Psia Górka stanie się Parkiem Polskich Wynalazców. Projekt wywołał oburzenie

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Psia Górka na Ursynowie

Urząd dzielnicy Ursynów przedstawił pomysł na Park Polskich Wynalazców. Część mieszkańców zaczęła protestować. Chcą zachowania dzikiego charakteru miejsca, które potocznie nazywają Psią Górką.

Chodzi o teren u zbiegu ulic Rosoła i Gandhi. Dziki, niezmieniający się od kilkudziesięciu lat pagórek, usypany jest z ziemi, która jeszcze w latach 80. została wydobyta na budowę okolicznych bloków.

Kilka lat temu podjęto decyzję o "ucywilizowaniu tego miejsca". W połowie maja 2020 roku stołeczni radni zdecydowali, że powstanie tam park. Odbyły się nawet konsultacje społeczne. Teraz okazuje się, że ich efekt nie wszystkich zadowala.

Co zakłada projekt?

Według projektu przygotowanego przez dzielnicę na "Psiej Górce", która ma się stać "Parkiem Polskich Wynalazców", powstanie naturalny plac zabaw wykonany z drewna ze wspinaczkową wieżą i zjeżdżalnią, huśtawki, wielofunkcyjny tor przeszkód, podesty na sprężynach, szczudła, tunele, las pajęczyn, labirynt, zestaw wspinaczkowy na skarpie, wiklinowe tunele.

Projekt przewiduje też drewniane tarasy, aleję drzew upamiętniających polskich wynalazców, okno widokowe (drewniana rama 2x2 m dająca widok jak przez okno zmieniający się widok w zależności od pory roku), miejsce kreatywnych spotkań (niewielkie place wykonane m.in. z trylinki z siedziskami) oraz taras widokowy (nadwieszony drewniany taras widokowy z leżakami i stołem piknikowym).

Jednak nie wszystkim taka koncepcja przypadła do gustu.

"Psia Górka"

Petycja do burmistrza

Jako pierwszy "nie", na wniosek mieszkańców, powiedział Antoni Pomianowski, dzielnicowy radny. - Uważam, że proponowana ingerencja w górkę jest zbyt duża i niepotrzebna. Nikt nie sprzeciwia się powstaniu w tym miejscu parku, ale największym walorem tego terenu jest jego naturalny, dziewiczy charakter – mówi tvnwarszawa.pl Pomianowski. - Dlatego wsparłem protesty mieszkańców, bo propozycja urzędu zniszczy ten wyjątkowy klimat górki. Kompletnie nie rozumiem, po co są forsowane takie rzeczy jak 12-metrowa zjeżdżalnia czy betonowe place – dodaje.

Na interwencji radnego nie poprzestają też mieszkańcy Ursynowa. Przygotowali w tej sprawie petycję, która - według nich - ma niebawem trafić na biurko burmistrza Roberta Kempy. Przeciwnicy "Parku Polskich Wynalazców" podnoszą, że miejsce ma służyć mieszkańcom do aktywnego wypoczynku, spotkań, zabaw z psami, uprawiania sportu. Latem chcą tam leżeć na kocu z książką, a zimą zjeżdżać na sankach.

Martwią się też o zwierzęta, bo stoki górki, porośnięte naturalną roślinnością, są pokarmem dla niezliczonym gatunków owadów, w tym niezwykle cennym dla ekosystemu zapylaczy, takich jak pszczoły i trzmiele.

"Psia Górka"SK

Mają swój pomysł

Mają też swój pomysł na górkę. - Chcielibyśmy, żeby pojawiły się tam nowe drzewa, krzewy owocowe, łąki kwietne, budki dla ptaków czy przyrodnicze ścieżki edukacyjne – mówi nam jedna z mieszkanek, która chce zachować anonimowość.

Co na to burmistrz? Robert Kempa mówi nam, że zapowiadany dokument do niego nie trafił. Zna jednak postulaty protestujących z mediów społecznościowych. - Nie zamierzamy niszczyć zieleni. Zamierzamy ją zwiększyć. Punktem wyjścia do przygotowania koncepcji było uwzględnienie w niej nowych nasadzeń zieleni. W ramach tworzenia parku zostanie posadzonych co najmniej 65 drzew liściastych, 1200 m kw. krzewów liściastych i iglastych, 1000 m kw. roślin okrywowych oraz 3500 m kw. łąk kwietnych – wylicza Robert Kempa. - Są to liczby minimalne nasadzeń, wynikające z warunków przyznania na budowę parku dodatkowych środków finansowych z Biura Ochrony Środowiska Urzędu Warszawy. Dodatkowe nasadzenia, ponad te wskazane powyżej, mogą pojawić się na przykład w ramach projektowanej Alei Polskich Wynalazców – dodaje.

