Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny przejdzie w piątek przez Warszawę

Warszawa | Ulice

Autor:
kk/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl Młodzieżowy Strajk Klimatyczny zorganizowany w marcu

Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego przejdą w piątek ulicami Śródmieścia. Podobne manifestacje odbędą się tego dnia w całej Polsce. Ich celem jest sprzeciw wobec bierności polityków w obliczu pogłębiającego się kryzysu klimatycznego.

Piątkowa manifestacja będzie przebiegała pod hasłem "Dosyć słów, teraz czyny!". Rozpocznie się o godzinie 10. Uczestnicy zbiorą się na placu Bankowym. Trasa ich przemarszu będzie prowadziła ulicami: Senatorską, Moliera, Trębacką, Krakowskim Przedmieściem, Królewską i Marszałkowską. Finał zaplanowany został na placu Defilad.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - trasa marszu
Google Maps

Utrudnienia

Urzędnicy ostrzegają przed utrudnieniami w trakcie zgromadzenia. Ruch będzie czasowo wstrzymywany. Komunikacja miejska zostanie skierowana na objazdy. Tramwaje linii: 4, 15, 18, 35 pojadą aleją Niepodległości, Chałubińskiego i aleją Jana Pawła II. Ze zmianą tras muszą też liczyć się pasażerowie autobusów linii: 102, 105, 107, 111, 116, 128, 175, 178, 180, 222, 503, 517, 518 oraz 520.

Zgromadzenie powinno zakończyć się około godziny 14.

"Nie wystarczą nam obietnice i puste słowa"

Data piątkowego strajku nie jest przypadkowa. Tego dnia przypada Black Friday, czyli okres wielkich wyprzedaży w sklepach. "Ponieważ przemysł przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, ten dzień jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do chwilowego zysku. Niestety odmówienie udziału w tym dniu, nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest" - piszą organizatorzy wydarzenia.

Ich zdaniem przeciwdziałanie kryzysowi klimatycznemu powinno być priorytetem dla rządzących, dlatego tuż po zaprzysiężeniu nowego parlamentu postanowili przypomnieć posłom i senatorom, czego oczekuje od nich młodzież. "Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy - nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu" - zapowiadają.

Wspomniane postulaty dotyczyły między innymi prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu powołanego przez ONZ. Ich autorzy wzywali też polityków do ogłoszenia stanu kryzysu klimatycznego, uwzględnienia wiedzy na temat kryzysu klimatycznego w podstawie programowej polskich szkół oraz powołania eksperckiej Rady Klimatycznej. Oczekują też transformacji gospodarki, która doprowadzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

Uczestnicy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego zamierzają "zmusić władze do faktycznego działania" i "przypomnieć politykom i polityczkom o ciążącej na nich odpowiedzialności".

Pod koniec września odbył się Wielki Marsz Klimatyczny:

Marsz Klimatyczny

Wielki Marsz Klimatyczny przechodzi ulicami WarszawyArtur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
wideo 2/7

Źródło: tvnwarszawa.pl

kk/r