Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Zamknęli na tydzień połowę ul. Emilii Plater

Warszawa

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Tydzień - na tyle wodociągowcy zamknęli ul. Emilii Plater w kierunku Al. Jerozolimskich. W tym czasie naprawią jezdnię- zapadła się po awarii wodociągowej, do której doszło ponad pół roku temu.

Wraz z zamknięciem rozpoczynają się prace przy naprawie nawierzchni. - To dość skomplikowana operacja, gdyż Zakład Remontów i Konserwacji Dróg we współpracy z MPWiK musi odtworzyć całą podbudowę jezdni. Był tam dość głęboki wykop - mówi Adam Sobieraj, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

ZRKiD: terminy wynikają z umowy

Dlaczego dopiero teraz wodociągowcy będą naprawiać nawierzchnię, skoro awaria miała miejsce ponad pół roku temu? - Jest to dość trudna sprawa. Ulica nadal jest na gwarancji, więc prace musi przeprowadzić ZRKiD. Sprawa przedłużała się, gdyż musiały się zebrać komisje, które zezwolą na remont - tłumaczy Roman Bugaj, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągowców i Kanalizacji.

Tymczasem rzeczniczka ZRiKD Karina Stopa twierdzi, że termin remontu wynika z umowy zawartej z wodociągowcami. - MPWiK zleciło ZRiKD odtworzenie nawierzchni jezdni ul. E. Plater przy ul. Śliskiej po awarii wodociągowej. Umowa z MPWiK na wykonanie naprawy została podpisana 29 września 2011r. Wskazany w umowie termin realizacji naprawy to 30 listopada 2011r - poinformowała.

Mogli wybrać innego wykonawcę

- ZRiKD, na zlecenie MPWiK, przygotował projekt czasowej organizacji ruchu, który został zatwierdzony przez inżyniera ruchu 9 listopada 2011r. Zgodnie z początkowymi ustaleniami MPWiK miało wdrożyć ten projekt, jednak odstąpiło od tego i nam przekazało wdrożenie czasowej organizacji ruchu - dodała Stopa.

Chociaż po remoncie z 2010 roku ulica jest w gwarancji ZRKiD, remont nie musi być przeprowadzany przez tę instytucję. - MPWiK miało możliwość wykonania prac z innym wykonawcą, ale pod naszym nadzorem lub naszymi siłami. Wybór wykonawcy leżał po stronie MPWiK - tłumaczy rzeczniczka ZRiKD. - Nie mamy wiedzy na temat komisji, które miały zalecać wykonanie naprawy przez ZRiKD - dodała.

Konsekwencje lutowej awarii

W lutym na ul. Emilii Plater na wysokości Śliskiej pękła rura. Przy naprawie trzeba było też wymienić fragment nawierzchni. Pod koniec kwietnia kierowców w tym samym miejscu zaskoczyły utrudnienia. Zapadł się fragment jezdni. Ponowna usterka w tym miejscu po kilku miesiącach była spowodowana drobną wpadką naszego wykonawcy – wyjaśniał w kwietniu rzecznik MPWiK. Usterkę udało się usunąć tego samego dnia.

MPWiK obiecywał...

Jak wyjaśniał rzecznik wodociągowców, podczas lutowej awarii z uszkodzonego przewodu wyciekła woda, podmyła kolejny fragment jezdni i zamarzła. Nie zauważyła tego pracująca wtedy ekipa. Problem wyszedł na jaw, kiedy przy wiosennych temperaturach woda rozmarzła. Wtedy wykonano tam tymczasowy zabruk. - W najbliższych dniach pojawi się właściwa nawierzchnia - obiecywał wtedy rzecznik MPWiK.

fot

Autobusy zmieniają trasy

W związku z remontem Emilii Plater aż 9 linii autobusowych zmienia swoje trasy. Ulica będzie całkowicie nieprzejezna w kierunku Al. Jerozolimskich. Trzy dzienne i sześć nocnych linii autobusowych od czwartku od 23:00 pojedzie na trasy objazdowe.

Zobacz trasy:

102: w kierunku pętli Dw. Centralny: Grzybowska – al. Jana Pawła II – Al. Jerozolimskie – Emilii Plater do pętli;

507: w kierunku pętli Gocław: ul. Emilii Plater – Twarda – pl. Grzybowski – Grzybowska – al. Jana Pawła II – Al. Jerozolimskie i dalej swoją trasą;

510: w kierunku pętli Emilii Plater: od skrzyżowania al. Jana Pawła II/ Al. Jerozolimskie/ Chałubińskiego: nawrót na rondzie – al. Jana Pawła II – postój na przystanku DW.CENTRALNY 60 – powrót al. Jana Pawła II i dalej swoją trasą;

N11, N61: w kierunku pętli Dw. Centralny: Grzybowska – al. Jana Pawła II – postój na przystanku DW. CENTRALNY 03 – al. Jana Pawła II – zawrotka na rondzie – al. Jana Pawła II do pętli;

N31, N81: w kierunku pętli Dw. Centralny: przystanek DW.CENTRALNY 16 obowiązuje jako końcowy; w kierunku pętli Sadyba: DW.CENTRALNY 16 – Emilii Plater – pl. Grzybowski – Królewska – Marszałkowska i dalej swoimi trasami;

N41: w kierunku pętli Dw. Centralny: Grzybowska – al. Jana Pawła II – nawrót na rondzie – al. Jana Pawła II do pętli;

N45: w kierunku pętli Dw. Centralny: al. Jana Pawła II – postój na przystanku DW.CENTRALNY 03 – al. Jana Pawła II – nawrót na rondzie – al. Jana Pawła II do pętli.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZMIANACH W KOMUNIKACJI MIEJSKIEJ

as/su/ec