W-3 Sokół, F-16, Leopard 2. Znamy dokładny plan defilady

Warszawa

MONŚwięto Wojska Polskiego 2015

Około 1,5 tys. żołnierzy, 169 pojazdów wojskowych i ponad 60 maszyn lotniczych weźmie udział w defiladzie, która przejdzie ulicami Warszawy 15 sierpnia.

Defiladę w Al. Ujazdowskich i żołnierski festyn na błoniach Stadionu Narodowego przygotowuje w Warszawie wojsko z okazji swojego święta, które przypada w sobotę. W uroczystościach po raz pierwszy weźmie udział nowy zwierzchnik sił zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

- Jak co roku przygotowujemy w Warszawie obchody, które będą się składały m.in. z defilady, która od kilku lat stała się tradycją. Przewidujemy, że przez Trakt Królewski przejedzie 169 pojazdów wojskowych, przedefiluje ponad 1,5 tys. żołnierzy. Większa będzie obecność samolotów i śmigłowców. Ponad 60 tych maszyn weźmie udział w defiladzie - zapowiedział wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak.

"Więcej nowoczesności, mniej historii"

- Bardzo liczę, że to święto Wojska Polskiego będzie pokazywało więź wojska z obywatelami, ale też pokaże modernizujące się Wojsko Polskie, nowoczesny sprzęt, którym ono dysponuje - powiedział w środę Siemoniak. Jak dodał, w tym roku na defiladzie będzie więcej nowoczesności, a mniej historii.

Zdaniem szefa MON święto, pierwsze z udziałem Dudy, będzie dla nowego prezydenta "dobrą okazją do osobistego przyjrzenia się sprzętowi i wojsku". - Widać, że nowy zwierzchnik sił zbrojnych zamierza się angażować w te sprawy. Wczoraj odwiedził żołnierzy ćwiczących przed defiladą. Myślę, że to bardzo sympatyczny gest z jego strony - powiedział Siemoniak.

Uroczystości od rana

Sobotnie uroczystości mają rozpocząć się o godz. 8.45. Wówczas prezydent Duda ma złożyć wieniec przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze. Następnie uda się do katedry polowej WP, gdzie o godz. 9 ma rozpocząć się msza św. za ojczyznę. Nabożeństwu będzie przewodniczył biskup polowy gen. bryg. Józef Guzdek, on też wygłosi homilię.

Po mszy św. prezydent złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego u wylotu ul. Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Wielkie święto

O godz. 12 w Al. Ujazdowskich nieopodal Belwederu odbędzie się uroczystość, podczas której prezydent wygłosi przemówienie i odbierze defiladę wojskową. Najpierw - o ile nie stanie na przeszkodzie pogoda - odbędzie się parada lotnicza. Wezmą w niej udział kolejno: samoloty TS-11 Iskra, śmigłowce SW-4 Puszczyk, W-3 Sokół, Mi-8 i Mi-24, potem samoloty M-28 Bryza, C-295, C-130 Hercules, PZL-130 Orlik, Su-22, MiG-29 i F-16.

Następnie przyjdzie kolej na przemarsz ok. 900 żołnierzy z pododdziałów reprezentacyjnych i pocztów sztandarowych. Rozpoczną go kompanie reprezentacyjne rodzajów sił zbrojnych i pododdziały z Inspektoratu Wsparcia i czterech brygad. Następnie przedefilują poczty sztandarowe z 30 wybranych jednostek wojskowych, po nich pododdziały złożone ze studentów uczelni wojskowych. Część pieszą zakończą żołnierze z USA i Kanady (łącznie ponad 40) oraz kompanii i orkiestry reprezentacyjnej WP.

Defiladę pojazdów, która rozpocznie się bezpośrednio po przemarszu, tradycyjnie rozpoczną najlżejsze z maszyn - motocykle, quady, samochody, pojazdy opancerzone i przewożące bezzałogowce, należące do Wojsk Specjalnych, Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej. Następnie Al. Ujazdowskimi przejadą kołowe transportery opancerzone Rosomak i ich odpowiedniki z USA - wozy Stryker. Po nich zaprezentują się artylerzyści z radarami Liwiec, armatohaubicami Dana, wyrzutniami rakietowymi Langusta oraz - po raz pierwszy podczas parady na święto Wojska Polskiego - wozami należącymi do Morskiej Jednostki Rakietowej (do niedawna Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego). Część kołową zakończą pojazdy należące do przeciwlotników, saperów i sanitariuszy.

Rzut gąsienicowy obejmie dwie kompanie czołgów Leopard 2 w wersjach A5 i A4, kompanię czołgów PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, kompanię bojowych wozów piechoty BWP-1 i pojazdy inżynieryjne.

Polowy szpital i piekarnia przed stadionem

Od wczesnego popołudnia warszawiacy i turyści będą mogli wziąć udział w festynie żołnierskim. Po raz pierwszy odbędzie się on na błoniach Stadionu Narodowego, od strony al. Zielenieckiej. Z bliska zobaczyć będzie można ponad 60 pojazdów wojskowych - zarówno historycznych, jak i współczesnych. Wśród nich np. amerykańskiego Strykera, czołgi, transportery opancerzone, pojazdy artylerzystów, przeciwlotników, saperów, komandosów, operatorów dronów, chemików, łącznościowców i medyków. Pokaz umiejętności zaprezentują żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. Chętni będą mogli spotkać się z żołnierzami-sportowcami albo skosztować potraw z kuchni i piekarni polowej. Podczas festynu będzie można także honorowo oddać krew.

Przez całą sobotę za darmo będzie można zwiedzać Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie.

W tym roku w programie obchodów nie będzie nominacji generalskich. Te - jeszcze 1 sierpnia - wręczył ustępujący prezydent Bronisław Komorowski.

Tak w nocy z wtorku na środę wojsko przygotowywało się do defilady w Al. Ujazdowskich:

15 sierpnia odbędzie się defilada wojskowa
TVN24

PAP/jk/kś/ran