Radny chce zamknięcia Lasu Kabackiego, ratusz odpowiada

TVN Warszawa | Ursynów

Autor:
katke,ran/r
Źródło:
PAP
Policjanci na razie informują
wideo 2/4
Policjanci na razie informują

Radny Mateusz Rojewski napisał interpelację do burmistrza Ursynowa, w której zaapelował o zamknięcie Lasu Kabackiego. Prośbę uzasadnił troską o bezpieczeństwo mieszkańców w obliczu pandemii. Ratusz odpowiedział jednak, że nie zamierza tego robić.

"Zwracam uwagę na niesamowite ilości mieszkańców odwiedzających Las Kabacki w ostatnim czasie, jak również na odbywające się w lesie imprezy, ogniska, grille" – napisał w interpelacji Mateusz Rojewski (PiS).

"Troska o zdrowie publiczne"

Jak zaznaczył, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców w obliczu pandemii, prosi o dokonanie analizy możliwości zamknięcia przynajmniej najbardziej oblężonych miejsc Lasu Kabackiego. Poprosił też o podjęcie działań w przypadku, gdy analiza wykaże racjonalność takiego rozwiązania. "Prośba ta podyktowana jest troską o zdrowie publiczne" – zaznaczył. Podkreślił także, że w mediach lokalnych, jak również na ursynowskich forach internetowych, publikowane są zdjęcia oraz opisy sytuacji, panującej obecnie w Lesie Kabackim.

"W mojej ocenie, bardzo wysoki stopień zagęszczenia spacerowiczów - zwłaszcza na tzw. polance, jak również tłumy ludzi w innych częściach lasu (…) mogą powodować szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa" – dodał radny. Przypomniał jednocześnie zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego, zgodnie z którymi należy unikać miejsc, w których przebywa dużo osób.

"Nie zamierzamy zamykać"

O sprawę zapytaliśmy ratusz. "Nie zamierzamy zamykać Lasu Kabackiego. Stosujemy się do zaleceń rządowych Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii wskazuje, że mieszkańcy spacerujący po lesie muszą zachować stosowną odległość między sobą oraz mogą spotykać się wyłącznie w grupach dwuosobowych (nie dotyczy to rodzin)" - odpisała Karolina Gałecka, rzeczniczka urzędu miasta.

I dodała, że w przypadku zgromadzeń w parkach czy lasach służby są zobowiązane do podjęcia interwencji. "Jak czytamy na stronie gov.pl/web/koronawirus/ przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin)" - informuje Gałecka.

Ratusz zaleca, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. 

Położony na styku Ursynowa i Wilanowa Las Kabacki im. Stefana Starzyńskiego, to jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Warszawie i największy rezerwat przyrody w województwie mazowieckim. Las Kabacki sąsiaduje również z Parkiem Kultury i Wypoczynku w Powsinie oraz Ogrodem Botanicznym PAN. 

Stan epidemii w Polsce

Od 20 marca na terenie Polski obowiązuje stanu epidemii. Zdecydowano o przedłużeniu zamknięcia wszystkich placówek oświatowych i szkół wyższych do świąt Wielkanocy. Wcześniej wszystkie placówki oświatowe w kraju miały być zamknięte do 25 marca. Szef rządu Mateusz Morawiecki przekazał, że zostaną zaostrzone kary za złamanie kwarantanny. Grzywna wzrosła z pięciu tysięcy do 30 tysięcy złotych.

Z kolei od 15 marca obowiązują restrykcje w związku z przemieszczaniem się po kraju.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę po południu o 31 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem i śmierci kolejnej zakażonej osoby - 71-letniego mężczyzny. Łącznie do tej pory w naszym kraju potwierdzono 957 przypadków zakażenia, a zmarło 13 osób.

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:katke,ran/r

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Tagi:
Raporty: