Wracają ogródki kawiarniane. Ratusz wydał już 120 pozwoleń

Warszawa

ZDMWracają ogródki kawiarniane

Zarząd Dróg Miejskich wydał już 120 pozwoleń na ustawienie ogródków gastronomicznych w pasie drogi. W kolejce czekają kolejne wnioski.

- Procedury wydawania decyzji są jasno określone i dla wszystkich takie same. Wszystko po to, aby maksymalnie uprościć formalności i zmniejszyć ich liczbę – informują pracownicy Zarządu Dróg Miejskich.

Wszyscy właściciele, którzy chcą otworzyć ogródek kawiarniany muszą dostosować się do pewnych uniwersalnych kryteriów, takich jak wymiary, kolorystyka, zadaszenie czy sposób instalacji.

Ścisłe kryteria

Obiekt musi być funkcjonalny, estetyczny, ale przede wszystkim bezpieczny i nieutrudniający przejścia przechodniom. - Właśnie dlatego w dokumentacji dołączonej do wniosku musi znaleźć się między innymi projekt organizacji ruchu czy mapa pokazująca planowaną lokalizację ogródka – precyzują urzędnicy.

Przypominają też, że uruchomienie i prowadzenie ogródka kawiarnianego wiąże się z opłatami. Zależą one od kategorii drogi (czy ma charakter krajowy, wojewódzki, czy powiatowy) i wynosi od 1,20 do 1,50 zł za metr kwadratowy dziennie.

- W 2016 roku wydaliśmy 462 decyzje zezwalające na ustawienie w pasie drogowym ogródków gastronomicznych. Przychód z tego tytułu wyniósł ponad 2,3 mln zł - informuje ZDM.

Ogródki również zimą

Jak informowaliśmy na tvnwarszawa.pl, od niedawna ogródki kawiarniane mogą działać również zimą. Wszystko za sprawą zarządzenia wydanego przez prezydent Warszawy.

- W ubiegłym roku testowo dopuściliśmy ogródki zimowe na Krakowskim Przedmieściu i Nowym Świecie. Teraz przygotowujemy zmianę zarządzenia, które pozwoli dopuścić je na stałe, od tego roku – mówiła nam w październiku Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Pierwszy ciepły weekend przyciągnął warszawiaków na bulwary. Zobacz jak bawili się nad Wisłą:

Piątek na bulwarach
Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl

kw/pm