Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

"Wypadek powraca w snach, w myślach"

Warszawa

TVN Warszawa

Hubert Radzikowski, który sam kiedyś uczestniczył w poważnym wypadku, radzi wspólnie z psychologiem kierowcom: - Mimo wiary w swoją mocną psychikę, poszukajmy po wypadku pomocy specjalisty.

Po wypadku skupiamy się na objawach fizycznych, tymczasem to doświadczenie zostaje w sferze psychicznej. - Osoby, które uczestniczyły w wypadku, stają się nam bliskie. To jest Zbyszek, Janek, mamusia Ani. Zaczynamy z nimi współodczuwać - mówi Waldemar Chromiński, psycholog bezpieczeństwa drogowego. – Wypadek wielokrotnie pojawia się też w snach, w myślach – dodaje.

Do tego dochodzi świadomość sprawcy, który wie, że zostanie skazany prawomocnym wyrokiem sądu i może trafić do więzienia.

"Ciężko wejść do samochodu"

Siadanie za kierownicą to nie jest dobry sposób na przełamanie traumy.

- Kierowcy sygnalizują, że ciężko później wejść do samochodu - wyjaśnia Chromiński. – Mówią też: "gdyby mógł wirtualnie przeżyć wypadek, na pewno nie jeździłbym tak agresywnie" – dodaje.

WIĘCEJ O BEZPIECZEŃSTWIE NA WARSZAWSKICH DROGACH 10 MARCA W DEBACIE TVN WARSZAWA

ran/mz