W niedzielę Maraton Warszawski. Pierwsze utrudnienia już w sobotę

Warszawa

38. PZU Maraton WarszawskiTrasa Maratonu

Śródmieście, Mokotów, Ursynów, Wilanów, Praga Południe i Północ oraz Żoliborz i Bielany - przez te dzielnice przebiegną uczestnicy 38. Maratonu Warszawskiego. To jedna z dwóch największych imprez biegowych. Mieszkańców czekają duże utrudnienia.

Pierwsze pojawią się już w sobotę. O godzinie 21 częściowo zostanie wyłączona z ruchu Wisłostrada (odcinek między Mostem Gdańskim i Mostem Śląsko-Dąbrowskim).

Na czas maratonu wyłączane będą fragmenty ulic. Biegacze wystartują z Krakowskiego Przedmieścia o godzinie 9 (jego zamknięcie przewidziane jest 30 minut wcześniej).

Stamtąd udadzą się w kierunku Mokotowa. Po drodze przebiegną przez rondo de Gaulle'a, które dla ruchu będzie zamknięte od godziny 8.30 do 10. Potem przez plac Trzech Krzyży, ulicę Puławską i Rolną, i skierują się ku alei KEN.

Na wysokości metra Imielin skręcą w ulicę Gandhi, potem pobiegną Rosoła i Hlonda. Następnie pobiegną w kierunku al. Rzeczypospolitej, skąd przez Sobieskiego i Czerniakowską przebiegną do Łazienek Królewskich. Około 11 dotrą do ulicy Rozbrat. Kilka minut później znajdą się na Zajęczej.

Przez dwa mosty

Trasa obejmuje również prawą stronę Wisły. Uczestnicy przekroczą rzekę mostem Świętokrzyskim. Potem zajmą wybrzeże Szczecińskie oraz Helskie. Pojawią się też na ulicy Ratuszowej, Namysłowskiej i Stefana Starzyńskiego, skąd mostem Gdańskim wrócą do Śródmieścia.

Tam, nieprzejezdne będą ulice Międzyparkowa, Bonifraterska, Muranowska i Andersa. Bieg obejmie też plac Wilsona, ulicę Krasińskiego oraz Gwiaździstą. Meta przewidziana jest przy Multimedialnym Parku Fontann na Podzamczu. Maratończycy z Bielan dotrą tam Wisłostradą.

Przebieg maratonu
38. PZU Maraton Warszawski

ZOBACZ POWIĘKSZONĄ MAPĘ Z GODZINAMI WYŁĄCZEŃ ULIC

Autobusy na objazdach

W związku z wyłączeniami ulic, pojazdy komunikacji miejskiej zostaną skierowane na objazdy. Te swoje trasy będą zmieniać według etapów. Kiedy dla ruchu zostanie wyłączona dana ulica, wtedy również autobusy pojadą objazdami. Wyłączone będą niektóre przystanki. ZTM obiecuje, że objazdy zostaną wytyczone najbliższymi ciągami komunikacyjnymi, tak aby powodować jak najmniej utrudnień dla pasażerów.

Jedna z większych imprez sportowych

Maraton Warszawski organizowany jest na ulicach stolicy w ostatni weekend września nieprzerwanie od 1979 roku. Bieg wpisał się na dobre do kalendarza imprez sportowych w Warszawie. W tym roku to już 38 edycja. Uczestnicy mają do przebiegnięcia ponad 41 kilometrów trasy.

Zobacz też : "Kenijczyk zwycięzcą półmaratonu"

Półmaraton Praski zawodnicy na Wale Miedzeszyńskim
Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.pl

md/r