TVN Warszawa | Ursus

W Ursusie powstanie nowa szkoła z biblioteką. "Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków publicznych w dzielnicy"

TVN Warszawa | Ursus

Autor:
mp/gp
Źródło:
PAP
Tak ma wyglądać nowa szkoła w Ursusie

Dzielnica Ursus otrzymała pozwolenie na budowę szkoły podstawowej z biblioteką, która powstanie przy ulicy Tadeusza Hennela. Placówka dla około 700 uczniów ma być bardzo nowoczesna, niskoemisyjna i przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami. Oddanie jej do użytku planowane jest we wrześniu 2025 roku.

Na edukacyjnej mapie Ursusa przybędzie kolejna szkoła podstawowa. Dzielnica uzyskała właśnie pozwolenie na budowę. - Będzie to jeden z najnowocześniejszych budynków publicznych w dzielnicy - zachwala rzeczniczka dzielnicy Ursus Agnieszka Wall. I dodaje, że w planach jest też budowa przedszkola - trwają prace nad jego projektem. Ma powstać w najbliższych latach na tej samej działce.

- W Ursusie stale rośnie liczba mieszkańców, a co za tym idzie, rośnie zapotrzebowanie na miejsca w publicznych placówkach oświatowych. Architektura szkoły, której budowę wkrótce rozpoczniemy, ma stwarzać przestrzeń do nauki, nawiązywania relacji i rozwijania pasji przez uczniów. Stawiamy na budownictwo przyjazne użytkownikom, a także środowisku. Budynek będzie zasilany z odnawialnych źródeł energii – informuje cytowany w komunikacie burmistrz dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Nowoczesna, niskoemisyjna, zielona

Nowa szkoła ma być bardzo nowoczesna. Sterowaniem i monitoringiem szeregu instalacji będzie zarządzał specjalny system BMS (z angielskiego Building Management System). Będzie też zbierał dane i informował operatorów między innymi o stanach alarmowych.

- Projekt zakłada również niskoemisyjność obiektu, to znaczy pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii – paneli fotowoltaicznych i gruntowej pompy ciepła. Ta ostatnia zapewni zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, ogrzewanie, a latem klimatyzację - podkreśla również cytowany w komunikacie naczelnik Wydziału Infrastruktury w dzielnicy Ursus Marek Szymul.

W budynku oprócz szkoły podstawowej będzie też biblioteka, która zajmie osobne skrzydło. Jak zaznaczył dzielnicowy ratusz, ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio z tarasami na trzech poziomach - pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze. W budynku znajdzie się również hala sportowa z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Najmłodsze dzieci z klas 1-3 będą miały do dyspozycji osobną salę gimnastyczną.

Dla ponad 700 uczniów, w tym tych z niepełnosprawnościami

W placówce będzie mogło uczyć się ponad 700 uczniów, w tym także osoby z niepełnosprawnościami, dzięki przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniem dla osób niedowidzących. Cały obiekt będzie wyciszony. Zastosowane zostaną materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki. W budynku znajdzie się pomieszczenie kuchenne i stołówka.

Inwestycję prowadzi Urząd Dzielnicy Ursus. Projekt architektoniczny oraz wizualizacje przygotowała Pracownia Projektowa "Konopińscy". Szczegółowy harmonogram prac oraz kosztorys będzie znany po wyłonieniu wykonawcy w przetargu, który ma zostać ogłoszony do marca 2022 roku. Zakończenie prac i oddanie szkoły do użytku zaplanowane jest we wrześniu 2025 roku.

Zdalna edukacja. Kiedy zapadną decyzje?

Co dalej ze szkołami? Minister Adam Niedzielski odpowiada
Co dalej ze szkołami? Minister Adam Niedzielski odpowiada tvn24

Autor:mp/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd Dzielnicy Ursus

Pozostałe wiadomości