TVN Warszawa | Ulice

Dziś Światowida kończy się na krzakach. Zostanie przedłużona do Modlińskiej

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
katke
Źródło:
PAP
Urząd miastaUlica Światowida

Ulica Światowida na Nowodworach zostanie przedłużona do Modlińskiej, gdzie powstanie nowe, duże skrzyżowanie. Po obu stronach dwupasmowej jezdni wybudowane zostaną chodniki i ścieżki rowerowe. Pojawią się także nowe przystanki autobusowe. Zarząd Transportu Miejskiego podpisał właśnie umowę na realizację inwestycji.

Wybrany w przetargu wykonawca - PORR S.A. - za prace na krótkim odcinku dostanie ponad 23 miliony złotych. Na przeprowadzenie wszystkich robót ma czas do 21 listopada 2023 roku.

Dziewięć pasów Modlińskiej, pasy po jednej stronie

Ulica Światowida zostanie przedłużona do Modlińskiej (dziś kończy krzakami za pętlą tramwajową). Nowa jezdnia będzie miała dwa pasy ruchu z poszerzeniem przed nowym skrzyżowaniem do trzech, gdzie dwa będą przeznaczone do skrętu w prawo (w stronę ulicy Jagiellońskiej), a jeden do skrętu w lewo (w stronę granicy miasta). Jezdnia w przeciwnym kierunku będzie dwupasmowa. Z ulicy Modlińskiej z kierunku Jagiellońskiej będzie można skręcić w Światowida dwoma pasami. Natomiast od północy jednym pasem. Oznacza to, że Modlińska w tym miejscu będzie miała aż dziewięć pasów ruchu.

Wyznaczone zostaną nowe przejścia dla pieszych i przejazdy rowerowe - przez ulicę Światowida i przez Modlińską (ale tylko po północnej stronie skrzyżowania). Zaplanowano też sygnalizację świetlną.

Modlińska, Światowida - organizacja ruchuUrząd miasta

Chodniki, droga rowerowa, przystanki i zieleń

W ramach inwestycji zostaną wybudowane chodniki i nowe przystanki autobusowe – jeden na ulicy Modlińskiej w kierunku Żerania, za skrętem ze Światowida, a drugi na ulicy Światowida za zjazdem z Modlińskiej. Będzie także droga rowerowa, która zostanie połączona z już funkcjonującą na Modlińskiej.

Wzdłuż nowego fragmentu ulicy Światowida posadzone zostaną drzewa i krzewy. Pojawią się m.in. klony i śnieguliczka, a w sąsiedztwie chodników i drogi rowerowej - pięciornik i tawuła japońska.

"Nowy odcinek ulicy Światowida powstanie w sąsiedztwie pętli linii tramwajowej, która łączy Tarchomin i Winnicę z pierwszą linią metra. Mieszkańcy Białołęki mają do dyspozycji 8-kilometrową trasę z 10 przystankami, kursują tu tramwaje linii 2 i 17" - przekazał ratusz. Przy końcowych przystankach tramwajowych wybudowano także pętlę autobusową, do której dojeżdżają autobusy linii 509 i N03. "Połączenie ulicy Światowida z Modlińską da nowe możliwości rozwoju układu komunikacyjnego w północnej części Warszawy i aglomeracji" - podkreślił ratusz. Nowy fragment ułatwi wyjazd w stronę Jabłonny i dalej Legionowa.

Docelowo bliżej Modlińskiej ma zostać przesunięta także pętla tramwajowa. Obok ma być wybudowany parking Park and Ride. Ale w tym wypadku nie ma konkretnych terminów i zapewnionego finansowania.

Informowaliśmy też o korkach po zwężeniu Gagarina:

Zwężenie na Gagarina
Zwężenie na GagarinaTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:katke

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd miasta

Pozostałe wiadomości