Przygotuj się na:

STULECIE BITWY WARSZAWSKIEJ

W środę odbędzie się próba generalna przed obchodami Święta Wojska Polskiego na placu Piłsudskiego. W sobotę na placu Piłsudskiego odbędą się uroczystości państwowe. Będą utrudnienia w ruchu dla kierowców, a także pasażerów komunikacji miejskiej.

Wyremontują dworek na Ursynowie. "To cenny przykład drewnianej architektury"

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Drewniany dworek przy ulicy Rosoła

XIX-wieczny dworek przy ulicy Rosoła to - jak wskazuje stołeczny konserwator zabytków - cenny i rzadki przykład drewnianej architektury w Warszawie.

Jak poinformował konserwator, rozpoczęły się prace przygotowawcze do remontu drewnianego dworku przy Rosoła 19. Przypomniał, że budynek został wzniesiony pod koniec XIX wieku jako część folwarku Kabaty. Jego pierwszy właściciel, Jan Malczyński był dozorcą pałacu w Wilanowie. Następnie dworek przeszedł na własność rodziny Karniewskich, w której rękach pozostaje do dziś.

Cenny i rzadki przykład drewnianej architektury

"Budynek zachował niemalże w całości oryginalną formę i znaczny stopień oryginalnej substancji, co czyni go cennym i rzadkim przykładem drewnianej architektury w Warszawie. Dom łączy w sobie elementy konstrukcji zrębowej i sumikowo-łątkowej. Wejście do niego prowadzi przez ganek z drewnianymi kolumnami, co nawiązuje do typowej architektury dworkowej" - wskazał konserwator.

Dodał też, że Rada Warszawy przyznała w 2020 roku na jego remont 195 tysięcy złotych, co pozwoli na pokrycie niemal połowy kosztu całości prac.

Gotowy jesienią tego roku

Konserwator wyjaśnił też, że budynek ze względu na zły stan techniczny wymaga kompleksowego remontu. Poinformował jednocześnie, że już się rozpoczęły prace przygotowawcze polegające między innymi na demontażu szalunku. W ramach tegorocznych prac zaplanowano wykonanie nowego fundamentu i podmurówki, wymianę zniszczonych drewnianych elementów konstrukcyjnych, wzmocnienie stropów i więźby dachowej, wymianę pokrycia dachu z eternitu na gont drewniany i wymianę zniszczonych desek szalunkowych na elewacji. Jak zapowiedział konserwator, efekty remontu zabytkowego dworku będzie można oglądać już jesienią tego roku.

Dwór rodziny Karniewskich jest kolejnym obiektem drewnianym remontowanym przy wsparciu miasta. Innym domem, w którym trwają prace remontowe jest białołęcki "świdermajer" przy ulicy Fletniowej 2.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o remoncie zabytkowej balustrady:

Balustrada na placu Zamkowym nadal uszkodzonaTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków