TVN Warszawa | Ulice

Nie opłaciłeś parkowania? Wydruku z karą nie znajdziesz już za wycieraczką

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.plStrefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej

Zmiany w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Od czwartku piesze patrole korzystają z systemu e-kontroli. To oznacza, że niepłacący kierowcy nie znajdą już druku z karą za wycieraczką. Zostanie ona zarejestrowana w systemie elektronicznym, a informacja o przewinieniu i należnej kwocie zostanie wysłana pocztą.

Jak przypomniał Zarząd Dróg Miejskich, do tej pory piesze patrole sprawdzające, czy parkujący na terenie strefy opłacili postój, były wyposażone w terminal i drukarkę. Kontrole drukował karę za auto pozostawione bez opłaty i zostawiał za wycieraczką. Kierowca po powrocie do takiego auta wiedział, że będzie musiał uiścić opłatę dodatkową. Ta wynosi 250 lub 170 złotych, jeśli zostanie opłacona w ciągu siedmiu dni.

"13 stycznia weszły w życie zmiany. Od tego dnia kontrolerzy wychodzą w teren wyposażeni w smartfon i małą drukarkę. W smartfonie odpalają aplikację e-Kontroler, aby połączyć się z bazą danych potrzebnych do kontroli, a następnie za jego pomocą sprawdzają parkowanie. Sprawdzanie polega na skanowaniu tablic rejestracyjnych i ich sczytywaniu" - poinformował ZDM.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Zaznaczył, że mała drukarka kontrolerom potrzebna jest tylko w przypadku samochodów na zagranicznych numerach rejestracyjnych: "Jeśli okaże się, że takie auto pozostawione w strefie nie ma opłaconego postoju, drukują karę na papierze, a 'paragon' zostawiają za wycieraczką. W przypadku samochodów na białoruskich, rosyjskich i ukraińskich numerach druk jest w językach polskim i rosyjskim, w przypadku pojazdów zza naszej zachodniej i południowej granicy – w językach polskim i angielskim".

Po zakończeniu kontroli zeskanowane zdjęcia tablic zgrywane są w systemie elektronicznym ZDM i tam weryfikowane - fotografie samochodów z opłaconym parkowaniem są usuwane, a te przedstawiające auta pozostawione w strefie bez opłaty są zabezpieczane, a następnie przesyłane właścicielowi pojazdu jako dowód. "Niepłacący kierowcy nie dowiedzą się już po powrocie do pojazdu, że dostali karę, a dopiero w ciągu 7 - 30 dni. W takim czasie będziemy dostarczać pocztą informacje o przewinieniu i należnej do zapłaty kwocie" - zwrócili uwagę drogowcy. Dodali, że wśród dokumentów wysłanych w wezwaniu znajdzie się PIN potrzebny do zalogowania na stronie, by sprawdzić na zdjęciach swoje parkowanie.

Auta do e-kontroli

Nadzór nad Strefą Płatnego Parkowania Niestrzeżonego pełnią przede wszystkim elektryczne samochody do e-kontroli. Stołeczny ZDM posiada już dziewięć takich aut po ubiegłorocznym rozszerzeniu floty. Każdy z nich wykonuje pracę porównywalną do pracy 10 dwuosobowych pieszych patroli.

"Kontrola opłat jest ważnym ogniwem funkcjonowania strefy, bo celem płatnego parkowania jest zapewnienie rotacji na miejscach postojowych. To możliwe jest tylko wtedy, jeśli wyeliminujemy nieuczciwych kierowców, którzy nie stosują się do obowiązujących zasad" - podkreślił ZDM.

Opłaty za płatne parkowanie w Warszawie

Opłata za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego w Warszawie pobierana jest w dni robocze od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni: 2 maja, 24 i 31 grudnia, w godzinach 8:00-20:00. Opłatę za postój pojazdu należy wnieść niezwłocznie po zaparkowaniu pojazdu. Pierwsza godzina postoju kosztuje 3,90 zł, druga – 4,60 zł, trzecia – 5,50 zł, a czwarta i każde kolejne – po 3,90 zł. Opłata minimalna za postój wynosi 0,50 zł, co jest równoważne 10 minutom postoju. Nie ma możliwości opłacenia krótszego czasu postoju.

Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości