TVN Warszawa | Ulice

Więcej patroli na drogach i w okolicach cmentarzy

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
Jak wyglądają policyjne kontrole odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu? Sprawdziliśmy
TVN24 ŁódźJak wyglądają policyjne kontrole odległości między pojazdami na drogach szybkiego ruchu? Sprawdziliśmy

Od piątku (29 października) do wtorku (2 listopada) Komenda Stołeczna Policji zapowiada wzmożone kontrole na drogach w związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych. Funkcjonariusze umundurowani, jak i policyjni "tajniacy" będą dbać o bezpieczeństwo - zaznaczył Rafał Retmaniak z KSP.

Jak przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową komisarz Rafał Retmaniak, okres zbliżających się Wszystkich Świętych to czas spotkań z bliskimi, ale to również czas wytężonej pracy policjantów garnizonu stołecznego. - Od dziś do 2 listopada na naszych drogach i w rejonach nekropolii spotkamy zwiększoną liczbę patroli. Funkcjonariusze umundurowani, jak i policyjni "tajniacy" będą dbać o nasze bezpieczeństwo - poinformował policjant.

Jak dojechać na cmentarz? Komunikacja we Wszystkich Świętych.

Wszystkich Świętych na drogach. Kontrola trzeźwości i przestrzegania prędkości

Wskazał, że na drogi wyjadą policyjne motocykle, radiowozy oznakowane i nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. - Policjanci wydziału ruchu drogowego będą dbać przede wszystkim o płynność ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych oraz w rejonie największych nekropolii. Ale to niejedyne zadanie, jakie stoi przed stołeczną drogówką. Nie zabraknie przeprowadzania kontroli stanu trzeźwości kierujących i kontroli przestrzegania ograniczeń prędkości - tłumaczył.

- Podczas kontroli funkcjonariusze sprawdzą sposób przewożenia dzieci i pasażerów oraz zwrócą uwagę na korzystanie z pasów bezpieczeństwa podczas jazdy. Nie bez znaczenia dla bezpieczeństwa na drodze jest utrzymanie pojazdu w odpowiednim stanie technicznym oraz przestrzeganie wszystkich przepisów ruchu drogowego - zaznaczył.

Zaapelował przy tym o rozwagę i zachowanie ostrożności podczas świątecznych wyjazdów. - Również w czasie dojeżdżania do cmentarzy, wokół których wzorem lat ubiegłych zmieniona będzie organizacja ruchu. Aby dojazd do cmentarzy odbył się bezpiecznie i w miarę możliwości jak najsprawniej, stosujmy się do poleceń wydawanych przez funkcjonariuszy policji i straży miejskiej - podał.

Policja przestrzega przed złodziejami

Przekazał, że osoby zajmujące się sprzątaniem nagrobków czy porządkowaniem terenu wokół nich często padają ofiarami złodziei, stąd policjanci będą również na cmentarzach i wokół nich. - Mówimy tu o policjantach umundurowanych, jak i tych po cywilnemu. Przypominamy o zasadach zachowania, które mogą ustrzec nas przed kradzieżą. Nie pozostawiajmy torebek i innych przedmiotów wartościowych bez opieki. Na cmentarz zabierzmy ze sobą tylko tyle pieniędzy, ile jest nam potrzebne na zakup zniczy czy wiązanki. Pamiętajmy o zamknięciu auta i niepozostawianiu rzeczy wartościowych na widoku - przypomniał policjant.

- Zadbajmy też o to, aby pod naszą nieobecność nasz sąsiad, który jest najlepszym "alarmem" zajrzał raz na jakiś czas do naszego domu i zapalił światło. To może odstraszyć potencjalnego włamywacza. Zawsze to powtarzam, a jednak takie sytuacje się zdarzają: sprawdźmy przed wyjściem z domu, czy zamknęliśmy drzwi na klucz - dodał policjant. 

Apelujemy o zachowanie ostrożności i trzymanie rzeczy osobistych przy sobie, w miejscach trudno dostępnych. Przedmioty, które są wartościowe, a nie musimy ich ze sobą zabierać, pozostawmy w domu. Nie nośmy przy sobie dużej ilości pieniędzy. Jeśli pozostawiamy samochód na parkingu przy cmentarzu, pamiętajmy o jego zamknięciu i trzymaniu przy sobie kluczyków. Duże natężenie ruchu i utrudnienia, to także sytuacje, z którymi musimy się w tym czasie zmierzyć. Zachowajmy szczególną ostrożność. Dotyczy to zarówno kierujących, jak i pieszych. W tym okresie nie możemy również zapomnieć o naszych dzieciach. W okresie jesienno - zimowym, szybko zapada zmrok. Odwiedzając groby, spotykamy się na cmentarzu często z krewnymi czy znajomymi. Dzieci nie zawsze są zainteresowane tematami naszych rozmów - szukają sobie w tym czasie innych zajęć. Chwila nieuwagi wystarczy, aby w tłoku, wśród grobów dziecko zgubiło się. Przestrzeganie powyższych zasad na pewno przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i zmniejszy ryzyko stania się ofiarą przestępstwa bądź wykroczenia.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości