Wyrzutnie, śmigłowce i utrudnienia. Dziś defilada na Wisłostradzie

Warszawa

TVN24Przygotowania do defilady "Silni w sojuszach"

Pod hasłem "Silni w sojuszach" przejdzie w piątek przez Wisłostradę defilada. Ponad dwa tysiące żołnierzy, ponad 200 pojazdów i około 80 samolotów zobaczą w piątek uczestnicy wydarzenia.

Defilada odbędzie się na warszawskiej Wisłostradzie, wzdłuż bulwarów na zachodnim brzegu Wisły. Parada wojskowa i służb mundurowych oraz przejazd pojazdów rozpocznie się o godzinie 14 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z ulicą Karową.

Żołnierze jako pierwsi

Oprócz żołnierzy Wojska Polskiego i wojsk sojuszniczych, w defiladzie udział wezmą funkcjonariusze polskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Straży Ochrony Kolei, Lasów Państwowych, ale także Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej - w sumie około dwóch tysięcy osób.Jako pierwsi będą maszerować żołnierze i funkcjonariusze niosący flagi Polski, UE i NATO. Za nimi przejdzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a dalej pododdziały reprezentujące Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych.W dalszej kolejności przedefilują żołnierze reprezentujący jednostki i uczelnie wojskowe. W paradzie przejdzie też Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

Ponad 200 pojazdów

Jak przekazało Ministerstwo Obrony Narodowej, w defiladzie lądowej przejedzie ponad 200 pojazdów, w tym samochody ciężarowo-osobowe HMMWV, kołowe transportery opancerzone Rosomak, wyrzutnie rakietowe WR-40 Langusta, samobieżne armatohaubice Krab i Dana, moździerze samobieżne Rak, zautomatyzowane wozy dowodzenia Łowcza, pojazdy saperskie Topola oraz samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad.

Pojawią się też transportery opancerzone sojuszniczych armii: brytyjskie Panthery oraz amerykańskie Bradleye. Wśród pojazdów gąsienicowych zaprezentują się czołgi: Leopard 2A5, amerykański M1 Abrams oraz wozy zabezpieczenia technicznego. Będą najnowsze wozy Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji i Straży Granicznej.

Niski przelot

W niskim przelocie zaprezentuje się prawie 80 statków powietrznych – samolotów i śmigłowców. Wśród nich najnowsze śmigłowce Policji S-70i Black Hawk oraz śmigłowce Wojska Polskiego: Mi–2, W–3 Sokół, Mi-17 i Mi–8. Będzie można podziwiać także samoloty z biało-czerwoną szachownicą - F–16, TS–11 Iskra, M–28 Bryza, C–295M, C–130, M–346. Podniebną część defilady rozpocznie przelot Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry w składzie sześciu maszyn. Pokazy zakończy przelot samolotów przeznaczonych do transportu najważniejszych osób w państwie: G550 oraz B737 w eskorcie myśliwców.Okazją do organizacji defilady jest przypadająca w tym roku 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO i 15. rocznica członkostwa Polski w Unii Europejskiej.Zorganizowanie dodatkowej, rocznicowej defilady – oprócz tradycyjnie odbywającej się 15 sierpnia – MON zapowiedziało w marcu. Defilada w dniu Święta Narodowego 3 Maja ma nawiązywać do tradycji międzywojennych.

W niedzielę odbyła się próba defilady.

Utrudnienia w ruchu

Od czwartku 2 maja od godz. 23.00 do piątku do godz. 18.00 zamknięte dla ruchu (w obydwu kierunkach) samochodów i rowerów będą:Wisłostrada - ulice Wybrzeże Gdyńskie, Wybrzeże Gdańskie, Wybrzeże Kościuszkowskie, Wioślarska i Solec, Krasińskiego od Czarnieckiego do Wisłostrady, Krajewskiego od Dymińskiej do Wisłostrady, Zakroczymska i Jeziorańskiego od Szymanowskiej do Muzeum Katyńskiego, Wenedów od Zakroczymskiej do Wisłostrady, Sanguszki do Zakroczymskiej do Wisłostrady, Boleść od Bugaj do Wisłostrady, Mostowa od Bugaj do Freta, Wodna i Steinkellera, Grodzka od al. "Solidarności" do Wisłostrady, Nowy Zjazd od al. "Solidarności" do Wisłostrady, Karowa od Browarnej do Wisłostrady, Lipowa od Browarnej do Wybrzeże Kościuszkowskie, Dobra od Karowej do Lipowej, Wiślana i Gęsta od Browarnej do Dobrej, Wybrzeże Kościuszkowskie pomiędzy tunelem Wisłostrady a Lipową, Ludna od Solec do Wisłostrady, Wilanowska od Czerniakowskiej do Wisłostrady, Górnośląska od Czerniakowskiej do Wisłostrady.

Na objazdy skierowane zostaną autobusy linii 105, 114, 118, 127, 185, 166, 171, N16, N66. Po godzinie 22.30 nie będą jeździły autobusy linii 385.

Organizacja defilady wymusi również czasowe zamknięcia mostów:- w godz. 8.00-15.00 zamknięty dla pieszych i rowerzystów będzie dolny poziom mostu Gdańskiego, w tym czasie na moście nie będą się również zatrzymywały tramwaje,- w godz. 11.00-16.00 całkowicie zamknięty dla ruchu samochodów, pieszych i rowerzystów będzie most Śląsko-Dąbrowski,- w godz. 14.00-15.00 całkowicie zamknięty dla ruchu samochodów, pieszych i rowerzystów będzie most Gdański.

To spowoduje utrudnienia w kursowaniu linii 160, 190 i 527, 4, 20 i 26, 13, 23 i 72, 227, 500, 227 i 409.

Utrudnienia w związku z defiladą
Urząd Miasta

TAK WYGLĄDAŁY PRÓBY PRZED DEFILADĄ:

Próba przed defiladą
TVN24

PAP/ran/b