Zmarła pierwsza dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka. "Odszedł wspaniały lekarz, człowiek wielkiego serca"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Funkcję dyrektora pełniła ponad 14 lat Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Jak poinformowało Centrum Zdrowia Dziecka, profesor Maria Goncerzewicz zmarła 5 grudnia w wieku 103 lat. "Twórca i pierwszy Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Odszedł wspaniały lekarz pediatra, naukowiec, organizator, ale przede wszystkim człowiek wielkiego serca" - czytamy na Facebooku CZD.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa Instytutu "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka" Katarzyna Gardzińska, prof. Maria Goncerzewicz została powołana na stanowisko dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie 16 marca 1976 roku. Nominacje odebrała z rąk ministra zdrowia prof. Mariana Śliwińskiego. Funkcję dyrektora pełniła przez ponad 14 lat (od marca 1976 do października 1990 roku).

Kierowała wysokospecjalistycznym szpitalem dla dzieci

"Od samego początku swej działalności wykazywała wybitne uzdolnienia kierownicze, szczególnie w okresie uruchamiania blisko 20 kolejno oddawanych do użytku nowych obiektów Centrum, jak również organizowania ich sprawnego funkcjonowania i doskonalenia poziomu usług zdrowotnych dla pacjentów" - przekazała Gardzińska.

Jak dodała, prof. Goncerzewicz nawiązywała liczne kontakty międzynarodowe. Współpracowała z szeregiem organizacji europejskich i pozaeuropejskich w zakresie opanowania najnowszej aparatury medycznej oraz szkolenia kadr.

Centrum Zdrowia Dziecka wspomina, że 15 października 1977 przyjęto pierwszych 40 małych pacjentów, w ciągu pierwszych pięciu lat było ich 144 808. Przyjmowano dzieci z kraju, ale także z zagranicy. Szpital od początku pełnił funkcję wysokospecjalistycznego szpitala dziecięcego, ośrodka naukowo-badawczego i szkoleniowego.     

Zmarła profesor Maria Goncerzewicz Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Czasy okupacji i tragiczne losy braci

Centrum Zdrowia Dziecka przekazało także wspomnienia o profesor Marii Goncerzewicz. Jak czytamy, urodziła się 28 sierpnia 1917 roku w Brzeźnicy, powiecie Radomsko (radomszczańskim), niedaleko Częstochowy, jako dziewiąte dziecko w ziemiańskiej rodzinie Sukienników. Uczęszczała do gimnazjum w Częstochowie, mieszkając na stancji w Klasztorze Nazaretanek. W 1937 roku uzyskania świadectwo dojrzałości. We wrześniu 1939 roku wyjechała do Warszawy, by przystąpić do egzaminu wstępnego na Wydział Chemii Politechniki Warszawskiej. Plany pokrzyżował jej wybuch wojny we wrześniu 1939 roku. Jej brat Stanisław wraz z grupą oficerów opuścił Polskę i walczył w szeregach Armii generała Andersa.

Okres okupacji spędziła w Warszawie, pracując w Polskim Domu Handlowym, gdzie poznała swojego przyszłego męża, studenta prawa, który przybył do stolicy z Wielkopolski. W mieszkaniu przy Wilczej 68, gdzie po ślubie zamieszkała wraz z mężem Zygmuntem Goncerzewiczem, działała Podchorążówka, aż do wybuchu Powstania Warszawskiego. Odbywały się w nim kursy dla podchorążych, drukowano ulotki , które następnie magazynowano w beczkach w Polskim Domu Handlowym. Odkrycie przez Niemców magazynu spowodowało zatrzymania i egzekucje. Szkołę Podchorążych ukończył również najmłodszy brat Marii, 18-letni Teodor, który 1 sierpnia wyszedł z ich mieszkania z wiarą w zwycięstwo. Zginął w trzecim dniu Powstania Warszawskiego na Polach Mokotowskich, walcząc w szeregach Pułku "Baszta". Wojna nie oszczędziła dwóch kolejnych braci przyszłej profesor. Starszy brat Tadeusz, który 1939 przyjął święcenia kapłańskie, został po wybuchu wojny przewieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, który opuścił po kapitulacji Niemiec w stanie skrajnego wyniszczenia. Brat Edmund większość trwających walk spędził w lasach lubelskich, walcząc w Batalionach Chłopskich. Z kolei starsze siostry Eugenia i Ludwika podczas wojny ukrywały dzieci żydowskie.

