TVN Warszawa | Ursynów

Ursynów chce powrotu bazarku Na Dołku. Jest pomysł, brakuje zgody drogowców

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Urząd Dzielnicy UrsynówTargowisko nad Południową Obwodnicą Warszawy - wizualizacja

Ursynów podpisał umowę na koncepcję targowiska nad tunelem Południowej Obwodnicy Warszawy. Za jej wykonanie odpowiedzialna jest pracownia architektoniczna, która ma już na swoim koncie krytykowane pawilony na Bazarze Różyckiego.

Jak poinformował ursynowski urząd dzielnicy, przedmiotem umowy z pracownią architektoniczną OCA Architekci z Piaseczna jest wykonanie wielobranżowego projektu koncepcyjnego targowiska wraz z oszacowaniem kosztów inwestycji. Dzielnica planuje wybudowanie częściowo zadaszonego placu targowego oraz budynku administracyjnego u zbiegu ulic Płaskowickiej i Braci Wagów.

Targowisko ma powstać na części terenu, który niegdyś zajmował bazarek Na Dołku (po przymusowej wyprowadzce znalazł się w tymczasowej lokalizacji przy ulicy Polaka). Nowe targowisko będzie też częścią planowanego wzdłuż przebiegającej pod ziemią obwodnicy parku linearnego.

Plac targowy z zadaszeniem i pawilonem

W tej inwestycji wiele zależeć będzie jednak od tych, którzy odpowiadają za tunel. - Pracownia projektowa przygotuje kilka rozwiązań, które zostaną przedłożone Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad. Chcielibyśmy, aby targowisko było najbliższe koncepcji wypracowanej w trakcie konsultacji społecznych, czyli zadaszony plac z budynkiem socjalno-administracyjnym, a nawet z drobną funkcją handlową lub usługową w tym budynku. Na to jednak musi wyrazić zgodę zarządca tunelu, czyli GDDKiA - przyznaje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Robert Kempa, burmistrz Ursynowa.

Jeśli drogowcy dojdą do wniosku, że budynki mogą zagrozić konstrukcji tunelu, projekt trzeba będzie przycinać. Ich ewentualne wątpliwości mogą oznaczać realizację skromniejszej wersji targowiska - kontenery zamiast murowanego budynku albo nawet tylko zadaszenie placu.

Architekci będą musieli także uzgodnić koncepcję z miejskim Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego, Zarządem Dróg Miejskich oraz Zarządem Zieleni. Jak mówi nam burmistrz Kempa, chodzi o to, aby nowe targowisko "jak najbardziej wtapiało się w otoczenie planowanego w tym miejscu parku linearnego". Uzgodnienia mają dotyczyć również rozwiązania kwestii parkowania.

Targowisko ma działać w 2023 roku

W zależności od tego, która wersja projektu targowiska zostanie zaakceptowana, inwestycja będzie realizowana w całości lub w dwóch etapach. W pierwszym zostanie wykonany plac targowy wraz z zadaszeniem, a także budowa dróg dojazdowych i infrastruktury towarzyszącej. W drugiej fazie przewiduje się budowę pawilonu.

Burmistrz przyznaje, że ukończenie targowiska do 2023 roku będzie "bardzo dużym wyzwaniem". - Stąd podział na dwa etapy. Wykonanie budynku wymaga po prostu większej liczby pozwoleń i uzgodnień z gestorami sieci. Zakładamy taką ewentualność, że w 2023 roku targowisko będzie działać w formie przejściowej, a docelowej na wiosnę 2024 roku - podsumowuje Robert Kempa.

Pracownia OCA Architekci odpowiadała za projekt zmian na Bazarze Różyckiego, gdzie w ubiegłym roku w miejscu drewnianych budek postawiono 44 blaszane pawilony. Jak przypomina "Gazeta Stołeczna", twórcy projektu byli krytykowani za brak architektonicznego wyrazu, a nowe pawilony porównywano do kontenerów. Z kolei kupcy mieli narzekać, że nowe budki nadmiernie nagrzewają się latem, a zimą trudno je ogrzać.

Park linearny nad POW według koncepcji z 2016 roku
Park linearny nad POW według koncepcji z 2016 rokuUrząd dzielnicy Ursynów

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursynów

Pozostałe wiadomości