Koniec remontu zabytkowego zjazdu z mostu Poniatowskiego

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
dg
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Remont wiaduktu przy moście Poniatowskiego dobiega końcaZarząd Dróg Miejskich
wideo 2/2
Zarząd Dróg MiejskichRemont wiaduktu na moście Poniatowskiego dobiega końca

Zarząd Dróg Miejskich poinformował, że trwający od kilku miesięcy remont zabytkowego wiaduktu mostu Poniatowskiego dobiega końca. Urzędnicy liczą, że kierowcy pojadą tędy jeszcze w lutym.

Remont był konieczny ze względu na zły stan techniczny zabytkowego, ceglanego zjazdu z mostu Poniatowskiego. Do pogorszenia stanu obiektu przyczyniło się duże natężenie ruchu i ciągła eksploatacja. Most Poniatowskiego pokonuje codziennie około 55 tysięcy kierowców. A wielu z nich korzystało z ceglanego zjazdu, którym można dotrzeć na Wisłostradę lub zjechać z niej w kierunku Alej Jerozolimskich.

Kompleksowy remont

Trwające od września ubiegłego roku prace miały charakter kompleksowy. Zużyte spoiny i stare kamienne elementy zostały zastąpione nowymi. Odkopane i naprawione zostały także skrzydła wiaduktu, a ozdobne, kamienne balustrady przeszły renowację.

Odnowiono też nawierzchnię, która zyskała solidną podbudowę oraz nowy system odwadniania, zapobiegający odkształceniom gruntu.

Prace remontowe wymusiły wycinkę drzew rosnących najbliżej obiektu, jednak drogowcy ustalili ze stołecznym zarządem zieleni, że zrealizują dodatkowe nasadzenia. Będzie ich około 30, a zdecydowana większość nowych drzew pojawi się na Solcu.

Otwarcie jeszcze w lutym

Choć termin oddania wiaduktu do użytku się zbliża, to jednak nie oznacza to końca prac w tej okolicy. - Obecnie wykonawca odtwarza balustrady na moście Poniatowskiego w rejonie przejścia dla pieszych u szczytu wiaduktu. Następnie wykonana zostanie dodatkowa bariera energochłonna na zakręcie przy jezdni prowadzącej w kierunku Wisłostrady – celem jest poprawa bezpieczeństwa. Roboty te nie mają wpływu na termin oddania samej przeprawy do użytku - przekazał Zarząd Dróg Miejskich.

Wniosek o pozwolenie na użytkowanie wiaduktu został już złożony. Urzędnicy przewidują, że kierowcy skorzystają z niego jeszcze w tym miesiącu.

Ceglany wiadukt powstał niemal 100 lat temu. Przez ten czas poddawany był częściowym remontom: w latach 1945, 1959 i 1963, jednak jego projekt i konstrukcja zostały wykonane dla ówczesnych obciążeń eksploatacyjnych, wielokrotnie mniejszych od występujących obecnie.

Przetarg na kompleksowy remont wiaduktu został ogłoszony w maju ubiegłego roku. Najkorzystniejszą ofertę złożyło Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe Mosty. Za wykonanie prac otrzyma ponad 4 miliony złotych.

A tak wyglądał wiadukt przed remontem:

Ceglany zjazd z mostu Poniatowskiego do remontuArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl

Autor:dg

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie