Zrobili audyt ulicy Świętokrzyskiej. "Są niedoróbki, ale nie jest źle"


"Pułapki" na osoby niewidome, źle obniżone krawężniki i wszechobecne donice - to, zdaniem organizacji SISKOM, największe niedoróbki na ulicy Świętokrzyskiej. Mimo wszystko końcowa ocena brzmi: nie jest źle.

Stowarzyszenie Integracji Stołecznej Komunikacji oceniło inwestycję pod względem barier architektonicznych dla wszystkich grup użytkowników: pieszych, pasażerów, niewidomych, na wózkach i z wózkami, a także rowerzystów i kierowców.

Raport trafił do ratusza. - Chodzi o to, żeby wyciągnąć wnioski na przyszłość, przy kolejnych inwestycjach – tłumaczy Adam Piotr Zając ze stowarzyszenia.

A jest z czego wyciągać.

Szeroko, ale z donicami

Na zwężeniu jezdni mieli skorzystać przede wszystkim piesi. Nie obyło się jednak bez wpadek. - Ustawienie niektórych donic na ciągach komunikacyjnych utrudnia ruch - czytamy w raporcie.

Zdaniem SISKOM, największe problemy piesi będą mieli w rejonie wyjść ze stacji metra Świętokrzyska i Rondo ONZ.

Tuż przed nimi, chodniki przecinają tam ścieżki rowerowe, a widoczność jest ograniczona. - Bardziej korzystnym rozwiązaniem byłoby wytyczenie drogi dla rowerów na jezdni - wskazują eksperci.

SIKSOM zauważa także, że przy Marszałkowskiej, na środku chodnika stoi hydrant.

Z punktu widzenia pasażerów problematyczna może być z kolei okolica skrzyżowania z ulicą Emilii Plater. Droga rowerowa omija tu przystanek i jest od niego odgrodzona mało estetycznymi barierkami. SISKOM wskazuje, że może tu dochodzić do potrąceń. A natężenie ruchu rowerowego będzie tylko rosło.

Problemy niewidomych i wózkowiczów

Świętokrzyska jest pierwszą tak dużą ulicą, gdzie zastosowano komplet oznaczeń dla osób niewidomych i słabo widzących. Jeden z autorów raportu zaprosił więc na spacer ulicą osoby, dla których powstała ta infrastruktura.

I tym razem nie obyło się bez uwag. Po pierwsze przyjęty system jest inny niż ten na ul. Emilii Plater. W pasie komunikacyjnym natrafić można np. na parkometr czy skrzynkę elektryczną, o czym osoby niewidome nie są informowane zmienioną fakturą chodnika.

W dodatku w inny sposób oznakowano okolice skrzyżowań i pozostałe odcinki chodników. Oznaczenia nie leżą w jednej linii, a pomiędzy liniami prowadzącymi niewidomych są przerwy długości ok 3 metrów.

Dla osób poruszających się na wózkach i dla rodziców z wózkami dziecięcymi najbardziej dotkliwym problemem wydają się źle obniżone krawężniki przy przejściach przez rynsztoki. Specjaliści z SISKOM wytykają też usytuowanie kratek ściekowych na przejściach dla pieszych, co może powodować klinowanie się kółek wózków.

Kierowcy łamią przepisy

Świętokrzyską przebiega pierwsza kompletna trasa rowerowa przez centrum i to właśnie rowerzystów SISKOM wskazuje jako grupę, która na zmianach zyskała najwięcej.

I tu stowarzyszenie dopatrzyło się jednak niedoróbek. Pomimo gładkiej, asfaltowej nawierzchni, rowerzyści napotykają progi i nierówności podczas przejeżdżania przez rynsztoki. Dodatkowo wspominane już kratki ściekowe mogą stanowić groźną pułapkę również dla rowerzystów.

Do najbardziej niebezpiecznych miejsc eksperci zaliczyli rejon skrzyżowania z Marszałkowską, a dokładnie północno-wschodni narożnik. Jak tłumaczą, zlokalizowany tutaj szyb windy ogranicza widoczność cyklistom oraz sprawia, że piesi często przechodzą przez drogę dla rowerów. A zlokalizowane tuż obok wejścia do II linii metra sprawią, że pieszych będzie wyjątkowo dużo.

Na przebudowie na pewno stracili zaś kierowcy. Przede wszystkim mają do dyspozycji węższą jezdnię. Mniej jest też miejsc parkingowych, co powoduje, że wielu parkuje w sposób niedozwolony, lub wręcz w miejscach zabronionych. Zdaniem SISKOMU, zapobiec mogłoby odpowiednie ustawienie stojaków rowerowych. Uniemożliwiłoby to wjazd na chodnik.

Nowa Świętokrzyska

Pierwsze samochody wjechały na Świętokrzyską 30 września 2014.

Od Ronda ONZ do Marszałkowskiej arteria zwężona jest do dwóch pasów ruchu w obu kierunkach. Na skrzyżowaniach są wybudowane dodatkowe pasy do skrętów.

Od Marszałkowskiej do Kopernika, kierowcy mogą korzystać z jednego pasa ruchu w każdą stronę, również z pasami do skrętów. W ramach przebudowy pojawiły się nowe przejścia dla pieszych, przystanki autobusowe i ścieżki rowerowe. Od Ronda ONZ do Nowego Światu powstało ponad 200 miejsc parkingowych.

