Nowy wiadukt Trasy Łazienkowskiej ma już asfaltową nawierzchnię. Kiedy pojadą nim kierowcy?

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Kierowcy na buspasach Trasy Łazienkowskiej (wideo z 5.04.2022)
Kierowcy na buspasach Trasy Łazienkowskiej (wideo z 5.04.2022)Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Mateusz Szmelter/tvnwarszawa.plKierowcy na buspasach Trasy Łazienkowskiej (wideo z 5.04.2022)

Prace na pierwszym z remontowanych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej są już na finiszu. Ratusz poinformował, że rozpoczęło się układanie pierwszej warstwy nawierzchni. Gdy się zakończą, na wiadukt wjadą auta. Wtedy zacznie się rozbiórka drugiego.

"Na budowanym wiadukcie Trasy Łazienkowskiej, po zamontowaniu m.in. krawężników, układana jest już pierwsza, asfaltowa warstwa wiążąca o grubości 4,5 cm. Kolejnym etapem prac będzie układanie warstwy ścieralnej o grubości 3,5 cm" - opisuje postępy w pracach na wiadukcie północnym stołeczny ratusz. Nawierzchnia jest wykonana z mieszanki, która ma redukować hałas.

Poza asfaltowaniem, trwają również ostatnie prace związane z betonowaniem kap chodnikowych, czyli części mostu, na której znajdują się m.in. chodnik dla pieszych oraz krawężniki. Montowane są także balustrady i bariery energochłonne.

Ratusz: nowe wiaduktu będą trwalsze

Północny wiadukt został wyłączony z ruchu pod koniec stycznia 2022 roku. Po rozebraniu starej konstrukcji ruszyła budowa nowego mostu, który na początku 2023 roku ma przejąć ruch w obydwu kierunkach. Umożliwi to zamknięcie i przebudowę obiektu znajdującego się po stronie południowej.

Obiekty zostały wybudowane wraz z pozostałą częścią Trasy Łazienkowskiej i udostępnione do ruchu w 1974 roku. Po ponad 40 latach eksploatacji specjaliści z Politechniki Warszawskiej wykonali ekspertyzę ich stanu, w której zarekomendowali rozbiórkę i odbudowę od podstaw.

Jak zapewnia stołeczny ratusz, nowe będą trwalsze od swoich poprzedników i zostaną wyposażone w obustronne ciągi pieszo-rowerowe oraz pochylnie poprawiające dostępność Trasy Łazienkowskiej dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Inwestycja ma zakończyć się do marca 2024 roku. Realizuje ją Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta. Prace trwające przy parku Agrykola to kolejny etap przebudowy trasy. Dotychczas wyremontowany zostały most Łazienkowski oraz estakady i wiadukty trasy na węzłach z Wisłostradą, Wałem Miedzeszyńskim oraz na Przyczółku Grochowskim.

Kolejny etap prac na Trasie Łazienkowskiej

Drogowcy szykują się już do kolejnego etapu remontu Trasy Łazienkowskiej, który obejmie rozbiórkę i odbudowę wiaduktów nad Paryską oraz budowę ekranów akustycznych i wymianę nawierzchni jezdni w alei Stanów Zjednoczonych – na odcinku od Bajońskiej do Międzynarodowej. Obecnie trwają przygotowania do podpisania umowy z wykonawcą. Te prace mają zostać zrealizowane w ciągu 30 miesięcy. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w kwocie 114 mln zł w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych.

Wiadukty nad ulicą Paryską przejdą remont
Wiadukty nad ulicą Paryską przejdą remontArtur Węgrzynowicz/tvnwarszawa.pl

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM Warszawa

Pozostałe wiadomości