Przygotuj się na:

BUDOWA PĘTLI NA WOLI

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczyna budowę nowej pętli autobusowej na Woli. W związku z tym, od wtorku kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą liczyć się z utrudnieniami. Jak informuje ratusz, stara pętla przy Płockiej jest za mała, by mogło się na niej jednocześnie zatrzymywać kilka autobusów przegubowych.

Pilot wycieczki po Pakistanie: tam ludzie nie trzymają dystansu, bo się nie da

TVN Warszawa | Włochy

Autor:
dg/r
Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl
TVN24Wszyscy przyjeżdżający z Indii, Brazylii i RPA są poddawani automatycznej kwarantannie

W związku z potwierdzonymi przypadkami indyjskiej mutacji koronawirusa osoby przyjeżdżające z tego regionu do Polski obowiązuje siedmiodniowa kwarantanna. Dziś w Warszawie wylądowali uczestnicy wycieczki po Pakistanie. Jak ocenia jej pilot, sytuacja w tym kraju nie jest tak dramatyczna jak w Indiach, jednak ludzie nie zachowują tam dystansu, nie noszą też maseczek.

Podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił, że wszystkie osoby wracające do Polski z Indii, Brazylii oraz Republiki Południowej Afryki będą poddawane obowiązkowej kwarantannie. - Wszystkie osoby, które będą przyjeżdżały z tych trzech destynacji, będą automatycznie poddawane kwarantannie bez możliwości zwolnienia testem wykonanym w ciągu 48 godzin po przyjeździe – powiedział minister Niedzielski. W tym przypadku obowiązkowa kwarantanna ma trwać siedem dni.

"Ludzie nie trzymają dystansu, bo się nie da"

Co z osobami, które wracają z tych destynacji z przesiadkami? - Procedury są w tej chwili bardzo podobne zarówno dla pasażerów ze strefy Schengen, jak i spoza niej. Mianowicie wszyscy pasażerowie lądujący w Polsce muszą wypełnić kartę lokalizacyjną, czyli podajemy informację o celu naszej podróży, gdzie planujemy spędzić kolejne dwa tygodnie i też skąd podróżujemy oraz jakim lotem podróżujemy, czy jest to rejs przesiadkowy, czy nie – mówi Piotr Rudzki, rzecznik prasowy Lotniska Chopina.

Jak ustalił reporter TVN24 Paweł Łukasik, według informacji Straży Granicznej do Polski z trzech wymienionych krajów przyleciało około 150 osób.

Dziś na Lotnisku Chopina wylądował samolot z Dubaju. Jak podał Łukasik, w hali przylotów nie spotkał nikogo, kto przesiadał się w Dubaju na ten samolot, podróżując z Indii. Na pokładzie była natomiast wycieczka z sąsiedniego Pakistanu. O sytuacji epidemiologicznej w tym kraju mówił Mateusz Knol, pilot wycieczek. - W Pakistanie od kliku dni obowiązuje stan podwyższonego ryzyka. Nie ma tak dramatycznej sytuacji, jak u sąsiada – w Indiach. Ale na ulicach jest bardzo duże zagęszczenie ludzi. W wielu miejscach nie widać maseczek, ludzie nie trzymają dystansu. Tam się po prostu nie da tego robić – stwierdził.

W przypadku osób wracających z Pakistanu, tak jak innych podróżujących spoza strefy Schengen, z kwarantanny zwalnia negatywny test wykonany na lotnisku.

Dla osób powracających z Indii, Brazylii i RPA nie ma specjalnej procedury, jak mają dotrzeć w miejsce, gdzie odbędą kwarantannę. Są zalecenia, aby ograniczyć kontakt z innymi do minimum i udać się w miejsce kwarantanny, najlepiej własnym samochodem.

Autor:dg/r

Źródło: TVN24, tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24