Więcej miejsc parkingowych na Świętokrzyskiej. "I tak będzie za mało"

UMWizualizacja Plac Powstańców

Władze miasta zdecydowały, że wzdłuż nowej Świętokrzyskiej będzie ponad 200 miejsc parkingowych, choć wstępna koncepcja modernizacji ulicy zakładała ich tylko 120. - Zrobiliśmy to z myślą o pobliskich mieszkańcach - przekonuje rzecznik ratusza.

Zaprezentowana ok. 2 lata temu koncepcja dla nowej Świętokrzyskiej przewidywała, że na odcinku od Ronda ONZ do ulicy Kopernika będzie 125 miejsc parkingowych. To miało być ok. 23 proc. miejsc mniej, niż przed przebudową ulicy.

Takie były założenia, ale już wiemy, że się zmienią. Okazuje się, że miejsc będzie jednak więcej. Wzdłuż całej Świętokrzyskiej ma być ich ponad 200. – Nie mogę podać co do sztuki, ale od Ronda ONZ do Nowego Światu będzie około 210 – informuje Bartosz Milczarczyk ze stołecznego ratusza. – Od ronda do Marszałkowskiej około 150, a dalej - do Nowego Światu - około 50. Ponadto wyznaczone zostanie około 10 kopert dla niepełnosprawnych – wyjaśnia Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

"Niewystarczająca liczba miejsc"

Dlaczego przybyło miejsc parkingowych? - Przybyły tam, gdzie było to możliwe bez naruszania ścieżek rowerowych i chodników – wyjaśnia Milczarczyk. Jak zaznacza, ratusz szukał najlepszego rozwiązania. - Miejsc przybyło szczególnie z myślą o okolicznych mieszkańcach - przekonuje Milczarczyk.

Na wizualizacjach, które przedstawił ratusz, widać samochody parkujące skośnie na chodniku. - Taki będzie obowiązujący sposób parkowania - potwierdza Milczarczyk.

- Dla tych, którzy jeżdżą samochodami liczba miejsc i tak będzie zapewne niewystarczająca, ale szukaliśmy najlepszego kompromisu pomiędzy funkcją lokalną a pełną funkcjonalnością komunikacyjną – zapewnia Milczarczyk.

Jak już pisaliśmy, nową Świętokrzyską kierowcy pojadą 1 października. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT.

Będzie deptakiem

Od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej Świętokrzyską zwężono generalnie do dwóch pasów ruchu w każdym kierunku, a od ul. Marszałkowskiej do ul. Kopernika do jednego. Zdaniem ratusza ulica stać ma się deptakiem, będzie kameralna i przyjazna dla pieszych oraz rowerzystów.

W stosunku do koncepcji przebudowy przygotowanej przez pracownię Pleneria ograniczono ilość zieleni. Ostateczny projekt przebudowy Świętokrzyskiej zakłada, że na ulicy będą jedynie drzewka posadzone w donicach. Zniknęły wolno rosnące drzewa i żywopłoty.

O koncepcji przebudowy Świętokrzyskiej mówi mówi Dariusz Malinowski z pracowni Pleneria:

Mówi Dariusz Malinowski, Pleneria
Mówi Dariusz Malinowski, PleneriaDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Jak ma się zmienić Świętokrzyska?
Jak ma się zmienić Świętokrzyska?Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

wp/ran

Źródło zdjęcia głównego: UM

Pozostałe wiadomości