Tuż po otwarciu na Świętokrzyską i Tamkę wróciły korki:

Wróciły korki na Tamce
Wróciły korki na TamceLech Marcinczak /tvnwarszawa.pl

wp/su/r

Źródło zdjęcia głównego: A. P. Zając

Pozostałe wiadomości

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali 46-latka, który popełnił wykroczenie drogowe. Okazało się, że jego prawo jazdy jest podrobione. Mężczyzna tłumaczył, że kupił je przez internet, bo właściwe mu odebrano. Grozi mu pięć lat więzienia.

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Zabrali mu prawo jazdy, nowe kupił w sieci

Źródło:
PAP

Kierowcy musieli się rozstać z 55 samochodami. Skonfiskowała je policja, na podstawie nowych przepisów, które weszły w życie 14 marca. Chodzi o nietrzeźwe osoby, które wsiadły za kierownicę. Część tych aut trafiła do "osób godnych zaufania".

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Trafiają na policyjne parkingi lub do "osób godnych zaufania". Ile aut skonfiskowano pijanym kierowcom?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

32-letni kierujący był tak pijany, że ledwo mówił i nie mógł dmuchnąć w policyjny alkomat. W nocy bez włączonych świateł wjechał pod prąd na jedną z głównych ulic w Piasecznie.

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

W nocy, bez świateł, jechał jedną z głównych ulic w mieście. Nie był w stanie dmuchnąć w alkomat

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Niemiec, w Ukrainie, kupił podrobione turkmeńskie prawo jazdy. Pokazał je podczas kontroli w Warszawie. Usłyszał zarzuty, musi opuścić Polskę, a najbliższe trzy miesiące ma spędzić w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Pokazał podrobione prawo jazdy, trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzozimców

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki Warszawa-Modlin razem z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy z Ciechanowa oraz z policjantami z KPP w Mławie zatrzymali 10 mężczyzn, którzy złamali przepisy pobytowe na terytorium Polski. Cudzoziemcy, mimo że pracowali w jednej z mławskich firm, mieli przeterminowane wizy i unieważnione karty pobytu.

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Pracowali w firmie produkcyjnej, przebywali w Polsce nielegalnie. 10 osób zatrzymanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pomimo stałych napraw, które zapewniają bezpieczeństwo i komfort podróżnym, najstarszą nitkę podziemnej kolei w stolicy czekają spore prace modernizacyjne. Pojawią się nowe urządzenia sterowania ruchem, uszczelnione zostaną tunele i dylatacje. Wymienione zostaną też szyny.

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Wozi warszawiaków od 30 lat. Wymienią kamery na najstarszych stacjach metra, uszczelnią tunele

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zarząd Dróg Miejskich ogłosił przetarg na włączenie do Systemu Informacji Parkingowej 18 parkingów. W ostatnim czasie dołączyły do niego też miejsca postojowe należącej do trzech prywatnych operatorów.

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Przy 18 miejskich parkingach pojawi się informacja o wolnych miejscach. Dołączą też prywatne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego w śledztwie dotyczącym korupcji zatrzymali 65-letniego adwokata Waldemara G., będącego jednocześnie rektorem jednej z warszawskich uczelni. Do czasu wyjaśnienia sytuacji jego obowiązku przejmuje prof. dr hab. Roman Wieruszewski.

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Rektor jednej z warszawskich uczelni usłyszał zarzuty. Dotyczą korupcji

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Był historykiem i członkiem opozycji demokratycznej w okresie PRL. Na elewacji budynku przy ulicy Rudnickiego 6 odsłonięto w środę mural pamięci prof. Karola Modzelewskiego. Biało-czarne dzieło zaprojektował znany artysta Wilhelm Sasnal.

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Odsłonięto mural upamiętniający profesora Karola Modzelewskiego

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wernisaż wystawy "Dar Paderewskiego", zorganizowanej w Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim, odbędzie się w czwartek. Od piątku wystawa będzie dostępna dla zwiedzających. To prezentacja ponad 220 dzieł sztuki i pamiątek związanych z Ignacym Janem Paderewskim, jednym z największych polskich muzyków i mężów stanu XX wieku.

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

"O życiu Ignacego Jana Paderewskiego opowiadają należące do niego przedmioty"

Źródło:
PAP

Już po raz dziesiąty wyłoniono laureatów corocznej Nagrody Architektonicznej Prezydenta Warszawy. Nagrody przyznano w pięciu głównych kategoriach: architektura użyteczności publicznej, architektura mieszkaniowa, nowe życie budynków, projektowanie przestrzeni publicznej oraz wydarzenie architektoniczne.

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Park na kopcu, drewniana biblioteka, muzeum na Cytadeli. Nagrody architektoniczne prezydenta Warszawy przyznane

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj uczestnicy bójki na Nowym Świecie w centrum Warszawy zostali skazani na siedem lat więzienia. Sąd orzekł również nawiązkę po 10 tysięcy złotych. Wyrok usłyszał również kolega skazanych, który pomagał ukrywać się jednemu z nich - pięć miesięcy ograniczenia wolności. Głównego podejrzanego nie udało się sprowadzić z Turcji.

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Zabójstwo na Nowym Świecie. Jest wyrok, ale główny podejrzany nie stanął przed sądem

Źródło:
tvnwarszawa.pl