TVN Warszawa | Ulice

Rondo gotowe, ale wciąż zamknięte. Inwestor czeka na właściwe latarnie

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Na skrzyżowaniu Konstruktorskiej i Postępu powstało rondo
Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.plNa skrzyżowaniu Konstruktorskiej i Postępu powstało rondo

Przeciąga się rozpoczęta w czerwcu przebudowa skrzyżowania Konstruktorskiej z Postępu, które ma zamienić się w rondo. Przedstawiciel dewelopera, który zlecił prace, zapewnia, że prace są już na finiszu. Rondo ma być przejezdne 12 listopada.

O rozpoczęciu przebudowy skrzyżowania ulic Konstruktorskiej i Postępu informowaliśmy na tvnwarszawa.pl pod koniec czerwca. Jak podawał wówczas Zarząd Dróg Miejskich, za prace w tym rejonie odpowiada deweloper, który na sąsiedniej działce buduje osiedle mieszkaniowe. Na podstawie umowy z ZDM oraz dzielnicą zdecydowano, że w tym miejscu powstanie rondo, które ma usprawnić przejazd od strony Wołoskiej w głąb Konstruktorskiej lub w Postępu. Jezdnie w rejonie skrzyżowania miały pozostać jednopasmowe, ale być nieco węższe. ZDM tłumaczył, że taka infrastruktura ma wymusić ostrożniejszą jazdę i poprawić bezpieczeństwo pieszych.

Rondo gotowe, ale wciąż zamknięte

Drogowcy zapowiadali też, że prace potrwają około trzech miesięcy. Od rozpoczęcia przebudowy minęły już cztery, a kierowcy wciąż muszą jeździć objazdem. Dlaczego? - Rondo u zbiegu Konstruktorskiej i Postępu jest w zasadzie gotowe. Natomiast deweloper, który na podstawie umowy z nami, zlecił te prace, jeszcze nie zgłosił ich zakończenia – przekazał nam Jakub Dybalski z Zarządu Dróg Miejskich.

Na miejscu był reporter tvnwarszawa.pl Artur Węgrzynowicz, który również potwierdził, że rondo wygląda na gotowe. - Prace na jezdniach i na samym skrzyżowaniu wyglądają na zakończone. Wymalowano już oznakowanie poziome, a na środku ronda zdążyła wyrosnąć trawa. Na samo skrzyżowanie nie można wjechać – ze wszystkich stron ustawione jest ogrodzenie – powiedział. Wskazał również elementy, które nie zostały jeszcze wykonane. – Na odcinku kilkuset metrów nie przygotowano jeszcze ścieżki rowerowej. W niektórych miejscach z chodnika wystają elementy infrastruktury podziemnej – dodał Węgrzynowicz.

"W przyszłym tygodniu będzie możliwe otwarcie skrzyżowania"

O zamknięte wciąż skrzyżowanie zapytaliśmy w biurze prasowym firmy, która jest odpowiedzialna za wykonanie prac. - Prowadzona przez Yareal przebudowa skrzyżowania ulic Postępu i Konstruktorskiej jest już prawie ukończona. Obecnie trwają procedury związane z odbiorem, które w zakresie wiat przystankowych i zieleni już zostały pomyślnie zakończone. Ostatnim elementem, który jeszcze czeka na realizację, są słupy oświetleniowe, które musieliśmy wymienić, ponieważ na budowę dostarczono słupy niezgodne z zamówieniem - poinformował Przemysław Skory z biura prasowego Yareal.

Zapewnił, że nowe latarnie mają dotrzeć na plac budowy jeszcze w tym tygodniu. - Po zamontowaniu słupów oświetleniowych planujemy złożyć wniosek do Biura Zarządzania Ruchem Drogowym o planowym terminie wdrożenia docelowej organizacji ruchu przewidzianym w dniu 12 listopada 2021 roku. W związku z tym zakładamy, że w przyszłym tygodniu dniu będzie możliwe otwarcie skrzyżowania - przekazał Skory.

Zastrzegł również, że prowadzona przez Yareal przebudowa to jedynie część zmian wprowadzanych na ulicy Konstruktorskiej. - Prace drogowe na odcinku od Wołoskiej do ronda Postępu/Konstruktorskiej - związane z budową ścieżki rowerowej i chodnika - są realizowane bezpośrednio przez dzielnicę Mokotów w ramach prac prowadzonych z budżetu obywatelskiego - dodał przedstawiciel dewelopera.

Ułatwienia dla rowerzystów

Jednym z powodów przebudowy był nietypowy kształt skrzyżowania. Przed jego zamknięciem przypominało literę T, a droga z pierwszeństwem przebiegała po łuku. Pierwszeństwo mieli kierowcy jadący Postępu oraz Konstruktorską od strony zachodniej, przez co problemy z włączeniem się do ruchu mieli wjeżdżający na skrzyżowanie od Wołoskiej.

W ramach prac powstanie dodatkowo jeszcze przejście dla pieszych, co oznacza, że zebry pojawią się przy każdym z trzech wlotów ronda. Dodatkową ochronę mają też zapewnić azyle pomiędzy jezdniami. Projekt zakłada też budowę trzech zatok przystankowych. Ponadto, w ramach przebudowy układu drogowego w tym rejonie powstanie droga dla rowerów po południowej stronie Konstruktorskiej - na odcinku pomiędzy nowym rondem a skrzyżowaniem z Racjonalizacji. Przewidziano też przejazd rowerowy przez ulicę Postępu oraz fragment ścieżki w kierunku wschodnim, by spiąć nowy ciąg z drogą rowerową na Wołoskiej, która powstanie w ramach budżetu obywatelskiego.

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Artur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości