Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

Wakacyjne utrudnienia. Zamknięte ulice i stacje metra

Warszawa

al. Wilanowska / Puławska | UM Warszawa
ul. Puławska / Domaniewska | UM Warszawa
al. Wilanowskska / Puławska | UM Warszawa
Wyremontują wiadukt na ul. Łopuszańskiej | UM Warszawa
Wyremontują wiadukt na ul. Łopuszańskiej | UM Warszawa
Węzeł Armii Ludowej / Solec - etap 6 | UM Warszawa
Węzeł Armii Ludowej / Solec - etap 5 | UM Warszawa
Węzeł Armii Ludowej / Solec - etap 4 | UM Warszawa
Węzeł Most Łazienkowski / Wał Miedzeszyński etap 3 | UM Warszawa
Węzeł Armii Ludowej / Solec - etap 2 | UM Warszawa
Węzeł Armii Ludowej / Solec - etap 1 | UM Warszawa
ul. Puławska / Domaniewska | UM Warszawa
ul. Puławska / Domaniewska | UM Warszawa
al. Wilanowska / Puławska | UM Warszawa
ul. Puławska / Domaniewska | UM Warszawa
al. Wilanowskska / Puławska | UM Warszawa
Wyremontują wiadukt na ul. Łopuszańskiej | UM Warszawa
Wyremontują wiadukt na ul. Łopuszańskiej | UM Warszawa
Węzeł Armii Ludowej / Solec - etap 6 | UM Warszawa

Ostatni weekend czerwca oznacza dla warszawiaków początek utrudnień na Trasie Łazienkowskiej, ul. Puławskiej i Łopuszańskiej. Zamknięte zostały dwie stacje metra oraz tory podmiejskie na moście średnicowym. W sobotę zaczął też obowiązywać wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej.

W piątek (28 czerwca) rozpoczęła się budowa nowych ślimaków Trasy Łazienkowskiej na prawym i lewym brzegu Wisły. Wykonawca musi uporać się z remontem w ciągu dwóch lat, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych zapłaci za to 31 mln zł. Można się spodziewać, że te roboty wywołają duże zmiany w ruchu drogowym, gdyż zamknięte będą połączenia Trasy Łazienkowskiej z ul. Czerniakowską i Wałem Miedzeszyńskim. Na Pradze wyłączony z ruchu będzie wjazd z ul. Wał Miedzeszyński z północy w kierunku centrum.

Zwężone pasy

Około godz. 22.00, z ruchu wyłączone zostały dwie pierwsze estakady. Chodzi o ślimaki prowadzące w kierunku Pragi-Południe: estakada wjazdowa z Wisłostrady od strony Wilanowa oraz estakada wjazdowa z Wisłostrady od strony Żoliborza. Zmiany w organizacji ruchu, poza wyłączeniem estakad przeznaczonych do rozbiórki, obejmują także czasowe zawężenia pasów ruchu (przy utrzymaniu ich dotychczasowej liczby) na Wisłostradzie i Trasie Łazienkowskiej oraz obniżenie dopuszczalnej maksymalnej prędkości na Wisłostradzie w rejonie prowadzonej inwestycji do 50 km/h.

Pięć estakad do rozbiórki

Kolejne dwie estakady, których rozbiórka rozpocznie się w sierpniu to estakada prowadząca z Trasy Łazienkowskiej od strony centrum na Wisłostradę w kierunku Żoliborza, oraz estakada prowadząca z Trasy Łazienkowskiej od strony centrum w kierunku Wilanowa. Rozbiórka przęseł znajdujących się nad Wisłostradą będzie prowadzona w godzinach nocnych i wówczas ruch na Wisłostradzie będzie poprowadzony na jednej jezdni w obydwu kierunkach.

W październiku rozebrana zostanie estakada umożliwiająca wjazd z Wału Miedzeszyńskiego od strony Pragi-Północ w kierunku centrum. Jest to jedyna łącznica, która została jeszcze do wyremontowania na węźle Wału Miedzeszyńskiego z Trasą Łazienkowską. Remont pozostałych wykonano w latach 2006-2008. W sumie w 2013 r. do rozbiórki przewidzianych jest pięć estakad. Pozostałe cztery rozebrane zostaną w pierwszym kwartale 2014 r.

Prace na Pileckiego, Poleczki i Puławskiej

W czerwcu ZMID rozpoczął przebudowę skrzyżowania ul. rtm. W. Pileckiego, Poleczki i Puławskiej. W rejonie skrzyżowania trwa obecnie przebudowa odwodnienia jezdni. W najbliższych dniach rozpoczną się prace przy oświetleniu ulicznym i sygnalizacji świetlnej.