Znalazła dom w Poznaniu

Maria we wrześniu 1943 rozpoczęła studia na tajnych kompletach Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Warszawskiego. Syna Andrzeja urodziła w maju 1944 roku w szpitalu przy ulicy Madalińskiego. Zbombardowany dom przy Wilczej, zatrzymania przez Niemców, ucieczka Zygmunta z Kampinosu, śmierć jego brata Heronima i wreszcie wspólna wędrówka wraz z bardzo chorym Andrzejem do Częstochowy - to ich losy po upadku Powstania Warszawskiego. Gdy wojna się zakończyła, Zygmunt rozpoczął poszukiwania mieszkania, najpierw w Warszawie, potem idąc pieszo w kierunku Poznania. Wreszcie rodzina znalazła dom w Poznaniu. Maria w 1945 roku wznowiła studia tym razem na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego, który ukończyła w 1949 roku. W okresie trwania studiów Goncerzewiczom urodziła się córka Ewa.

Początkowo pracowała jako lekarz w Poradni Rejonowej w dzielnicy Wilda. W 1950 została przyjęta w szeregi pracowników naukowo-dydaktycznych Kliniki Pediatrii AM w Poznaniu. Tu rozpoczyna się długoletni, niezwykle owocny okres w jej życiu, praca dla poprawy opieki zdrowotnej dzieci w Polsce, praca która wypełniła całe jej życie.

Funkcję dyrektora pełniła przez ponad 14 lat Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Opublikowała ponad 300 prac, wykształciła 120 specjalistów

Wśród osiągnięć naukowych, w opublikowanych ponad 300 prac na wyróżnienie zasługują badania białka CRP w ocenie stanów zapalnych, które znalazły powszechne zastosowanie jako test diagnostyczny w badaniu aktywności procesu zapalnego. W latach 60. jako pierwsza w Polsce rozpoczęła badania nad etiopatogenezą fenyloketonurii, obejmujące badania genetyczne dzieci podejrzanych o tę chorobę.

Zmarła profesor Maria Goncerzewicz Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Podniesienie wiedzy o tej chorobie stało się powodem wprowadzenia skriningu u noworodków, który stosowany jest obecnie. Miała kontakt z młodzieżą studencką, w czasie jej wieloletniej pracy w Akademii Medycznej w Poznaniu. Wśród wielu aktywności zawodowych bardzo wysoko została oceniona jej praca na stanowisku specjalisty wojewódzkiego z zakresu pediatrii na terenie ówczesnego województwa zielonogórskiego. Pełniła tę funkcje przeszło 20 lat. Regularne szkolenia lekarzy, pozwoliły na wykształcenie ponad 120 specjalistów I i II stopnia z zakresu pediatrii.

W marcu 1976 powołano prof. dr hab. n. med. Marię Goncerzewicz na stanowisko Dyrektora Centrum Zdrowia Dziecka będącym jednocześnie pomnikiem poświęconym dzieciom – ofiarom II wojny światowej.

Funkcję dyrektora pełniła przez ponad 14 lat Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Centrum Zdrowia Dziecka uważane jest do chwili obecnej za najnowocześniejszy szpital dziecięcy w Polsce. Prowadzi działalność leczniczą, rehabilitacyjną, naukową i szkoleniową. W jego skład wchodzi 17 klinik, 29 samodzielnych poradni, apteka szpitalna oraz zespół specjalistycznych przychodni.

W połowie listopada informowaliśmy także o śmierci wybitnego chirurga doktora Marka Umińskiego:

Profesor Sieńko wspomina doktora Umińskiego
Profesor Sieńko wspomina doktora Umińskiego13.11 | Zachodniopomorska służba zdrowia żegna wybitnego chirurga Marka Umińskiego i wychowawcy wielu następców – między innymi marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Chirurg przegrał walkę z koronawirusem.tvn24

Autorka/Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego:  Instytut "Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka"

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W miejscowości Groszowice pod Radomiem pociąg osobowy relacji Lublin - Wrocław śmiertelnie potrącił pieszego. Wprowadzono zastępczą komunikację autobusową.

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Śmiertelne potrącenie na torach. 100 osób z pociągu przesiadło się do autobusów

Źródło:
tvnwarszaawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Koniec procesu w sprawie głośnego zabójstwa na Nowym Świecie. "Pozostaje się złapać za głowę"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl