Przygotuj się na:

ZAMKNIĘCIE STACJI METRA

Na weekend warszawscy urzędnicy zaplanowali prace modernizacyjne na pierwszej linii metra. Pociągi będą jeździły na skróconej trasie. 

Ulice

Żołnierska z pozwoleniem. Drogowcy zapowiadają otwarcie

Ulice

Żołnierska wciąż zamkniętaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2

Ulica Żołnierska ma być udostępniona kierowcom do końca sierpnia. Jak informują drogowcy, nadzór budowlany wydał właśnie pozwolenie na otwarcie.

Jak poinformowała nas Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych, pozytywna decyzja Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego wpłynęła w poniedziałek.

- Do końca sierpnia planujemy otworzyć Żołnierską po pracach. Na przynajmniej siedem dni przed wdrożeniem stałej organizacji ruchu należy powiadomić o tym fakcie Biuro Polityki Mobilności i Transportu – tłumaczy procedury Gajewska.

I dodaje, że tak duże inwestycje wdraża się z reguły w weekendy. - Żołnierską prawdopodobnie otworzymy w ostatni weekend sierpnia – zaznacza Gajewska.

Zamknięta w formalnościach

Przebudowa ulicy zakończyła się w maju. Formalne otwarcie jednak nie nastąpiło, bo przeciągały się procedury.

Na początku czerwca ZMiD wystąpił do Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o pozwolenie na użytkowanie. - 25 lipca otrzymaliśmy postanowienie w sprawie uzupełnienia dokumentacji powykonawczej dołączonej do wniosku - informowała jeszcze w poprzedni wtorek w rozmowie z tvnwarszawa.pl Agata Choińska, rzeczniczka zarządu.

Jak dodawała, na początku sierpnia ZMID dostarczył potrzebne dokumenty. Kolejnym krokiem była tak zwana kontrola obowiązkowa. - Czyli wizyta inspektora Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego, który sprawdzi zgodność inwestycji z projektem - wyjaśniała. I doprecyzowała, że w przypadku pozytywnego przebiegu kontroli, inspektor wyda decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, a zarząd niezwłocznie otworzy ulicę.

Przedłużające się procedury

Pierwotnie roboty na ulicy Żołnierskiej miały zakończyć się rok temu, w maju 2018 roku. Termin ten został przesunięty już pięć razy. Za każdym razem ZMID podpisywał aneks do umowy z wykonawcą. Po raz pierwszy doszło do tego na samym początku, jeszcze w 2016 roku. - Część terenu niezbędnego do poszerzenia drogi stanowiły grunty Lasów Państwowych. Warunkiem rozpoczęcia na nich prac było przeprowadzenie wycinki drzew przez Lasy Państwowe, co nastąpiło później, niż zakładaliśmy - mówiła rzeczniczka ZMID.

Kolejne zmiany następowały kolejno latem, jesienią i zimą 2018 roku. Tym razem na przeszkodzie stawały przedłużające się procedury. We wrześniu przeciągało się zatwierdzenie projektu stałej organizacji ruchu. ZMID zwracał też uwagę, że gotowe odcinki trasy musiały uzyskać pozwolenie na użytkowanie, zanim wykonawca mógł rozpoczynać kolejne etapy przebudowy. Ostatnie przesunięcie nastąpiło w marcu tego roku. Powodem była "zimowa aura".

Prace na Żołnierskiej to drugi etap inwestycji polegającej na przebudowie stołecznego odcinka drogi wojewódzkiej numer 631. Inwestycja polega między innymi na poszerzeniu Żołnierskiej do granicy miasta o drugą jezdnię, do tego dochodzi budowa wiaduktów nad torami kolejowymi, nad ulicą Strażacką oraz na skrzyżowaniu z Czwartaków.

ab/ran

Pozostałe wiadomości