Na terenie parku, według burmistrza, rozmieszczone zostaną postulowane przez przeciwników inwestycji hotele między innymi dla owadów zapylających, co ma znaczenie przy dużej ilości projektowanych łąk kwietnych. - Po śladzie dotychczasowych przedeptów zostaną poprowadzone alejki parkowe o nawierzchni mineralnej, a częściowo drewnianej – umożliwi to w większym stopniu niż dotychczas skorzystanie z górki osobom starszym, niepełnosprawnym, na wózkach lub z wózkami. Pojawi się mała architektura, kosze, ławki, leżaki, siedziska, hamaki, stojaki dla rowerów oraz subtelne oświetlenie będzie instalowane nie na słupach, lecz w formie niskiej, nieinwazyjnej, instalowanych w obiektach małej infrastruktury. Wysokie oświetlenie będzie tylko na placu zabaw – oświetlenia dopominali się mieszkańcy w konsultacjach – zapewnia Kempa.

U podnóża górki, od strony ulicy Grzegorzewskiej znajduje się las. Według burmistrza zostanie on zachowany. - Pomiędzy jego drzewami zostanie zaaranżowany naturalny plac zabaw. Dodatkową gwarancją zachowania lasu są zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz włączenie go w układ projektowanej zieleni – mówi burmistrz.

Jak przekazuje Kempa, zgodnie z oczekiwaniem miłośników psów, mieszkających w okolicy, zostanie zachowany naturalny charakter północnego stoku górki, który jest i pozostanie miejscem zabaw czworonogów. - Intencją projektodawców jest, aby teren po północnej stronie alejki szczytowej pozostał niezagospodarowany, z wyjątkiem fragmentu, gdzie będzie umieszczony drewniany taras widokowy – kończy.

Lenarczyk: osią konfliktu pies

Inwestycji broni też radny Paweł Lenarczyk, który był jednym z inicjatorów powstania parku na "Psiej Górce". - Budowa Parku Polskich Wynalazców to dla mnie projekt zagospodarowania górki na Imielinie i zapewnienia, że nie zostanie on zamieniony przez deweloperkę w plac budowy. To szansa na budowę naturalnego placu zabaw w lasku. Nie będzie żadnych wycinek drzew, a jedynie nowe nasadzenia drzew (65) i łąk kwietnych, roślin i krzewów – podnosi.

- A niestety osią konfliktu staje się nie to, czy projekt jest dobry, tylko czy ktoś posiada psa, czy też nie. Z tego terenu jak mogli korzystać właściciele psów, tak nadal będzie to ich teren, ale dla mnie jest również ważne jest zaproszenie do parku rodziny z dziećmi i seniorów. Uważam, że jest to dobry projekt, który odpowiada na potrzeby mieszkańców wyrażonych w konsultacjach społecznych – dodaje.

Kiedy ma powstać park?

Do tej pory, zgodnie z podpisaną umową, wykonana została koncepcja parku. Do czerwca  planowany jest odbiór dokumentacji, obejmującej projekt budowlany z uzyskanym pozwoleniem na budowę, wielobranżowy projekt wykonawczy z przedmiarem robót i kosztorysem inwestorskim oraz ze specyfikacją techniczną wykonania i odbioru robót.

Termin zakończenia prac – po wyłonieniu ich wykonawcy w przetargu – na podstawie planów jest rok później, w czerwcu 2022 r.

Informowaliśmy również, że w ramach budżetu obywatelskiego w Dolinie Służewieckiej powstanie plac zabaw za ponad milion złotych. Mieszkańcy okolicy są przeciwni inwestycji:

Mieszkańcy nie zgadzają się na budowę placu zabaw w Parku Dolinka Służewska
Mieszkańcy nie zgadzają się na budowę placu zabaw w Parku Dolinka SłużewskaArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:kz/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: 

Pozostałe wiadomości

Kolizja z udziałem nietrzeźwego kierowcy na Ochocie. Brały w niej udział cztery samochody osobowe, nikt nie ucierpiał.

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Cztery auta rozbite, jeden z kierowców pijany. Zderzenie przy Dworcu Zachodnim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w trakcie środowej debaty kandydatów poinformował, że w czwartek zostanie otwarta dla mieszkańców i turystów kładka pieszo-rowerowa łącząca oba brzegi Wisły - na wysokości ul. Karowej na Powiślu i ul. Okrzei na Pradze. Dziś ratusz poinformował, że otwarcie nastąpi o 18, a o 18:30 rozpocznie się pierwszy spacer.

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Dziś otworzą most pieszo-rowerowy łączący brzegi Wisły. "O 18:30 zapraszamy na spacer"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Policjanci warszawskiej drogówki dostali zgłoszenie, że na parkingu centrum handlowego przy ulicy Modlińskiej driftuje kierowca mercedesa. Zareagowali natychmiast i przerwali "popisy". Wystawili kierowcy mandat na pięć tysięcy złotych i zatrzymali dowód rejestracyjny auta.

