TVN Warszawa | Włochy

Prawie 17,5 tysiąca tabletek w bagażach dwóch podróżnych na Lotnisku Chopina

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
dg/gp
Źródło:
PAP
IAS w WarszawiePrawie 17,5 tysiąca nielegalnych tabletek na Lotnisku Chopina

Leki hormonalne, przeciwcukrzycowe oraz działające na układ sercowo-naczyniowy zatrzymali celnicy na Lotnisku Chopina w Warszawie. Dwie osoby, które je przewoziły, nie posiadały na to wymaganych dokumentów.

Według informacji przekazanych przez rzeczniczkę IAS w Warszawie Justynę Pasieczyńską funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej na lotnisku Chopina skierowali do kontroli z korytarza "Zielona linia - nic do zgłoszenia" obywatela Polski, który przyleciał z Turcji.

Dwie próby przemytu

- W bagażu podróżnego znajdowały się różnego rodzaju produkty lecznicze. Były to między innymi hormony, które stosowane są również jako środki dopingujące. Łącznie ujawniono 5 660 sztuk tabletek oraz 15 sztuk wstrzykiwaczy z hormonem - podała Pasieczyńska. - Kolejną próbę przemytu produktów farmaceutycznych mundurowi wykryli u obywatela Chin, który przyleciał z Tiencin. W trzech bagażach było aż 10 rodzajów leków w postaci 11 815 sztuk tabletek. Między innymi .przeciwcukrzycowe oraz działające na układ sercowo-naczyniowy - poinformowała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wskazała, że obaj podróżni nie posiadali wymaganych dokumentów na przywóz ujawnionych środków farmaceutycznych. - Leki i wstrzykiwacze zatrzymano, a podróżni zostali ukarani mandatami karnymi - podkreśliła.

Prawie 17,5 tysiąca nielegalnych tabletek na Lotnisku ChopinaIAS w Warszawie

Można przewieźć tylko pięć opakowań

Zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne, bez zezwolenia na własne potrzeby lecznicze, można przywieźć z zagranicy produkt leczniczy w liczbie nieprzekraczającej pięciu najmniejszych opakowań.

Pasieczyńska zaznaczyła, że farmaceutyki pochodzące z nieznanych źródeł mogą być niebezpieczne. - Nie wiemy, w jakich warunkach były produkowane i przechowywane, a także jaki jest ich faktyczny skład - przekazała.

- Jeśli decydujemy się na zakup leków poza legalnymi punktami sprzedaży, musimy pamiętać, że możemy kupić lek podrobiony, zawierający nieprawidłową ilość substancji czynnej lub posiadający składniki, które stanowią zagrożenie dla życia - dodała rzeczniczka IAS w Warszawie.

Na tvnwarszawa.pl informowaliśmy również o zatrzymaniu przez celników fragmentów rafy koralowej:

Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowej
Na Lotnisku Chopina celnicy zatrzymali fragmenty rafy koralowejTVN24

Autor:dg/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: IAS w Warszawie

Pozostałe wiadomości