Przygotuj się na:

WOLA: ZMIANY TRAS AUTOBUSÓW

Wraz z planowanym na kwiecień 2020 roku otwarciem nowych stacji metra na Woli zmienić się muszą trasy wielu linii autobusowych. Zarząd Transportu Miejskiego pokazał plany, które będą podstawą konsultacji społecznych. Początek 10 grudnia.

W-3 Sokół, F-16, Leopard 2. Znamy dokładny plan defilady

Warszawa

MONŚwięto Wojska Polskiego 2015

Około 1,5 tys. żołnierzy, 169 pojazdów wojskowych i ponad 60 maszyn lotniczych weźmie udział w defiladzie, która przejdzie ulicami Warszawy 15 sierpnia.

Defiladę w Al. Ujazdowskich i żołnierski festyn na błoniach Stadionu Narodowego przygotowuje w Warszawie wojsko z okazji swojego święta, które przypada w sobotę. W uroczystościach po raz pierwszy weźmie udział nowy zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

- Jak co roku przygotowujemy w Warszawie obchody, które będą się składały m.in. z defilady, która od kilku lat stała się tradycją. Przewidujemy, że przez Trakt Królewski przejedzie 169 pojazdów wojskowych, przedefiluje ponad 1,5 tys. żołnierzy. Większa będzie obecność samolotów i śmigłowców. Ponad 60 tych maszyn weźmie udział w defiladzie - zapowiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

"Więcej nowoczesności, mniej historii"

- Bardzo liczę, że to święto Wojska Polskiego będzie pokazywało więź wojska z obywatelami, ale też pokaże modernizujące się Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt, którym ono dysponuje - powiedział w środę Siemoniak. Jak dodał, w tym roku na defiladzie będzie więcej nowoczesności, a mniej historii.

Zdaniem szefa MON święto, pierwsze z udziałem Dudy, będzie dla nowego prezydenta "dobrą okazją do osobistego przyjrzenia się sprzętowi i wojsku". - Widać, że nowy zwierzchnik sił zbrojnych zamierza się angażować w te sprawy. Wczoraj odwiedził żołnierzy ćwiczących przed defiladą. Myślę, że to bardzo sympatyczny gest z jego strony - powiedział Siemoniak.

Uroczystości od rana

Sobotnie uroczystości mają rozpocząć się o godz. 8.45. Wówczas prezydent Duda ma złożyć wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie uda się do katedry polowej WP, gdzie o godz. 9 ma rozpocząć się msza św. za ojczyznę. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, on też wygłosi homilię.

Po mszy św. prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego u wylotu ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Wielkie święto

O godz. 12 w Al. Ujazdowskich nieopodal Belwederu odbędzie się uroczystość, podczas której prezydent wygłosi przemówienie i odbierze defiladę wojskową. Najpierw - o ile nie stanie na przeszkodzie pogoda - odbędzie się parada lotnicza. Wezmą w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.

Następnie przyjdzie kolej na przemarsz ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Rozpoczną go kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych i pododdziały z Inspektoratu Wsparcia i czterech brygad. Następnie przedefilują poczty sztandarowe z 30 wybranych jednostek wojskowych, po nich pododdziały złożone ze studentów uczelni wojskowych. Część pieszą zakończą żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów, która rozpocznie się bezpośrednio po przemarszu, tradycyjnie rozpoczną najlżejsze z maszyn - motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejadą kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA - wozy Stryker. Po nich zaprezentują się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz - po raz pierwszy podczas parady na święto Wojska Polskiego - wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego). Część kołową zakończą pojazdy należące do przeciwlotników, saperów i sanitariuszy.

Rzut gąsienicowy obejmie dwie kompanie czołgów Leopard 2 w wersjach A5 i A4, kompanię czołgów PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, kompanię bojowych wozów piechoty BWP-1 i pojazdy inżynieryjne.

Polowy szpital i piekarnia przed stadionem

Od wczesnego popołudnia warszawiacy i turyści będą mogli wziąć udział w festynie żołnierskim. Po raz pierwszy odbędzie się on na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej. Z bliska zobaczyć będzie można ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wśród nich np. amerykańskiego Strykera, czołgi, transportery opancerzone, pojazdy artylerzystów, przeciwlotników, saperów, komandosów, operatorów dronów, chemików, łącznościowców i medyków. Pokaz umiejętności zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chętni będą mogli spotkać się z żołnierzami-sportowcami albo skosztować potraw z kuchni i piekarni polowej. Podczas festynu będzie można także honorowo oddać krew.

Przez całą sobotę za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

W tym roku w programie obchodów nie będzie nominacji generalskich. Te - jeszcze 1 sierpnia - wręczył ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.

Tak w nocy z wtorku na środę wojsko przygotowywało się do defilady w Al. Ujazdowskich:

15 sierpnia odbędzie się defilada wojskowa
TVN24

PAP/jk/kś/ran