Zielone światło dla grafficiarzy

Warszawa

fot

Od dziś grafficiarze wiedzą, gdzie mogą prezentować swoją twórczość legalnie. Zarząd Dróg Miejskich udostępnił im cztery punkty, na których zawisły specjalne tabliczki zezwalające na malowanie graffiti.

ZDM rozpoczął instalowanie tabliczek z autorskim znakiem, który ma informować zarówno grafficiarzy jak i służby, że w tym miejscu można malować.

- Chcieliśmy tak oznakować te miejsca, żeby były zawsze czytelne i jasno mówiły, że w tym miejscu można rzeczywiście legalnie malować - tłumaczy Adam Sobieraj, rzecznik ZDM. - Jest to jednocześnie sygnał dla policji i straży miejskiej, ale również dla samych zainteresowanych - dodaje.

- Głównym podłożem naszej decyzji były względy finansowe. Rocznie przeznaczaliśmy ponad milion złotych na usuwanie nielegalnych graffiti - tłumaczy rzecznik. - Teraz te koszta zmniejszyły się o 300 tys. złotych. Poza tym jest to element folkloru Warszawy - dodaje.

fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot
fot

Cztery duże lokalizacje

Na razie urzędnicy wybrali cztery miejsca, gdzie legalnie będzie można malować. - Będziemy udostępniać kolejne lokalizacje, ale powoli. Na pewno na tych wiaduktach, które są nowowyremontowane i na gwarancji, nie będzie pozwolenia na graffitii i będzie traktowana jako akt wandalizmu i odpowiednio karana - ostrzega Sobieraj.

TU MOŻNA MALOWAĆ NA LEGALU:

- Puławska/Rzymowskiego, w przejściu podziemnym

- Trasa Siekierkowska, na wysokości Wału Zawadowskiego

- Globusowa/Świerszcza

- Płowiecka/Czecha, wiadukt nad torami

as/par