Zamkną ruch na placu Powstańców Warszawy. Kolejny etap budowy parkingu podziemnego

Autor:
katke/gp
Źródło:
PAP
"Proces dojścia do tej umowy nie był procesem krótkim"
"Proces dojścia do tej umowy nie był procesem krótkim"TVN24
wideo 2/5
Umowa na podziemny parking podpisana

Trwa budowa parkingu podziemnego na placu Powstańców Warszawy. Kolejny etap prac rozpocznie się w piątek, 9 grudnia, w godzinach wieczornych. Jak poinformowała rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth, zamknięty zostanie ruch kołowy.

Przez około miesiąc, do dwóch - w zależności od warunków atmosferycznych - będą kontynuowane przebudowy podziemnych instalacji, w tym kanalizacji, wodociągu i sieci elektroenergetycznej niskiego napięcia. Rozpoczną się również prace wokół samego parkingu oraz rampy wjazdowej i wyjazdowej.

Wschodnia jezdnia placu wyłączona z ruchu

- Prowadzony etap budowy będzie się wiązał z zajęciem obu jezdni, zatok postojowych oraz części chodnika po wschodniej stronie placu i potrwa około dwóch lat. Zmiany zostaną wprowadzone w piątek, 9 grudnia, ok. godz. 23.30 - poinformowała rzeczniczka. Dodała, że wyłączona z ruchu zostanie wschodnia jezdnia placu - wzdłuż budynku NBP - na odcinku od ulicy Wareckiej do Świętokrzyskiej. Do tej ostatniej - jak informują urzędnicy - będzie można dojechać ulicami Złotą i Marszałkowską.

- Wyjazd z ulicy Wareckiej będzie możliwy, ale plac straci połączenie ze Świętokrzyską. Kierowcy pojadą tymczasową jezdnią wybudowaną na fragmencie chodnika, a następnie wschodnią jezdnią placu – "pod prąd" - do ulicy Boduena - poinformowała Beuth.

Dodała, że jadący ulicą Szpitalną (np. z Górskiego i Brokla) będą mogli skręcić w lewo w Boduena lub pojechać prosto, ale tylko do wjazdu na teren hotelu. Dalej prosto, do ulicy Wareckiej dojadą tylko pojazdy obsługujące NBP.

- Dojazd do ulicy Moniuszki utrzymany będzie od ul. Świętokrzyskiej. Kierowcy nie pojadą jednak dalej prosto, przez plac, do ulicy Boduena. Zamknięty zostanie fragment zachodniej jezdni pomiędzy ulicą Moniuszki a zawrotką - na wysokości Wareckiej.

Utrudnienia dla pieszych, objazdy dla autobusów

Budowa parkingu oznacza utrudnienia również dla pieszych. Jak przekazał ratusz, będą oni mogli przejść przez plac po obu jego stronach, ale wzdłuż gmachu NBP chodnik będzie miejscowo zwężony do 2,5 metra szerokości.

Od najbliższej soboty autobusy linii 107, jadące w kierunku pętli Esperanto, będą kierowane na objazd Al. Jerozolimskimi i ulicą Marszałkowską.

Parking na placu Powstańców Warszawy - wizualizacja Urząd miasta

Budowa czterokondygnacyjnego parkingu podziemnego z 420 miejscami postojowymi rozpoczęła się w sierpniu tego roku. Jedna trzecia miejsc ma być przeznaczona dla okolicznych mieszkańców. Jak informuje miasto, obiekt powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu. Parking ma zacząć działać na przełomie 2024 i 2025 roku.

Autor:katke/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości