W 2019 roku pojedziemy ekspresową wylotówką do Lublina

targeo.plEkspresówka ma być gotowa w 2019

Podpisano umowy na realizację trzech kolejnych odcinków trasy S17. Dzięki inwestycji powstanie ekspresowa wylotówka z Warszawy w stronę Lublina. Ma być gotowa w 2019 roku.

Generalne Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała w środę, że podpisano umowę na rozpoczęcie prac na ponad 37-kilometrowym odcinku ekspresowej "17" od węzła Lubelska do początku obwodnicy Garwolina. To ważny fragment trasy wylotowej z Warszawy w kierunku Lublina.

Powstanie ważna obwodnica

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podzieliła inwestycję na trzy zadania. Pierwsze to budowa ok. 15 km nowej trasy od węzła Lubelska do obwodnicy Kołbieli. Umowę na wykonanie tej drogi podpisano z firmą Strabag. Ma ona kosztować 370 mln złotych.

Drugie zadanie to właśnie budowa obwodnicy Kołbieli, która wyprowadzi ruch tranzytowy z tej miejscowości. Przetarg na ten fragment ekspresowej "17" też wygrał Strabag. Za budowę 8,7 km obwodnicy ma dostać 225,5 mln zł.

Trzeci odcinek o długości ok. 13 km od obwodnicy Kołbieli do początku obwodnicy Garwolina zaprojektuje i zbuduje firma Budimex. Koszt tego fragmentu to 290 mln zł.

Do 2019 roku

Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zgodnie z umową wykonawcy mają 34 miesiące na oddanie inwestycji do użytku. Nie wlicza się w to jednak okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca przypadających na prace w terenie. Pierwsi kierowcy na nową trasę wyruszą w połowie 2019 roku.

Wykonawcy będą musieli wykonać projekt, uzyskać decyzję o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej i ostatecznie wybudować trasę. Na ich barkach spoczywać będzie też uzyskanie pozwolenia na użytkowanie trasy.

Trwają również prace projektowe na blisko 59-kilometrowym odcinku, od końca obwodnicy Garwolina do węzła Kurów, niedaleko Lublina.

Na początku grudnia, dzień przed terminem otworzono wylotówkę na Katowice i Wrocław:

S8 już otwarta
S8 już otwartaArtur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl

ło/jb/ran

Źródło zdjęcia głównego: targeo.pl

Pozostałe wiadomości