TVN Warszawa | Ulice

Na zakazie, na drodze rowerowej, na chodniku. Tak się parkuje obok... komendy policji

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
kk,kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Nielegalne parkowanie na Pawiej
tvnwarszawa.plNielegalne parkowanie na Pawiej

Kapitulacja - tak można jednym słowem opisać sytuację na froncie walki z dzikim parkowaniem, przynajmniej w rejonie ulicy Pawiej. Kierowcom płazem uchodzi tam nawet... zastawianie wejścia do komendy policji. Co nie dziwi, skoro nieprawidłowo parkują tam nawet radiowozy.

Śródmiejski odcinek Pawiej jest notorycznie zastawiany przez nielegalnie parkujących kierowców. Nasz reporter odwiedził w czwartek po południu 250-metrowy fragment ulicy pomiędzy Zamenhofa i Karmelicką. Na całej długości, po prawej stronie wyznaczone są miejsca postojowe, w ramach strefy płatnego parkowania. Po lewej są natomiast tylko dwie niewielkie zatoki do parkowania, gdzie zmieści się zaledwie kilka pojazdów.

- Niemal na całej długości ulicy, po lewej stronie stoją nieprawidłowo zaparkowane samochody. Na chodniku, gdzie obowiązuje zakaz postoju, pozostawiony jest też policyjny radiowóz - relacjonował reporter tvnwarszawa.pl.

Policjanci zaparkowali tuż przed wejściem do komisariatu, w którym mieści się Sekcja Prewencji Komendy Rejonowej Policji w Śródmieściu i rewir dzielnicowych.

Na zakazie, na pasie rowerowym

Radiowóz nie był jednak jedynym nieprawidłowo zaparkowanym w tym miejscu pojazdem. - Jest tu też auto osobowe, które nie tylko łamie zakaz parkowania, ale stoi w dodatku na drodze rowerowej, nie zachowując przy okazji przepisowej odległości od przejścia dla pieszych - zaznacza nasz reporter.

- W tej okolicy po godzinie 17 bardzo trudno znaleźć legalne miejsce do zaparkowania, co nie zwalnia kierowców z konieczności przestrzegania przepisów. Trafienie na wolną przestrzeń wymaga dużej cierpliwości i kilkunastu minut krążenia po pobliskich uliczkach. Trzeba też liczyć się z tym, że trudno będzie zaparkować w pobliżu miejsca zamieszkania - zauważa reporter.

Policja zapowiada: będą mandaty

O komentarz poprosiliśmy policję. Robert Szumiata, oficer prasowy śródmiejskiej policji tłumaczy: - Do tej pory w przypadku ujawniania tego typu wykroczeń nie chcieliśmy używać najsurowszych środków karnych i stosowaliśmy wobec kierujących pouczenia. Wygląda jednak na to, że będziemy musieli zacząć reagować w bardziej zdecydowany sposób, bo jak widać nie wszyscy kierowcy zrozumieli nasz przekaz.

Odniósł się również do zachowania swoich kolegów, którzy zaparkowali w niedozwolonym miejscu. - Jeśli chodzi o radiowóz, to taka sytuacja miała miejsce w związku z zatrzymaniem osoby i dowiezieniem jej do jednostki policji. Ze względów bezpieczeństwa czas i droga przeprowadzenia osoby zatrzymanej powinny być zawsze jak najkrótsze - stwierdził Szumiata.

I dodał: - W określonych sytuacjach policjanci mogą nie stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Straż miejska: ulica Pawia jest systematycznie kontrolowana

Tymczasem strażnicy miejscy zapewniają, że na Pawiej pojawiają się systematycznie. "W okresie od 01.01.22 do 07.04.22 na ul. Pawiej (na wolskim i śródmiejskim odcinku) w związku z nieprawidłowym parkowaniem strażnicy ukarali 15 kierowców mandatami karnymi, 14 z nich pouczono, założono 27 blokad na koła, odholowano 4 samochody. Przeprowadzono także 68 procedur "FOTO" – wykroczenia zostały udokumentowane pod nieobecność kierowców - postępowania zmierzające do ukarania sprawców są prowadzone w oddziałach na Woli i Śródmieściu" - przekazał referat prasowy strażników.

OGLĄDAJ PROGRAM "7 ŻYĆ" O BEZPIECZEŃSTWIE NA POLSKICH DROGACH >>>

Autor:kk,kz/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości