Wydoją europejską krowę i wykrzyczą fochy

Warszawa

schuman.org.plKolorowa parada

W sobotę, z okazji święta Europy ulicami Warszawy przejdzie XIII parada Schumana - manifestacja poparcia dla idei integracji europejskiej. Jej uczestnicy będą mogli między innymi wydoić europejską krowę i wykrzyczeć w specjalnej budce fochy dla Europy.

Tegoroczna parada odbędzie się pod hasłem "Halo tu Europa".

- To dla nas bardzo ważne hasło. Dużo ostatnio mówimy o perturbacjach związanych z kryzysem gospodarczym czy też zawirowaniami na politycznej scenie. Chcemy pokazać, że mimo tego Europa ma się dobrze - zapewniła na wtorkowej konferencji szefowa polskiej Fundacji im. Roberta Schumana Anna Radwan. Jej zdaniem, największym kryzysem Europy jest brak zaufania do niej samej. - My chcemy pokazać "yes, we can". Parada Schumana ma być wyrazicielem tej wiary w Europę - podkreśliła Radwan.

Parada jest papierkiem lakmusowymRadwan przekonuje, że Unia Europejska jest projektem nie tylko dla polityków, ale przede wszystkim dla obywateli. - Parada jest papierkiem lakmusowym, przykładem zaangażowania obywateli w życie europejskie - zaznaczyła. - Chcemy też pokazać, że jest coś takiego jak lud europejski, że on też chce wychodzić na ulicę, że chce manifestować, że ulice Warszawy i miast polskich mogą być miejscem spotkania tych, którzy chcą manifestować za czym, a nie tylko przeciw czemu - przekonywała.

Debata przed paradą

Jak poinformowali organizatorzy, paradę poprzedzi debata na Zamku Królewskim w Warszawie "Dla Europy - Unia Europejska i Sąsiedzi" zorganizowana w ramach XIX Polskich Spotkań Europejskich. Jej głównymi tematami będą: europejska polityka sąsiedztwa w świetle rewolucji w Afryce Północnej, impas w przemianach demokratycznych w Europie Środkowo-Wschodniej i problemy związane z imigracją. W debacie wezmą udział m.in.: b. premier Tadeusz Mazowiecki, komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski, dyrektor Akademii Europejskiej w Berlinie prof. Eckart Stratenschulte i słowacka deputowana do Rady Narodowej Magdalena Vasaryova.

Przejdą ulicami Warszawy

Następnie w samo południe sprzed kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu ruszy parada Schumana. Z placu Zamkowego wyruszą szkolne Kluby Europejskie z całego kraju i z zagranicy, politycy i warszawiacy. Na czterech lawetach wspólnie przejadą politycy i młodzież. Planowany jest także przejazd autobusów: londyńskiego - Parlamentu Europejskiego, polsko-ukraińskiego Eurobusu oraz duńskich rowerzystów.

Paradzie będą przygrywać orkiestra dęta z Sierpca i didżeje, zatańczą mażoretki. Przejdą ulicami: Królewską, Moliera, przez plac Teatralny i wrócą na plac Zamkowy.

Namioty Europy

Na Krakowskim Przedmieściu oraz na Skwerze Hoovera od godz. 12.00 będzie działać Miasteczko Europejskie z 30 stoiskami informacyjnymi różnych instytucji unijnych i organizacji pozarządowych. Komisja Europejska ustawi swoje namioty.

W namiocie Bądź Aktywny, nawiązującym do Europejskiego Roku Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej 2012, będzie można obejrzeć mini-wystawę Spotkanie Pokoleń, sprawdzić swoją kondycję i wziąć udział w konkursach - np. rozpoznać znaną osobę i odgadnąć, w jakim była wieku, gdy osiągnęła życiowy sukces. W namiocie Razem Silniejsi będzie mowa o sposobach UE na kryzys: o strategii na rzecz nowych miejsc pracy i wzrostu gospodarczego, budowaniu systemu wczesnego ostrzegania przed kryzysem i dyscyplinie finansowej w UE. Będzie też można zagrać w bule, by wyrzucić kryzys z zielonej Europy. Namiot 50 lat Wspólnej Polityki Rolnej przybliży problemy produkcji żywnoci i ochrony rodowiska. Atrakcją specjalną ma być dojenie eurokrowy Mućki. Będzie też budka, w której będzie można wykrzyczeć swoje pretensje do UE oraz przedstawić swoje sugestie co do tego, jak ma funkcjonować. Na najmłodszych w miasteczku czekają gry planszowe, konkursy - w tym projektowanie torby wolontariusza, zabawy z europejskich podwórek i słodycze. 62 lata temu, 9 maja 1950 roku, francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman wygłosił przemówienie, w którym po raz pierwszy została przedstawiona koncepcja integracji europejskiej. To wydarzenie upamiętnia się corocznie jako Dzień Europy.

PAP/roody