Niebieskie syrenki pomogą prawidłowo parkować

Autor:
dg/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
Urząd dzielnicy WolaNiebieskie syrenki pomogą kierowcom prawidłowo zaparkować na chodniku

Niebieska linia, przerywana symbolem litery P stylizowanym na warszawską syrenkę, ma pokazać kierowcom, ile miejsca wolno im zająć na chodniku. Pilotażowo nowe oznaczenia Zarząd Dróg Miejskich testuje przy Agawy na Woli. Niewykluczone, że w przyszłości syrenki pojawią się również w innych lokalizacjach.

Według przepisów zatrzymanie lub postój samochodu na chodniku jest dozwolone, pod warunkiem że szerokość fragmentu pozostawionego pieszym jest taka, że nie utrudnia im ruchu i ma nie mniej niż półtora metra. Wprowadzany właśnie na Woli pilotażowy program malowania niebieskich linii ma ułatwić kierowcom prawidłowe parkowanie, bo ci często nie są w stanie dokładnie określić, ile miejsca zostawili pieszym.

Jak zaznaczył cytowany w komunikacie prasowym burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski, problem nieprawidłowo zaparkowanych na chodniku aut jest szczególnie dotkliwy dla rodziców prowadzących wózki dziecięce oraz osób z niepełnosprawnościami. - Nierzadko muszą oni korzystać z jezdni albo trawnika, by przedostać się przez zatarasowany pojazdem chodnik - powiedział Strzałkowski.

Oznakowanie pojawi się przy Agawy na odcinku od Syreny do numeru 7.

Nowe oznakowanie w SPPN

Za wykonanie nowych oznaczeń odpowiedzialny jest Zarząd Dróg Miejskich. - Chcemy oznakować te miejsca w strefie płatnego parkowania, gdzie można zgodnie z przepisami parkować na chodniku. Chodzi o "strefy mieszkańca", gdzie obowiązuje identyfikator B-35 - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Mikołaj Pieńkos z ZDM. Wspomniany identyfikator przysługuje posiadaczom abonamentu mieszkańca i upoważnia do postoju w "strefach mieszkańca" na terenie Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego.

W komunikacie wolskiego ratusza zaznaczono, że jeśli malowanie przyniesie spodziewane efekty, to "niebieskie syrenki" mogą z czasem pojawić się w innych miejscach stolicy, gdzie obowiązuje SPPN.

Informowaliśmy również o przebudowie ulicy Sokratesa na Bielanach:

"Prace chcielibyśmy skończyć jesienią"
"Prace chcielibyśmy skończyć jesienią" Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Autor:dg/r

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Urząd dzielnicy Wola

Pozostałe wiadomości