Zamknięte ulice dla aut i pieszych. W poniedziałek rocznica katastrofy

Warszawa

Zgromadzenia zarejestrowane na 10 kwietniaTVN24
wideo 2/4

10 kwietnia w Warszawie odbędzie się siedem zgromadzeń publicznych związanych z rocznicą katastrofy smoleńskiej. Do tego uroczystości państwowe i miejskie. Ratusz ostrzega o utrudnieniach w ruchu dla kierowców, pasażerów i pieszych. Ważne ulice w centrum będą zamknięte.

- Na tę chwilę mamy zgłoszonych siedem zgromadzeń publicznych, ale możemy spodziewać się jeszcze innych rejestracji - powiedziała w piątek na konferencji Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Główne obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej mają charakter uroczystości państwowych, na które ratusz nie wydaje pozwoleń. Ma jedynie obowiązek odmówić rejestracji zgromadzeń, które miałyby się odbyć w miejscach, w których te uroczystości zaplanowano.

Osiem zgromadzeń

Pierwsze zgromadzenie odbędzie się od godziny 8.00 do 22.00, na skrzyżowaniu Krakowskiego Przedmieścia i Trębackiej. Zostało zwołane przez osobę prywatną. - Będzie to zgromadzenie stacjonarne, z udziałem od 50 do 200 osób, organizowane w obronie wolności zgromadzeń - informowała Gawor.

Drugie odbędzie się w tych samych godzinach (8.00-22.00), na skwerze księdza Twardowskiego. Zostało zwołane przez osobę prywatną, ale związaną ze stowarzyszeniem Obywatele RP. Planowane na 500 osób, w celu uczczenia ofiar katastrofy smoleńskiej.

Zgromadzenia planowane na 10 kwietnia
UM Warszawa

Trzecie zgromadzenie zaplanowano w godzinach od 14.00 do 16.00. Będzie to przemarsz, który rozpocznie się na pl. Krasińskich i dalej przejdzie ulicami Miodową, Senatorską - na pl. Zamkowy. Zgromadzenie odbędzie się - jak mówiła Gawor - w związku z siódmą rocznicą katastrofy i weźmie w nim udział 150 osób.

Czwarte organizowane jest od 17.00 do 22.00 i również będzie miało charakter przemarszu. Wystartuje na pl. Piłsudskiego. Dalej przejdzie ulicami: Focha, Moliera, Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem - do pl. Zamkowego. Zostało zgłoszone przez stowarzyszenie "Solidarni w Akcji", z udziałem 200 osób i również dotyczy uczczenia siódmej rocznicy katastrofy.

Piąte zgromadzenie zaplanowano w godzinach 18.00-22.00. Organizuje je stowarzyszenie Obywatele RP, które planuje udział 1000 osób. Również będzie to przemarsz - od pl. Piłsudskiego, później przejdzie ul. Focha i Trębacką do Krakowskiego Przedmieścia.

Szóste zgromadzenie zgłoszono przed Domem Polonii (od 18.00 do 22.00), przez osobę prywatną, przeciwko wykorzystaniu katastrofy smoleńskiej do celów politycznych. Organizatorzy przewidują udział od 100 do 500 osób.

Kolejne zgromadzenie odbędzie się również na skwerze księdza Twardowskiego, w godzinach 18.00-21.00. Zaplanowano je na 30 osób. Jego celem jest - jak informowała Gawor - zachęcanie do porozumienia ponad podziałami politycznymi.

Dyrektor Biura Bezpieczeństwa potwierdziła czwartkowe informacje dotyczące odwołania manifestacji poparci dla szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. - To wzbudziło dużo emocji, organizator odwołał i zarejestrował w innym miejscu, podając inny cel - powiedziała.

Stołeczne uroczystości związane z katastrofą smoleńską rozpoczną się o godz. 8.20, na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Odczytane zostaną nazwiska ofiar katastrofy, będzie wspólna modlitwa i składanie wieńców. Odegrany zostanie utwór "Cisza".

Ograniczenia w ruchu 10 kwietnia
UM Warszawa

Ratusz wydał 17 zakazów

Jak powiedziała Gawor, ratusz wydał łącznie 17 zakazów dotyczących organizacji zgromadzeń 10 kwietnia. - Związane były z terenem zajętym pod uroczystości państwowe - doprecyzowała i dodała, że to nie pierwsza taka sytuacja. - Od roku 2008 roku do roku bieżącego wydaliśmy łącznie 47 zakazów, w tym część dotyczyła zajętości terenu - stwierdziła.

10 zakazów dotyczyło osób związanych z Prawem i Sprawiedliwością, cztery - Obywateli RP, dwa - Stowarzyszenia Solidarni 2010 i jedno - dla zwołanego przez Związek Zawodowy Rolników "Samoobrona".

Utrudnienia w ruchu

Michał Domaradzki, wicedyrektor miejskiego Biura Polityki Mobilności i Transportu ostrzegał, że wiele ważnych ulic będzie 10 kwietnia zamknięte. Ze względu na decyzję o czasowej organizacji ruchu, wydanej na wniosek wicepremiera Piotra Glińskiego.

Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Jak mówił Domaradzki, autobusy pojadą trasą od skrzyżowania Krakowskie Przedmieście - Królewska, przez pl. Piłsudskiego, Moliera, następnie do Miodowej, w kierunku pl. Krasińskich.

Przez cały dzień w rejonie zamkniętych ulic znajdować się mają policjanci, którzy będą udzielać bieżącej informacji o utrudnieniach i objazdach.

kw/pm