Windy "wandaloodporne"pojawią się przy kładce na Międzynarodowej

Warszawa

ZDMKładka łącząca Międzynarodową i Afrykańską

Drogowcy szukają wykonawcy, który zmodernizuje kładkę nad Trasą Łazienkowską łączącą Międzynarodową i Afrykańską. W planach są nowe windy, przebudowa schodów i poprawa układu pobliskich chodników i dróg rowerowych.

Kładka łączy dwie części Saskiej Kępy. Prowadzi też do przystanków autobusowych usytuowanych po obu stronach alei Stanów Zjednoczonych. Wiele osób starszych, z niepełnosprawnościami czy rodziców z wózkami ma w tym miejscu problem z przejściem na drugą stronę jezdni.

Dwie nowe windy

Zmienić ma to przede wszystkim budowa dwóch nowych wind. Warunki przetargowe precyzują wymagania wobec nowych urządzeń - muszą spełniać wysokie standardy jakości, posiadać wentylację i ogrzewanie, sygnalizację głosową, monitoring i zasilanie awaryjne. Zarząd Dróg Miejskich oczekuje też, że będą "wandaloodporne". Nowa winda powinna być w stanie przewieźć każdorazowo do 10 osób.

Zanim zwycięzca przetargu zainstaluje windy, będzie musiał przebudować schody prowadzące na kładkę. "Zmieni się ich układ, zyskają też nowe oświetlenie" - zapowiada ZDM. Przy okazji remontu kładki, metamorfozę przejdzie też jej otoczenie po północnej stronie. Zamiast wspólnego ciągu pieszo-rowerowego, powstanie droga rowerowa oddzielona od chodnika pasem zieleni.

10 nieprzystosowanych węzłów

Przetarg jest częścią akcji "Projektuj i buduj", obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej i przeprowadzenie prac. Oferty można składać do 12 marca.

Jak informuje ZDM, budowa nowych wind na Międzynarodowej wpisuje się w szerszy projekt poprawy dostępności przystanków autobusowych na Trasie Łazienkowskiej. Problem ten zgłaszali wielokrotnie warszawscy radni.

Wzdłuż Trasy Łazienkowskiej znajduje się 11 węzłów przesiadkowych, na których są przystanki komunikacji miejskiej. "Większość z nich - z wyjątkiem węzła Saska (obecnie 4 windy) - nie jest przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami" - podsumowują drogowcy.

Na tvnwarszawa.pl informujemy też o innych inwestycjach i remontach:

Budowa mostuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

kk/mś