Ulice

Walczą o dodatkowe przejście na pl. Bankowym

Ulice

fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl
fot. Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl

Zielone Mazowsze apeluje do drogowców o utworzenie dodatkowego przejścia dla pieszych w al. Solidarności, tuż przy błękitnym wieżowcu. - Po zamknięciu mostu Śląsko-Dąbrowskiego ruch w tym miejscu jest niewielki, a piesi nie musieliby schodzić pod ziemię - uzasadniają swoją propozycję.

Przejście dla pieszych miałoby powstać w al. Solidarności od strony błękitnego wieżowca, ale tylko na połowie ulicy.

- Dzięki temu piesi mogliby dojść do przystanku tramwajowo-autobusowego bez konieczności schodzenia pod ziemię - tłumaczą przedstawiciele ZM. Według nich przejście jest konieczne, ponieważ trwa remont wind, co uniemożliwia lub znacznie utrudnia osobom z bagażem, wózkami dziecięcymi lub niepełnosprawnym dostanie się na przystanek.

- Takie osoby muszą dokonać obejścia liczącego nawet 200 metrów, a mogłyby przejść zaledwie 7 metrów przez jezdnię. W przejściu podziemnym (zwłaszcza na schodach prowadzących na przystanek) w godzinach szczytu panuje nadmierny tłok, który sprzyja działalności kieszonkowców oraz niekorzystnie wpływa na przepływ pieszych, co może powodować niepotrzebny stres dla pasażerów oraz negatywne opinie o zarządzaniu transportem publicznym - czytamy w petycji.

Według Zielonego Mazowsza, utworzenie przejścia dla pieszych w tej formie wymaga również przesunięcia przystanku Metro Ratusz Arsenał 55 bliżej ul. Andersa, na co, jak twierdzą, jest odpowiednio duża miejsca. Trzeba będzie także przeprogramować sygnalizację świetlną.

Potrzebne analizy i badania

Pismo w tej sprawie trafiło już do Zarządu Dróg Miejskich. - Dostaliśmy je wczoraj, ale jest za wcześnie, aby oceniać szanse na realizację tego pomysłu - mówi Karolina Gałecka, rzeczniczka ZDM. - Musimy przeprowadzić szczegółowe analizy i badania, sprawdzić przepustowość i określić szacunkową liczbę pieszych, którzy mieliby z niego korzystać - dodaje.

Emilii Plater i Słowackiego

Kilka miesięcy temu mieszkańcy Żoliborza walczyli o wyznaczenie dodatkowego przejścia na ul. Słowackiego. Pomysł jednak nie przypadł do gustu urzędnikom. – Z ekonomicznego punktu widzenia przejście dla pieszych w tym miejscu nie jest uzasadnione. Są przejścia podziemne, ale niedaleko są też windy – mówił w listopadzie Adam Sobieraj, rzecznik ZDM.

Udało się za to wywalczyć przejście na ul. Emilii Plater. Na czas remontu Dworca Centralnego, kolejarze zamknęli podziemne przejście pod ulicą. Ratusz, pod wpływem nacisku ze strony mieszkańców, zdecydował się, nakleić na jezdni żółte pasy. W czwartek urzędnicy zapowiedzieli, że przejście zostanie na dłużej.

TU ZNAJDZIESZ PETYCJĘ ZIELONEGO MAZOWSZA

as/par

Pozostałe wiadomości