Vademecum rowerzysty. Przepisy, prawa, obowiązki

Warszawa

TVN24Poradnik rowerzysty

Pogoda dopisuje, sezon rowerowy ruszył. Jakie zasady obowiązują rowerzystów na drodze, o czym muszą pamiętać, by zapewnić sobie i innym uczestnikom ruchu bezpieczeństwo? W tvn24.pl i programie "Wstajesz i Weekend" w TVN24 prezentujemy poradnik rowerzysty.

Wszystkie zasady obowiązujące rowerzystów zapisane są w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym (CZYTAJ CAŁOŚĆ). Ostatni raz była ona nowelizowana na początku tego rokuRowerzystę na drodze obowiązuje większość tych samych zasad, co kierowcę samochodu (m.in. zobowiązany jest ustępować drogi pieszym, obowiązują go również te same ograniczenia prędkości). Jest jednak szereg zasad dotyczących samych cyklistów i regulujących ich uprawnienia wobec innych pojazdów. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kto może jeździć rowerem?

Jeśli ukończyło się 18 lat, by jeździć na rowerze po drogach publicznych, nie trzeba posiadać karty rowerowej. Poniżej tego wieku należy zdać na specjalny egzamin.

Do 10. roku życia dzieci mogą jeździć wyłącznie pod opieką dorosłych, a do 7. roku życia muszą być przewożone na rowerach w specjalnych fotelikach.

Osoba posiadająca prawo jazdy, której sąd zakaże prowadzenia wszystkich pojazdów, nie może jeździć również rowerem. Zakaz ten nie będzie już obowiązywał, gdy kierowcy sąd zabroni prowadzenia wyłącznie pojazdów mechanicznych.

Podobnie, jak kierowcy innych pojazdów, rowerzysta nie może prowadzić po alkoholu. Limity dla kierowców dwóch kółek są dokładnie takie same, jak dla kierowców samochodów. Po alkoholu można jedna bezkarnie prowadzić rower - jesteśmy wtedy pieszymi.

Po chodniku, czy po drodze?

Rowerzyści powinni poruszać się po wyznaczonych drogach dla rowerów (ścieżkach rowerowych, pasach dla rowerzystów). Gdy dróg dla rowerów nie ma, wtedy rowerzysta w pierwszej kolejności powinien korzystać z pobocza.

Dopiero w ostateczności, gdy nie ma drogi rowerowej i gdy nie może skorzystać z pobocza, możliwa jest jazda ulicą.

Jazda po chodniku jest zabroniona, poza trzema wyjątkami:

- spełnione są trzy warunki: chodnik ma szerokość co najmniej dwóch metrów, nie ma wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h.

- rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10. roku życia (gdy rowerzysta ma pod opieką osobę poniżej 10. roku życia, może jechać także lewą stroną jezdni).

- panują złe warunki pogodowe (np. śnieg, silny wiatr, ulewa, gęsta mgła).

Należy jednak pamiętać, że na chodniku pierwszeństwo zawsze mają piesi.

Grzechy miejskich rowerzystów
TVN24

Jak jeździć po jezdni?

Według przepisów, rowerzyści mogą jechać po jezdni obok siebie, o ile nie utrudnia to ruchu. Również według niej, w sytuacji, gdy droga rowerowa przecina ulicę, w którą skręca samochód, pierwszeństwo ma rowerzysta.Jadący na rowerze mogą też wyprzedzać wolno jadące pojazdy, np. stojące w korku, nie tylko z lewej, ale też z ich prawej strony.

Kierowca roweru zamiar zmiany kierunku jazdy i wyprzedzania musi sygnalizować w wyraźny sposób, np. ręką. Choć używanie kasku podczas jazdy rowerem nie jest w Polsce obligatoryjne, warto z niego korzystać - dzięki temu możemy ustrzec się przed ciężkimi urazami.

Jakie oświetlenie?

Rowerzysta czy to na zwykłej drodze, czy ścieżce dla rowerów, musi być widoczny dla innych uczestników ruchu.

Cykliści muszą wyposażyć swoje rowery w światła: z przodu - białe lub żółte oraz z tyłu - jedno odblaskowe, drugie zwykłe. Zarówno z przodu, jak i z tyłu światła mogą być migające, a nie ciągłe, bowiem są one bardziej widoczne.

Rowerowe ubezpieczenie?

Obecnie w Polsce ubezpieczenie OC dla rowerzystów nie jest obowiązkowe. Istnieje prawdopodobieństwo, że jednak niedługo ulegnie to zmianie - taką możliwość rozważa Ministerstwo Zdrowia. Podobne prawo wprowadzono już w niektórych krajach, np. w Szwajcarii.

Według danych Komendy Głównej Policji regularnie rośnie liczba kolizji oraz wypadków z udziałem rowerzystów. W 2010 roku odnotowano ich 9678, w 2011 r. 11682, a w 2012 r. prawie 12 tys. Policja nie posiada danych, do ilu z nich doszło z powodu cyklistów.

Rowerzyści kontra kierowcy
TVN24

nsz//bgr