Na Słowackiego ruszyła budowa przejścia. Mieszkańcy walczyli o nie latami

TVN Warszawa | Ulice

Autor:
mp/b
Szykuje się nowe przejście dla pieszych na Żoliborzu

Na Słowackiego trwa budowa długo wyczekiwanego przejścia dla pieszych przy urzędzie dzielnicy. Drogowcy zapowiadają, że prace zakończą się w przyszłym roku. Na tym nie koniec zmian - na zwężonej ulicy przybędzie miejsc parkingowych, przedłużona zostanie ścieżka rowerowa.

Jak podkreśla Zarząd Dróg Miejskich, Słowackiego to jedna z najważniejszych ulic na Żoliborzu, choć na przestrzeni ostatnich kilku lat natężenie ruchu w tym miejscu mocno się zmieniło. Od otwarcia metra na placu Wilsona na tę ulicę wjeżdża coraz mniej samochodów, a z kilkunastu linii autobusowych pozostały zaledwie dwie. Mimo wszystko, mieszkańcy postulowali o zmiany w tym miejscu. "Bezpieczna i przyjazna przestrzeń ulicy Słowackiego" to projekt wybrany w ramach budżetu obywatelskiego.

Zebra z azylem, będą kolejne

Najważniejszą z owych zmian jest wyznaczenie przejścia dla pieszych na wysokości urzędu dzielnicy. Prace nad jego odtworzeniem właśnie się rozpoczęły. "Przejście zostanie wyposażone w kamienny azyl, tak aby zapewnić bezpieczeństwo pieszym. Takie rozwiązanie poprawi również ich komfort, ułatwiając dojście do wspominanego urzędu dzielnicy, przystanku tramwajowego, metra czy licznych sklepów" - informują drogowcy.

Zapowiadają też, że w przyszłym roku chcą również wyznaczyć nowe przejście na wysokości ulicy Szczepanowskiego, a istniejącą zebrę przy ulicy Czaki wyposażyć w azyl.

Nowe ścieżka, więcej miejsc parkingowych

To jednak nie wszystkie zmiany na Słowackiego. Jak informowaliśmy w czerwcu na całej długości ulicy drogowcy mieli ujednolić drogę dla rowerów. Zapowiadali, że istniejąca ścieżka na odcinku od Toeplitza do Krechowieckiej przejdzie remont, natomiast od Krechowieckiej do Popiełuszki wybudowane zostanie zupełnie nowe przedłużenie już istniejącej nitki. Droga rowerowa miała zostać połączona z przejazdem dla jednośladów przy stacji metra Marymont. W najważniejszych punktach ścieżki miały się również pojawić stojaki dla rowerów.

Drogowcy nie zapomnieli o kierowcach. Zaplanowane było bowiem wyznaczenie około 60 miejsc postojowych wzdłuż ulicy Słowackiego, zarówno skośnych, jak i równoległych. Będzie to możliwe w wyniku rezygnacji z jednego pasa jezdni, co - jak podkreślał w komunikacie ZDM - nie wpłynie na przepustowość ulicy. - Ujednolicenie przekroju ulicy nastąpi w przyszłym roku - zapowiada Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM.

Modernizacja ulicy Słowackiego
Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

tvnwarszawa.pl

mp/b