Przygotuj się na:

FERIE W KOMUNIKACJI

W poniedziałek warszawscy uczniowie rozpoczynają ferie zimowe. Przerwa od nauki potrwa do 13 lutego. Komunikacja miejska będzie w tym okresie kursowała na zmienionych zasadach. Linie szkolne zostaną zawieszone.

TVN Warszawa | Ulice

Wylewają 1400 metrów sześciennych betonu na wiadukcie na Ostrobramskiej. "Kluczowy etap remontu"

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke
Źródło:
tvnwarszawa.pl
ZDMKolejny etap remontu wiaduktu na Ostrobramskiej

Drogowcy rozpoczęli betonowanie wiaduktu wzdłuż Ostrobramskiej. Jak zaznaczają, to najważniejszy etap remontu.

Jak przypomina Zarząd Dróg Miejskich, węzeł na Przyczółku Grochowskim to jeden z obiektów Trasy Łazienkowskiej, które wybudowane zostały jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Wiadukt był już jednak na tyle wyeksploatowany, że ze względu na zły stan techniczny konieczne jest jego odnowienie.

Wylewanie betonu przez 24 godziny

Drogowcy zmuszeni byli całkowicie rozebrać obiekt. Jego najważniejsze elementy są zastępowane nowymi. Jak zaznaczają, kluczowym etapem modernizacji jest wymiana płyty pomostu wiaduktu. "W poniedziałek ruszyły kolejne związane z tym prace. Rozpoczęło się wylewanie betonu, które ze względu na parametry płyty – 81 metrów długości, 19 metrów szerokości i 1 metr grubości koryta – potrwa około 24 godzin. Zakończenie przewidziane jest na wtorek w godzinach południowych" - poinformował ZDM.

Obiekt zyska krawężniki, balustrady i bariery ochronne. Będzie miał także nowe urządzenia dylatacyjne oraz system odprowadzania wód opadowych.

Ważny węzeł przesiadkowy

Głównym celem prac jest przywrócenie odpowiednich właściwości eksploatacyjnych, co wpłynie na poprawę trwałości i bezpieczeństwa na kolejne lata. Zakończenie prac związanych z remontem wiaduktu planowane jest na grudzień.

ZDM przypomina, że Przyczółek Grochowski to ważny węzeł przesiadkowy. Są tu cztery przystanki autobusowe obsługujące 11 linii autobusowych. Kilka lat temu część węzła została dostosowana do potrzeb osób z ograniczoną mobilnością – wprowadzono pochylnie na przystanki, powstała też rampa na kładkę nad łącznicą prowadzącą w stronę ulicy Ostrobramskiej. Po północnej stronie węzła pozostały jednak nadal schody niedostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Nowe schody, dostosowania dla osób niepełnosprawnych

"W ramach prac rozbierzemy istniejące schody po północno-wschodniej stronie wiaduktu. Nowe zostaną wyposażone w stalowe balustrady, zaś parametry stopni i spoczników będą zgodne z obowiązującymi obecnie normami. W kolejnym etapie możliwa będzie budowa pochylni prowadzącej na wiadukt, na którą została zachowana rezerwa" - czytamy w zapowiedzi prac. Jak dodano, przebudowa węzła ułatwi też przesiadki. Przystanek w kierunku ronda Wiatraczna zostanie przesunięty pod wiadukt. Wszystkie perony przystankowe zostaną wyremontowane i podniesione do poziomu 16 centymetrów ponad jezdnię, co ułatwi wsiadanie do autobusów. Pojawią się też dodatkowe miejsca siedzące i system informacji pasażerskiej.

Jak pisaliśmy, w ciągu ostatnich tygodni dochodziło do kolizji w tym miejscu prac:

Ciężarówka znów wjechała w skrajnię przy budowanym wiadukcie
Ciężarówka znów wjechała w skrajnię przy budowanym wiadukcieTomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Autor:katke

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości