Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

W poniedziałek w "Mordorze" otwarcie nowej ulicy. Wjazd tylko z kartą

Warszawa

Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.plZamknięty przejazd ulicą Suwak

Tymczasowe przedłużenie ulicy Suwak w "Mordorze" ma być otwarte w poniedziałek po południu - zapowiadają przedstawiciele konsorcjum odpowiadającego za budowę inwestycji. Aby jednak korzystać z przejazdu, potrzebne będą specjalne karty dostępu. Informujemy, kto, jak i kiedy może je uzyskać.

Ulicę zbudowało prywatne konsorcjum Adgar. Stanowi ona przedłużenie ulicy Suwak - do Cybernetyki. Jest tymczasowa, bo docelowa inwestycja "złapała" opóźnienie ze względu na problemy z przekazaniem działki, o czym pisaliśmy szerzej na tvnwarszawa.pl. Jak mówiła nam ostatnio przedstawicielka konsorcjum Agnieszka Śliwa, trudno powiedzieć, ile czasu mogą potrwać formalności i dokończenie budowy. Dlatego zdecydowano się otworzyć przejazd tymczasowy, co - zgodnie z zapowiedzią inwestora - ma nastąpić w poniedziałek po południu.

Jak zdobyć kartę?

Ulica nie będzie jednak dostępna dla wszystkich, ale tylko dla posiadaczy specjalnych kart dostępu. Te - jak informuje Śliwa - mogą zdobyć mieszkańcy Służewca oraz pracownicy niektórych budynków biurowych, zlokalizowanych w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Suwak, należących do firm, działających w ramach konsorcjum Adgar. Karty, jak informuje Śliwa, są wydawane od poniedziałkowego poranka, w recepcji budynku Adgar BIT przy Konstruktorskiej 11, w godzinach 8-18. Aby je uzyskać, trzeba być zameldowanym na pobyt stały lub czasowy na terenie Służewca, a konkretnie na obszarze wyznaczonym ulicami: Woronicza, Wołoska, Obrzeżna, Bokserska oraz tory linii radomskiej. Oprócz tego, osoba starająca się o "wejściówkę" musi być właścicielem, współwłaścicielem lub użytkownikiem pojazdu i uiścić kaucję w wysokości 30 złotych. "Kaucja podlega zwrotowi w przypadku zwrotu karty dostępu. Nie podlega w przypadku jej zgubienia, zniszczenia lub oddania, przekazania i udostępnienia innej osobie" - informuje przedstawicielka spółki.

Lista dokumentów

I uprzedza, że zgłaszając się po dostęp należy mieć przy sobie szereg dokumentów. W tym dowód potwierdzający tożsamość, potwierdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy i dowód rejestracyjny pojazdu (wystawiony na aktualnego właściciela), którym wnioskujący planuje korzystać z przejazdu. Natomiast ci, którzy nie są właścicielami lub współwłaścicielami auta, powinny pokazać odpłatną umowę cywilnoprawną lub umowę użyczenia zawartą w formie aktu notarialnego dotyczącą pojazdu. Śliwa nadmienia, że wszystkie procedury "są tożsame z zasadami przyznawania abonamentu upoważniającego do bezpłatnego parkowania w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego". "W przypadku pracowników, karty zostaną wydane wszystkim pracownikom budynków biurowych, należących do Adgar, którzy dojeżdżają do pracy samochodem oraz pracownikom budynku biurowego T-Mobile Office Park, należącego do firmy Starwood" - podaje.

Ograniczony ruch

Dlaczego ulica nie jest otwarta dla wszystkich? Jak tłumaczyła nam ostatnio przedstawicielka konsorcjum, tymczasowy przejazd nie odpowiada standardom docelowej drogi. Ma inną nawierzchnię i mniejszą szerokość. - Dlatego też ruch samochodowy na takiej drodze musi być nadzorowany i ograniczony. Bezpieczeństwo kierowców i ich pojazdów, a także konieczność utrzymania drogi w dobrym stanie, zmusza nas do wprowadzenia pewnych ograniczeń - przekonywała. Informowała też, że konsorcjum zdecydowało się na uruchomienie ruchu jednokierunkowego tylko w komunikacyjnym szczycie: w godzinach porannych - z kierunku południowego w stronę północną; w godzinach popołudniowych: z kierunku północnego w stronę południową.

Mapa

kw/pm