TVN Warszawa | Ulice

Drogowcy ogłaszają wiosnę. Wrócili na "obwodnicę" Gocławia

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Pieszy nie widzi samochodu, a kierowca pieszego
Pieszy nie widzi samochodu, a kierowca pieszegoMateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plPieszy nie widzi samochodu, a kierowca pieszego (wideo z września)

Do pracy po zimowej przerwie wróciła firma przebudowująca tak zwaną obwodnicę Gocławia. Ulice Meissnera, Umińskiego i Abrahama zostaną zwężone do jednego pasa, drogowcy uporządkują też parkowanie w tym miejscu. "Ale to nie jedyne miejsce w Warszawie, gdzie ruszyły już roboty drogowe" - podkreśla Zarząd Dróg Miejskich.

"Obwodnica" Gocławia to innymi słowy ciąg ulic Meissnera - Abrahama - Umińskiego, który przecinają 24 przejścia dla pieszych. Drogowcy sprawdzili je w ramach ubiegłorocznego audytu i - jak przypomnieli - 21 z nich audytorzy ocenili na zero lub jeden, co oznacza konieczność poprawy. We wrześniu opisywaliśmy na tvnwarszawa.pl, dlaczego na "obwodnicy" Gocławia jest tak niebezpiecznie.

"Wprowadzanie zmian ruszyło późną jesienią. Przed zimową przerwą wykonawcy na ulicach Meissnera i Umińskiego przeprowadzili część prac, m.in. rozpłytowując zbędny asfalt. Wiązało się to z przekształceniem prawych pasów obu jezdni w takie, które będą służyły do postoju. Przedtem, mimo dwupasmowego przekroju w ciągu Meissnera - Abrahama - Umińskiego, w zasadzie cały czas były zajęte przez zaparkowane samochody" - zwrócił uwagę Zarząd Dróg Miejskich. Taki stan rzeczy ma się w tym miejscu utrzymać, ale w uporządkowanej formie, dzięki czemu - jak przekonują drogowcy - powstaną nowe miejsca postojowe i poprawi się bezpieczeństwo w rejonie przejść dla pieszych bez sygnalizacji.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Nowy chodnik i pasy rowerowe

Wykonawca wrócił do prac w tym miejscu w ubiegłym tygodniu. "Najpierw ekipa budowlana wróciła na Umińskiego, gdzie wciąż skupia się na robotach na jezdni północnej. Przy wyjazdach z dróg osiedlowych bliżej Fieldorfa 'Nila' trwa skuwanie asfaltu pod wykonanie powierzchni wyłączonych z ruchu. Przy większości przejść dla pieszych położono już nowy chodnik i płyty z wypustkami, podobnie jak przy przystankach 'Osiedle Wilga 01' i 'Osiedle Wilga 02'. Widoczne są już część pasa rowerowego od Bora-Komorowskiego oraz zawężenie jezdni przy wlotach Znanieckiego i Rechniewskiego" - wyliczają wykonane już prace drogowcy.

Dodają, że postępy widać też na Meissnera, gdzie wykonawca wybudował wyspy przy wyjazdach z dróg osiedlowych (od strony Bora-Komorowskiego) i wstawił nowe krawężniki przy pasie zieleni dzielącym jezdnie. "Na północnej jezdni, między ulicami Fieldorfa 'Nila' a Jantarowy Szlak, częściowo wyznaczył pas rowerowy. Wykonał również większość prac przy przejściach dla pieszych (nowe chodniki i płyty z wypustkami), ale przesunięcia wymagają pasy na wysokości wjazdu pod budynek Meissnera 9 - stanie się tak w ostatnim etapie, po uprzedniej wymianie zniszczonej nawierzchni ulicy" - zaznacza ZDM i wyjaśnia, że roboty asfaltowe zostaną przeprowadzone dopiero po ustabilizowaniu się pogody, kiedy wzrośnie temperatura.

Uniemożliwią wyprzedzenie na przejściach dla pieszych

Urzędnicy zapewniają, że wszystkie zmiany powinny być gotowe w maju. "Cały ciąg ulic Meissnera - Abrahama - Umińskiego zostanie zwężony z dwóch pasów do jednego. Przewidujemy, że na dotychczasowym skrajnym prawym pasie jezdni Umińskiego będzie 125 miejsc dla samochodów, na Abrahama 145, a na Meissnera 125" - wyliczają.

Jednopasmowy układ ma być też utrzymany w sąsiedztwie przejść dla pieszych, co uniemożliwi kierowcom wyprzedzanie na nich. ZDM zastrzega jednak, że zmiany nie obejmą skrzyżowań Meissnera z Fieldorfa "Nila" i Bora-Komorowskiego, na których jest sygnalizacja świetlna. Tam układ ma pozostać taki sam - z dodatkowymi pasami służącymi do skrętu.

"Projekt przewiduje także wyznaczenie na obu jezdniach jednokierunkowych pasów rowerowych. Zarówno to, jak i stworzenie nowych miejsc parkingowych stanowi pomysł mieszkańców wybrany w ramach budżetu obywatelskiego. Projekty w tej sprawie zebrały łącznie 1594 głosy" - informują drogowcy.

I podają, że podobna przebudowa czeka również ulicę Abrahama. "Gotowa jest już dokumentacja projektowa, niebawem powinniśmy ogłosić przetarg. Chcemy, by prace zakończyły się jeszcze w tym roku" - czytamy w komunikacie.

Nowe drogi rowerowe na Bemowie i w centrum

ZDM podkreśla jednocześnie, że Gocław to niejedyna część miasta, gdzie na nowo ruszyły roboty drogowe Pod koniec lutego rozpoczęła się budowa drogi rowerowej na Bemowie na odcinku między Widawską a Powstańców Śląskich. Trwa również remont chodnika po drugiej stronie ulicy, który ma zostać odnowiony między budynkiem Wrocławska 23B do przejścia przy Blatona. "Całość dopełni utworzenie dwóch przejazdów rowerowych na skrzyżowaniu Wrocławskiej z Powstańców Śląskich, które zostanie zrealizowane w ramach osobnej inwestycji" - dodają drogowcy.

Przypominają, że prace trwają także na placu Pięciu Rogów. Obecnie są one prowadzone na południe od linii Chmielnej, bo na Szpitalnej na razie archeolodzy będą badać odkryty tam zabytkowy bruk.

Niebawem ma się też rozpocząć budowa drogi rowerowej na Marszałkowskiej. Trasa powstanie wzdłuż placu Defilad i zostanie włączona do istniejącej infrastruktury rowerowej na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, a od południa połączy się z planowanym układem dróg i przejazdów rowerowych na rondzie Dmowskiego. W ramach tego projektu drogowcy planują wyremontować też chodnik i wytyczyć miejsca postojowe na szerokiej jezdni.

Szykują się nowe drogi rowerowe na Pradze PołudnieZDM

Autor:mp/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: ZDM

Pozostałe wiadomości