Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

W Warszawie powstanie Woonerf

Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plNa Narbutta ma powstać Woonerf

Władze Mokotowa przygotowują się do przebudowy ulicy Narbutta. Ma powstać Woonerf, czyli specyficzne połączenie deptaka i ulicy.

"Wykonanie koncepcji przebudowy ul. Narbutta" – za tym słowami kryje się ogłoszony właśnie przez mokotowski urząd konkurs.

Wymusić spowolnienie ruchu

Projektanci będą musieli wziąć pod lupę odcinek od al. Niepodległości do ul. Puławskiej. Wymieniona ma być nawierzchnia na całym tym fragmencie z krawężnikami i chodnikami, przeanalizowane ma być również oświetlenie i odwodnienie.

"W zakres zadnia wchodzić będzie opracowanie koncepcji zagospodarowania ulicy, uwzględniając zwiększenie ilości miejsc postojowych" – czytamy w opisie zasad konkursu.

Ale na tym nie koniec. W rejonie skweru Słonimskiego, czyli pomiędzy al. Niepodległości a ul. Kazimierzowską ma powstać strefa ruchu uspokojonego, czyli właśnie Woonerf (w wolnym tłumaczeniu z holenderskiego: ulica do życia).

W takim rejonie cała nawierzchnia jest wspólna dla aut i pieszych, ale pierwszeństwo mają zawsze ci drudzy. W efekcie tworzy się połączenie jezdni, deptaka, miejsca spotkań mieszkańców i przestrzeni do parkowania.

W strefie znajdą się elementy małej architektury, jak ławki czy kwietniki, które wymuszają spowolnienie ruchu.

Sprawdzony w Łodzi

Takie rozwiązanie pojawiło się już w latach 70. w Holandii ze względu na gwałtowny wzrost liczby samochodów w strefach, gdzie są np. szkoły. W Polsce zastosowano je w 2014 w Łodzi. Na ulicy 6 sierpnia w ramach budżetu obywatelskiego. Woonerf tak spodobał się mieszkańcom miasta, że zapragnęli mieć więcej miejsc w tym stylu.

Łodzianie pokochali Woonerf
TVN24 Łódź

ran/sk