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

"Popisy" na parkingu kosztowały go pięć tysięcy złotych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 1998 roku zginął pracownik jednej z warszawskich hurtowni. Tej sprawy przez lata nie udawało się wyjaśnić. Teraz śledczy poinformowali o przełomie i zatrzymaniu podejrzanego o zbrodnię. Usłyszał już zarzuty i został aresztowany.

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Przełom w sprawie zabójstwa pracownika hurtowni. Zatrzymanie po 26 latach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z mieszkania w Śródmieściu zniknął zegarek warty 40 tysięcy złotych. Zostało puste pudełko, ale nie było żadnych śladów kradzieży.

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Tajemnicze zaginięcie cennego zegarka

Źródło:
tvnwarszawa.pl

24 automaty znaleźli funkcjonariusze podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej w nielegalnym salonie gier hazardowych, który zlikwidowali w Płońsku (Mazowieckie). Miesiąc temu w tym samym miejscu likwidowali podobny salon.

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Dziewięć już działało, 15 było przygotowanych do rozstawienia

Źródło:
PAP

W ostatni weekend marca Trakt Królewski zmieni się w deptak. Ulice Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście, zwyczajem poprzednich lat, będą zamykane dla ruchu samochodowego.

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Krakowskie Przedmieście poleca się na świąteczny spacer. Trakt Królewski znów będzie deptakiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Był pijany i nie miał prawa jazdy, spowodował wypadek. On wyszedł z niego niemal bez szwanku, ale ciężko ranny jest pasażer. 35-letni kierowca został tymczasowo aresztowany.

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Był pijany, spowodował wypadek, trafił do aresztu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ponad pół promila alkoholu w organizmie miał 18-letni kierowca, którego zatrzymali po wieczornym, kilkunastokilometrowym pościgu policjanci z Piaseczna.

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

"Pędził przed siebie, nie zważał na to, jakie zagrożenie stwarza"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Działający od niespełna trzech lat sklep socjalny Spichlerz ma problemy. Fundacja prowadząca placówkę poinformowała, że czeka ją eksmisja. Urzędnicy odpowiadali, że ta nie płaci czynszu, choć dostała lokal na preferencyjnych warunkach. Na dziś dług wynosi prawie 280 tysięcy złotych. - Fundacja jest nierzetelnym partnerem - twierdzi wiceprezydentka stolicy Aldona Machnowska-Góra. Zaplanowana na czwartek eksmisja została odwołana.

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Socjalnemu Spichlerzowi grozi eksmisja. "Czuję się wrobiony, wykorzystany"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Start w wyborach na urząd prezydenta Warszawy potwierdziło sześcioro kandydatów: Rafał Trzaskowski, Magdalena Biejat, Tomasz Bocheński, Przemysław Wipler, Janusz Korwin-Mikke i Romuald Starosielec. W TVP Info zorganizowano debatę z ich udziałem. Byli pytani między innymi o edukację, transport, zdrowie, bezpieczeństwo, mieszkania oraz światopogląd. Był też rzut "świerszczem" oraz pytanie o książki do czytania w metrze.

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Kandydaci na prezydenta Warszawy między innymi o transporcie i zdrowiu

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Nowe przejście pod torami na stacji Warszawa Gdańska ułatwi podróżnym dostęp na perony i do pociągów oraz usprawni przesiadki na metro, autobusy i tramwaje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o wartości około 80 milionów złotych na zaprojektowanie i wybudowanie nowych rozwiązań.

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Nowe przejście pod torami i łatwiejszy dostęp na perony. Będą zmiany na stacji Warszawa Gdańska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jest pozwolenie na budowę, które umożliwia ogłoszenie przetargu na wykonawcę remontu Elizeum, podziemnego salonu księcia Kazimierza Poniatowskiego. - Remont nie będzie ani krótki, ani łatwy. Potrwa trzy lata - zapowiedział stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki.

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Jest pozwolenie. Podziemne miejsce schadzek brata króla czeka remont

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Około 200 ewakuowanych osób, blokada dróg dojazdowych do Portu Lotniczego Warszawa-Modlin oraz interwencja pirotechników z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Modlin. Wszystko z powodu porzuconej walizki na parkingu przed terminalem lotniska.

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Ewakuacja 200 osób i blokada dróg dojazdowych do lotniska

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa wagony pociągu osobowego, który zjeżdżał na stację postojową, wyjechały poza tory. Nie było w nim pasażerów. Były utrudnienia w ruchu kolejowym.

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Dwa wagony pociągu wypadły z szyn

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiosenna pogoda sprzyja pracom na ostatnim odcinku linii M2 na Bemowie. Na stacji Karolin budowniczowie wybierają już ziemię z poziomu -2, a na Stacji Techniczno-Postojowej rozpoczęło się betonowanie kanałów przeglądowych w halach elektrowozowni.

Są już dwa piętra pod ziemią

Są już dwa piętra pod ziemią

Źródło:
tvnwarszawa.pl