Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Tu nocują pociągi metra

  Ulice

  Dawid Krysztofiński /tvnwarszawa.plSTP Kabaty

  Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty to serce warszawskiego metra. Tu pociągi są serwisowane, myte, naprawiane. Kamera tvnwarszawa.pl weszła w miejsca, w które pasażerowie nie mają wstępu.

  Codziennie na zmianie pracuje tu około 300 osób, z czego 200 jest bezpośrednio zaangażowanych w konserwację pociągów. To tu na bieżąco usuwane są wszystkie usterki, pociągi są myte i przygotowywane do dalszej jazdy. Tak samo będzie po uruchomieniu centralnego odcinka II linii.

  Jak zmieścić nowe pociągi?

  Obecnie w elektrowozowni nocuje zwykle 30 pociągów, a 10 jest trzymanych w tunelach. Konieczna jest modernizacja stacji, ponieważ wkrótce dojdą nowe pociągi Siemensa - 35 składów kupionych przez miasto dla obsługi centralnego odcinka.

  Dlatego jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa "Obiektu numer 6", w którym będą nocować nowoczesne składy. Część prac związanych z przystosowaniem stacji do nowych warunków już wykonano.

  Lepsze manewry

  Głowica zachodniaDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

  Niedawno powstała głowica zachodnia, czyli układ torowy pozwalający na manewrowanie pociągów również po zachodniej stronie elektrowozowni. To pozwoliło znacznie przyśpieszyć wymianę składów pociągów i uniknąć "blokowania się" pociągów. – Dzięki nowej głowicy zyskaliśmy około 40 minut na samym manewrowaniu pociągów – tłumaczy Robert Sielski kierownik działu przeglądów Metra Warszawskiego.

  Eko myjnia w metrzeDawid Krysztofiński /tvnwarszawa.pl

  Myjnia dla pociągów

  Zmiany czekają niebawem myjnię, która obecnie znajduje się w elektrowozowni. – To myjnia w obiegu zamkniętym, podłączona do naszej własnej oczyszczalni. Jest nieco podobna w działaniu do samochodowej. Jednocześnie może myć trzy pociągi na raz – mówi Sielski. – Trzeba będzie przenieść ją do innego budynku, zyskamy dzięki temu dwa tory w elektrowozowni, na których będziemy mogli trzymać pociągi - dodaje.

  mjc