Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W poniedziałek warszawscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa od nauki potrwa do 13 lutego. Komunikacja miejska będzie w tym okresie kursowała na zmienionych zasadach. Linie szkolne zostaną zawieszone.

TVN Warszawa | Włochy

Mroczna przeszłość "Jasnego Domu". "Ślady świadczą o bestialskim traktowaniu więźniów"

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
katke/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UM Warszawa"Jasny Dom": przed remontem i po remoncie

W wybudowanej w latach 30. XX wieku kamienicy przy ulicy Świerszcza we Włochach w 1945 roku komuniści stworzyli pokoje przesłuchań. W piwnicach budynku znajdowały się cele, w których do dziś zachowały się wyryte na ceglanych ścianach błagalne napisy "Jezu wyratuj". Właśnie zakończyła się część remontu tej kamienicy o mrocznej przeszłości.

"Jasny Dom" to okazała kamienica o cechach stylu modernistycznego położona przy ulicy Świerszcza 2 we Włochach. Powstała na początku lat 30. XX wieku. Zbudowano ją na zamówienie Franciszka Kosteckiego, ówczesnego burmistrza Włoch. Właściciele chcą upowszechniać o niej wiedzę, ale także przywrócić dobry stan techniczny i charakter tego blisko stuletniego budynku.

Jak przypomniał ratusz, w maju 1936 roku willa została zakupiona przez Józefa Kasperkiewicza, notariusza z Pabianic, przodka obecnych właścicieli. Rodzina Kasperkiewiczów mieszkała w kamienicy do 29 stycznia 1945 roku, kiedy to z rozkazu Wojennego Komendanta Miasta Włochy zmuszona została do opuszczenia swojej własności. Od tego momentu zaczyna się mroczna część historii budynku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Błagalne napisy wyryte na ścianach

Od lutego do października 1945 roku dom był siedzibą Głównego Zarządu Informacji Wojska Polskiego. "W jego piwnicach urządzono cele więzienne, a na wyższych kondygnacjach pokoje przesłuchań i biura. Szacuje się, że w okresie istnienia aresztu przeszło przez niego ponad tysiąc kobiet i mężczyzn. Do dziś zachowały się wyryte na ceglanych ścianach błagalne napisy: 'Jezu wyratuj' ze znakiem krzyża oraz 'Matko Boża Opiekunko Nasza Wyratuj'. Świadkami tamtych dni są także kalendarze kreskowe oraz drzwi z wyciętymi charakterystycznymi judaszami. Ślady te świadczą o nieludzkich warunkach i bestialskim traktowaniu więźniów przez wojskowy odpowiednik UB" - opisał w komunikacie na temat historii budynku ratusz.

Spadkobiercy Kasperkiewicza zdołali odzyskać obiekt w latach 90. XX wieku i to oni w 2000 roku odkryli świadectwa kaźni więzionych tam osób. Od tego czasu walczą o upamiętnienie i ochronę miejsca pamięci. W tym celu w 2013 roku powołali Fundację "Willa Jasny Dom", która między innymi udostępnia nieodpłatnie piwnice do zwiedzania.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ponad dziewięć milionów na remonty zabytków.

Remont podzielony na dwa etapy

Obecny właściciel obiektu prowadzi prace remontowo-konserwatorskie, chcąc przywrócić budynkowi jego dawną świetność. Ze względu na duże koszty, roboty podzielono na dwa etapy roczne. Niedawno zakończono część prac na elewacjach od ulic Świerszcza i Cienistej.

Willa "Jasny Dom" przed remontem UM Warszawa

Jak wymienił ratusz, ekipa budowlana oczyściła powierzchnię muru ze szkodliwych ciemnych, korozyjnych nawarstwień, a także zastosowała zabieg niszczący glony i drobnoustroje. Usunęła pozostałości wtórnych zapraw cementowych oraz fragmentu docieplenia, a następnie uzupełniła ubytki cegieł. Na całości położono nowy tynk, jak najbardziej zbliżony do pierwotnego, który następnie pomalowano na kolor ustalony na podstawie badań. Przy okazji prac na elewacji, gruntownemu remontowi poddano balkony wraz balustradami.

"Tegoroczny koszt konserwacji wyniósł ponad 220 000 zł, a wsparcie udzielone w formie dotacji przez m.st. Warszawę to prawie 50 procent kosztów tj. 107 054 zł" - podsumowali urzędnicy.

Informowaliśmy także o zabytkowej kamienicy przy Bednarskiej, która popada w ruinę:

Kamienica przy Bednarskiej 25
Kamienica przy Bednarskiej 25Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autor:katke/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości