Wraca masa krytyczna. "Pojedziemy bez haseł i zadęcia"

Warszawa

WMKTak wyglądała jedna z zimowych Mas Krytycznych

W piątek po południu Warszawska Masa Krytyczna znów wyjedzie na ulice Warszawy.

"W grudniu pojedziemy dla radości jeżdżenia. Pojedziemy "na lekko", bez haseł i zadęcia, mimo, iż nie wszystko dzieje się po naszej myśli: zielona strzałka dyskryminująca rowerzystę nie brzmi dobrze, podobnie jak jakość zimowego utrzymania dróg rowerowych i brak jasnej wizji co dalej z trasami, które już miały powstać" – czytamy na stronie WMK.

Mogą być utrudnienia w ruchu

Przejazd tradycyjnie odbędzie się w ostatni piątek miesiąca – start o godz. 18 z placu Zamkowego. Do pokonania będzie 13 kilometrów. Organizatorzy zapewniają, że będą omijać "wylotówki i przelotówki". Mają jeździć w centrum, gdzie wciąż nie ma "spójnych głównych tras rowerowych".

Trasa grudniowego przejazdu
Google

Warszawska Masa Krytyczna zachęca, by brać ze sobą dzieci. Trzeba też pamiętać o ciepłym ubraniu. Chętni mogą również założyć czapki Św. Mikołaja, rogi reniferów, bombki, migające lampki, baloniki, confetti i serpentyny.

Trasa przejazdu: pl. Zamkowy, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży, al. Ujazdowskie, pl. Na Rozdrożu, Al. Ujazdowskie, Bagatela, pl. Unii Lubelskiej, Boya- Żeleńskiego, Waryńskiego, rondo Jazdy Polskiej, Waryńskiego, Nowowiejska, pl. Zbawiciela, Marszałkowska, pl. Konstytucji, Marszałkowska, Rondo Dmowskiego, Marszałkowska, Świętokrzyska, rondo ONZ, al. Jana Pawła II, Solidarności, pl. Bankowy, Andersa, Muranowska, Bonifraterska, pl. Krasińskich, Miodowa, pl. Zamkowy.

"Na trasie przejazdu mogą występować chwilowe zatrzymania w ruchu pojazdów" - informuje ratusz.

Masa stawia na edukacją

Po 14 latach Warszawska Masa Krytyczna ogłosiła koniec systematycznych comiesięcznych przejazdów. Jak podkreślali, ich decyzja jest efektem zacieśnienia współpracy z miastem. Uznali, że realizacja "Programu Rozwoju Tras Rowerowych" spełnia ich podstawowy cel - zapewnia sieć spójnych, bezpiecznych i wygodnych tras rowerowych.

WMR nie zniknęła jednak całkowicie. Jej działacze zapowiedzieli, że będą angażować się w edukację i promowanie jazdy rowerem w codziennym transporcie. Organizują też okolicznościowe przejazdy, takie jak Masa Powstańcza czy – organizowana właśnie w grudniu – Masa Świąteczna.

Zobacz archiwalny materiał o początkach Masy Krytycznej:

ran/b

"Fakty" TVN z 1998 r. o początkach Masy Krytycznej w Warszawie
archiwum "Faktów" TVN