Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

W sobotę i niedzielę, 26 i 27 września, odbędzie się 42. Orlen Maraton Warszawski. Trasa tegorocznej edycji biegu będzie prowadziła 5-kilometrową pętlą, między innymi Krakowskim Przedmieściem, Miodową i Bonifraterską. Organizacja biegu wiąże się ze zmianami w ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej.

Pod wpływem alkoholu prowadził miejski autobus. Prokuratura: kierowca przełamał zabezpieczenie

TVN Warszawa | Ulice

Aktualizacja:
Autor:
katke/ran
Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP
TVN24Policjanci przebadali zatrzymanego alkomatem (zdjęcie ilustracyjne)

Zarząd Transportu Miejskiego wyjaśnia sprawę kierowcy, który - jak podała policja - prowadził w poniedziałek autobus pod wpływem alkoholu. Z kolei prokuratury poinformowała, że mężczyzna przełamał zabezpieczenie, by móc prowadzić pojazd w stanie nietrzeźwości.

Do zatrzymania kierowcy doszło w poniedziałek na warszawskim Ursynowie na przystanku przy ulicy Wąwozowej. Dalszą jazdę uniemożliwiła mu jedna z pasażerek, która wyczuła woń alkoholu. Jak wskazał nam wówczas Jarosław Florczak z Komendy Stołecznej Policji, chodziło o autobus linii numer 724. Dodał, że po badaniu policyjny alkomat wykazał około dwóch promili w organizmie kierowcy.

Wyłamana plomba od alkotestu

O wyjaśnienie poprosiliśmy Zarząd Transportu Miejskiego. - Przede wszystkim badamy sprawę. Jest kilka znaków zapytania. Jak ten człowiek włączył autobus? Każdy pojazd ma blokadę alkoholową i jeśli się nie dmuchnie albo wykaże ona zawartość alkoholu w organizmie, to nie można włączyć silnika. Niestety wszystko wskazuje na to, że - jak ustaliliśmy - wyłamana została plomba od włączenia tego alkotestu. Prawdopodobnie chodzi o świadome działanie kogoś. Czy tego kierowcy - to wyjaśni już zapis z monitoringu, o który poprosiliśmy – powiedział nam jeszcze we wtorek rzecznik ZTM Tomasz Kunert.

W środę o ustaleniach poinformowała prokuratura, która prowadzi postępowanie - dotyczy ono prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób. - Przesłuchano świadków zdarzenia, dokonano oględzin monitoringu. Ustalono, że kierowca przełamał zabezpieczenie, które umożliwia uruchomienie silnika dopiero po wykonaniu testu na zawartość alkoholu w wydychany powietrzu – przekazała Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Po przesłuchaniu kierowcy autobusu zostanie podjęta decyzja o zastosowaniu wobec niego środków zapobiegawczych. Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia.

"Prowadzimy czynności wyjaśniające"

Z kolei ZTM zażądał wyciągnięcia konsekwencji od kierowcy, ale wszystko zależy od jego pracodawcy.

- Z naszej strony nałożymy na firmy karę finansową. Mamy katalog przewinień, które mają określoną wagę punktową. Inna jest kara za ominięcie przystanku, a inna jest kara za spowodowanie zagrożenia w ruchu lądowym, jak na przykład było to wczoraj. To są różne kwoty od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jest to sumowane na koniec miesiąca i odejmowane od wynagrodzenia, które płacimy firmie – wskazał rzecznik.

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z przewoźnikiem.

"Informujemy, że w związku z zaistniałą sytuacją w Warszawie przy ul. Wąwozowej, w dniu 31.08.2020 r. z udziałem kierowcy autobusu Mobilis, prowadzimy czynności wyjaśniające. Do czasu wyjaśnienia przyczyn obejścia procedur urządzenia uniemożliwiającego uruchomienie silnika przez osobę znajdującą się pod wpływem alkoholu, nie udzielamy komentarza w tej sprawie" – odpowiedziało krótko w mailu biuro prasowe Mobilis.

Na tvnwarszawa.pl pisaliśmy też o wypadku autobusu miejskiego na trasie S8:

Wypadek autobusu miejskiego w WarszawieTVN24

Autor:katke/ran

Źródło: tvnwarszawa.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24