Większe ograniczenia w ruchu nastąpią pod koniec lipca i w sierpniu w czasie budowy jezdni i układania nawierzchni. Inwestycja za ok. 2 mln zł ma zakończyć się w sierpniu.

Wiadukt, tunel i rondo

ZDM przygotował remont wiaduktu na ul. Łopuszańskiej (nad torami kolejowymi). Remont rozpocznie się 29 czerwca i potrwa do połowy września. Zamknięty dla ruchu będzie wiadukt południowy (w kierunku al. Krakowskiej), a ruch w obydwu kierunkach poprowadzony zostanie drugim wiaduktem.

ZDM będzie także remontował tunel na ul. Globusowej, pod ul. Świerszcza. Wymieniona na nową zostanie płyta pomostu ulicy oraz słupy. W drugiej połowie lipca przejazd nad tunelem w ciągu ul. Świerszcza zostanie zamknięty, natomiast ruch w tunelu będzie odbywał się na jednej jezdni po jednym pasie w każdym kierunku.

Remonty w Wawrze

Największy tegoroczny remont drogowy obejmie niemal 6 km ulic w Wawrze – ul. Zwoleńską i Trakt Lubelski. To ulice, pod którymi w latach 2011-12 budowany był kolektor ściekowy.

MPWiK i ZDM porozumiały się i wspólnie wyremontują pokiereszowane podczas budowy jezdnie i chodniki. Zakres prac obejmuje kompleksowy remont jezdni, chodników, wybudowanie dwóch rond (na skrzyżowaniu ul. Trakt Lubelski ze Zwoleńską oraz z Bronowską) oraz azyli na przejściach dla pieszych. MPWiK ogłosiło przetarg na realizację robót, oferty zostaną otwarte 9 lipca, termin zakończenia robót określono na połowę grudnia. Roboty w terenie powinny rozpocząć się w wakacje.

Przedłużenie al. KEN

Na okres wakacji zaplanowany jest także najtrudniejszy etap budowy przedłużenia al. Komisji Edukacji Narodowej, od al. Wilanowskiej do ul. Domaniewskiej. Najpierw na ok. miesiąc zamknięta dla ruchu zostanie zachodnia jezdnia ul. Puławskiej (w kierunku Ursynowa), samochody jadące w kierunku południowym zostaną skierowane na objazd al. Niepodległości. Potem zmiana – zamknięta będzie jezdnia wschodnia a samochody na północ pojadą objazdem.

W tym samym czasie Tramwaje Warszawskie będą remontowały przejazdy torowe przez al. Wilanowską, al. Lotników i ul. Smyczkową. Natomiast w ciągu dwóch tygodni w sierpniu wykonany będzie remont torów wjazdowych na pętlę na rondzie Wiatraczna.

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY REMONTU

Zamknięcie stacji Centrum i Świętokrzyska

W związku z budową bezpośredniego połączenia między peronami stacji I i II linii metra (stacja Świętokrzyska) oraz przebudową układu torowego na stacji Centrum, 29 czerwca br. wyłączone z ruchu zostały dwie stacje I linii metra – CENTRUM i ŚWIĘTOKRZYSKA.

Stacje będą niedostępna dla pasażerów przez całe wakacje. Podczas wyłączenia z ruchu stacji, metro będzie kursowało na odcinkach KABATY – POLITECHNIKA i MŁOCINY – RATUSZ ARSENAŁ. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi w tym okresie komunikację zastępczą.

Remont linii średnicowej

Podczas wakacji z utrudnieniami muszą się liczyć również pasażerowie kolei. Od soboty (29 czerwca) do września wyłączone będą tory podmiejskie na moście średnicowym. W związku z tym zmieni się organizacja ruchu pociągów. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomi zastępcze linie tramwajowe. Tu znajdziesz szczegóły zmian w komunikacji podczas remontu.

Na czas zamknięcia kolejarze wymienią między innymi mostownice, czyli elementy odpowiadające podkładom kolejowym. Zostaną wymienione również szyny i inne elementy. Po remoncie na podmiejskich torach linii pociągi rozpędzić się będą mogły do 60 km/h. Aktualnie obowiązuje ograniczenie do 40 km/h.

W WAKACJE ZMIENIA SIĘ TEŻ KOMUNIKACJA MIEJSKA

Na czas dwóch letnich miesięcy ZTM wprowadza wakacyjny rozkład jazdy. Niektóre autobusy zostaną zawieszone. Inne według nowego rozkładu. Tu znajdziesz szczegóły.

O PLANACH INWESTYCYJNYCH DROGOWCY MÓWILI JUŻ W LUTYM:

Plany Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl
Plany tramwajarzy
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl

lata//ec

Mówi Wiesław Witek, dyrektor biura koordynacji remontów
Marcin Gula / tvnwarszawa.pl