W ścisku z Wileńskiego

Warszawa

Zbulwersowany pasażer na przystanku w kierunku centrum - fot

Tłumy na przystankach, ścisk w autobusach i zdenerwowani pasażerowie - tak wygląda podróż z Pragi do centrum po wprowadzeniu zmian w związku z budową II linii metra.

Tłum wylewa się z Dworca Wileńskiego i biegnie do przystanków w stronę centrum. Nie wszystkim udaje się wsiąść do pierwszego autobusu.

W pojazdach tłok gwarantowany. Czasem można trafić na niezłe zamieszanie. - Kierowca nie zatrzymał się przy Kijowskiej, mimo że w autobusie jest taka informacja - denerwuje się w rozmowie z informatorami ZTM jeden z pasażerów. - Ludzie klną w autobusie, bo nie wiedzą, gdzie są przystanki - opisuje.

- Zgłosimy to - odpowiadają informatorzy.

1000 pasażerów z jednego pociągu

Rzecznik ZTM Andrzej Skwarek mówi, że autobusy komunikacji miejskiej są zatłoczone szczególnie w godzinach przyjazdów pociągów na Dworzec Wileński.

- Średnio około 1000 pasażerów wychodzi z jednego pociągu - zaznacza. - W związku z dużą częstotliwością kursów autobusów, radzimy pasażerom poczekać na następny, a nie próbować się wcisnąć do pierwszego, już zatłoczonego pojazdu. Dzięki temu ruch będzie przebiegał płynniej. Kierowcy szybciej odjadą z przystanku i wpuszczą na niego następny autobus - radzi Skwarek.

Szybko na drugą stronę

Chociaż w tłoku, przez most przebiega sprawnie. - Kiedy już uda się wsiąść do autobusu, jedzie się bardzo szybko - twierdzi Amelia, jedna z pasażerek. - Z Ząbkowskiej na pl. Zamkowy jadę w zaledwie kilka minut. To zdecydownie szybciej niż przed zmianami - dodaje.

Tramwaje puste

ZTM zachęca do korzystania z linii tramwajowych. - Tramwaje, odjeżdżające z przystanku położonego kilkanaście metrów dalej, są w połowie puste. Najlepiej korzystać z nich, jeżeli chcemy dojechać tylko do metra na pl. Bankowym - wyjaśnia.

Na parkingu "Parkuj i Jedź" w podziemiach CH Wileński tłoku nie ma. - Na 265 miejsc parkingowych wczoraj zajętych było zaledwie 40 - dodaje rzecznik.

Większe przystanki

Urzędnicy chcą jeszcze ulżyć pasażerom. Przede wszystkim wydłużone zostaną przystanki, na których nie mieszczą się autobusy i tłumy podróżnych. Prace rozpoczęły się już na przystanku przy Jagiellońskiej, gdzie zatrzymuje się 13 linii dziennych. Pod koniec tygodnia ZTM przebuduje przystanek w kierunku Starego Miasta, obok cerkwi.

W ścisku z Wileńskiego - fot

A w drugą stronę luźno. Tak się jedzie pustym mostem Śląsko-Dąbrowskim:

Podróż z pl

Plac zamknięty, ruch ograniczony

Od soboty Aleją Solidarności od ul. Szwedzkiej przez most Śląsko-Dąbrowski do Wisłostrady mogą jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej, tramwaje, taksówki, jednoślady i służby miejskie. W porannych godzinach szczytu na objazdach pl. Wileńskiego ruch jest utrudniony, ale nie ma większych korków.

as/mz