TVN Warszawa | Ursynów

Plac w parku Jana Pawła II w upały nagrzewa się i pustoszeje. Urzędnicy posadzą tam więcej zieleni

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Proinwestycja / Facebook, Bartosz Dominiak Koncepcja przebudowy placu z fontanną w dzielnicowym parku im. Jana Pawła II

Ursynowscy urzędnicy zaprezentowali koncepcję przebudowy placu z fontanną w dzielnicowym parku im. Jana Pawła II. Chcą dziewięciokrotne - z dwóch do około 18 procent - zwiększyć tam udział zieleni. Jak wyjaśnili, plac w upalne dni nagrzewa się i pustoszeje, stąd pomysł na nowe nasadzenia.

W ursynowskim ratuszu, w formule zdalnej, odbyło się w poniedziałek spotkanie informacyjne dla mieszkańców, podczas którego została zaprezentowana koncepcja przebudowy placu z fontanną w Parku im. Jana Pawła II. Jej założeniem jest dziewięciokrotne zwiększenie udziału zieleni na placu. Zaplanowano między innymi nowe nasadzenia drzew i dużych krzewów.

- Przedstawiona propozycja wpisuje się w obecną w Warszawie tendencję zazieleniania zabetonowanych placów i ulic miejskich. Jest to wyraz dostosowania przestrzeni miejskiej do zmian klimatycznych oraz oczekiwań mieszkanek i mieszkańców Ursynowa – powiedział cytowany w komunikacie zastępca burmistrza dzielnicy Bartosz Dominiak. - Po zakończeniu wykonaniu prac plac z fontanną stanie się miejscem nie tylko bardziej przyjaznym użytkownikom, ale zyska też jego estetyka – dodał.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zieleń lekarstwem na nagrzewanie i pustki

Obecnie na placu z fontanną jedynie dwa procent zajmuje zieleń. Jak zaznacza dzielnicowy ratusz, "w upalne dni nagrzewa się i pustoszeje, stąd pomysł na zazielenienie tego miejsca". W ramach przebudowy placu zostaną powiększone istniejące misy pod drzewami oraz powstaną nowe rabaty w rejonie fontanny, kościoła i wschodniej części placu. Dzięki temu powierzchnia biologicznie czynna wzrośnie dziewięciokrotnie, z dwóch do około 18 procent.

Jak zaznaczają urzędnicy, "z uwagi na niesprzyjające dla drzew warunki glebowe, lipy rosnące bezpośrednio na placu są znacznie mniejsze i słabsze od swoich rówieśników, posadzonych na trawnikach w dalszej części parku". Dlatego też pod znaczną częścią placu zostanie wymieniona warstwa podbudowy na tzw. "podłoże strukturalne", stwarzające odpowiednie warunki powietrzno-wodne dla rozwoju korzeni drzew, co w konsekwencji pozwoli na swobodny wzrost koron drzew.

Uzupełniony zostanie istniejący szpaler lip, pojawią się też nowe drzewa i krzewy we wschodniej części placu. Rabaty zazielenią się krzewami, trawami ozdobnymi, bylinami i roślinami cebulowymi. "Wprowadzana zieleń da w przyszłości cień i chłód, będzie poprawiać mikroklimat na placu, a także zwiększy bioróżnorodność oraz naturalną retencję wód opadowych" - przekazali ursynowscy urzędnicy.

Nowe ławki i dopasowane stojaki rowerowe

Na placu planowany jest też montaż nowoczesnych i wygodnych ławek z podłokietnikami, dużych koszy na odpady, a także wymianę stołów i stojaków rowerowych na modele stylistycznie dopasowane do projektowanego wzornictwa ławek. Teren placu po przebudowie będzie dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

"Zazielenianie miast i zwiększenie lokalnej retencji wód jest jednym z rekomendowanych przez naukowców działań adaptacyjnych, które umożliwia funkcjonowanie w warunkach kryzysu klimatycznego, a także ma wpływ na ograniczenie zmian klimatu" - przypomniał ursynowski ratusz.

Pisaliśmy też o varsavianiście, który skrytykował pomysł sadzenia drzew na zabytkowych ulicach w Warszawie:

Rozpoczęła się przebudowa placu Pięciu Rogów
Przebudowa placu Pięciu RogówArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Proinwestycja / Facebook, Bartosz Dominiak

Pozostałe wiadomości