Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Trwa liczenie strat. Relacja na żywo

Warszawa

fot. PAP/ Paweł Supernak

Zamieszki najpierw na placu Konstytucji, potem Na Rozdrożu, 21 osób rannych, ponad 200 zatrzymanych i zniszczenia na ulicach - to bilans Święta Niepodległości w Warszawie.

20.00

Trwa liczenie strat po zamieszkach - informuje Agnieszka Kłąb z biura prasowego Ratusza. Chuligani demolowali między innymi przystanki i chodniki.

19:40

Mariusz Sokołowski, Komenda Główna Policji: zatrzymano już ponad 200 osób. Ponadto 12 policjantów zostało rannych.

Łącznie 21 osób trafiło do szpitali, podało pogotowie.

18:54

Prezydent Bronisław Komorowski jeszcze w piątek spotka się ze swoimi współpracownikami, aby rozważyć, czy obecne prawo regulujące kwestię organizowania zgromadzeń jest wystarczające.

Z kolei Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" powiedziała: chodzi o wprowadzenie zakazu rejestracji dwóch zgromadzeń w tym samym miejscu, by nie dochodziło więcej do takich sytuacji jak np. na pl. Konstytucji.

18:40

- Dysponujemy 54 zespołami ratunkowymi. Na razie to wystarczy - powiedział Marek Niemirski, rzecznik prasowy warszawskiego pogotowia.

18:04

- Straty są duże. Zaczynamy teraz dokładne liczenie - mówi Ewa Gabor, szefowa biura bezpieczeństwa warszawskiego ratusza. Chuligani niszczyli między innymi przystanki, chodniki i samochody.

17.51

9 policjantów rannych, a ponad 150 osób zatrzymanych - informuje policja. Cały czas trwają czynności Na Rozdrożu. Policja zapowiada, że wykorzysta m.in. nagrania z monitoringu.

17.34

Część osób opuszcza już plac Na Rozdrożu - posłuchali wezwań policji. Część nadal rzuca petardami.

17:26

Policja wzywa do opuszczenia placu Na Rozdrożu. Od początku demonstracji policja zatrzymała już 120 osób.

17:22

Policja użyła armatek wodnych Na Rozdrożu. Pożar wozu transmisyjnego TVN 24 został już ugaszony.

17:14

Premier Donald Tusk rozmawiał z szefem MSWiA na temat wydarzeń w stolicy. - Policja panuje nad sytuacją. Nie dopuściła, żeby dwie demonstracje spotkały się ze sobą i trzeba to zapisać na plus - mówił w TVN24 rzecznik rządu Paweł Graś.

- Na pewno będzie zalecenie pana premiera, żeby potraktować zatrzymanych z całą bezwzględnością. Wszyscy ci, którzy dziś dopuszczali się łamania prawa muszą się liczyć z tym, że będą surowo ukarani - mówił Paweł Graś.

17.05

Tłum napiera na wozy dziennikarzy - relacjonuje reporter tvnwarszawa.pl.Policjanci nie interweniują. Zgromadzeni skandują "Roman Dmowski, wyzwoliciel Polski."

16.57

Gorąco na placu Na Rozdrożu przy pomniku Dmowskiego. Zgromadzeni odpalili race, rzucają butelkami i kamieniami. Doszło do zamieszek i ataku na dziennikarzy TVN oraz Polskiego Radia. Płonie samochód reporterski.

16:50

Kaziemiera Szczuka przez megafon apeluje do zgromadzonych w Kolorowej Niepodległej o zdjęcie wszystkich symboli anarchistycznych, żeby mogli wydostać się bezpiecznie z Marszałkowskiej.

16:48

W zamieszkach zostało rannych 20 osób. Wszystkie trafił do kilku warszawskich szpitali. - Załogi interweniowały w sumie 40 razy. W połowie przypadków pomoc została udzielona na miejscu - powiedział Marek Niemirski, rzecznik pogotowia.

16.40

Pierwsi uczestnicy Marszu Niepodległości docierają przed pomnik Dmowskiego. Aleje Ujazdowskie i Belwederska zamknięte dla ruchu.

16.24

- Ci którzy walczą z policją, to nie są uczestnicy Marszu Niepodległości. To stadionowi chuligani, którzy przyszli na plac Konstytucji i tam zostali. Marsz spokojnie poszedł swoją drogą - tłumaczy w TVN24 współorganizator Marszu, Krzysztof Bosak.

Według jego słów w marszu uczestnicy około 10 tysięcy osób.

16.19

Rzecznik KSP: sytuacja opanowana. Zatrzymaliśmy ponad 100 osób. Wsród nich są zarówno sympatyzujący z Marszem Niepodległości, jak i Kolorowej Niepodległej.

16:11

Uczestnicy Kolorowej Niepodległej czekają na sygnał policji, która wyznaczy, kiedy będą mogli się rozejść.

16:05

25 osób zatrzymanych po zamieszkach na placu Konstytucji.

16:00

Marsz Niepodległości zmierza w kierunku placu Unii Lubelskiej.

15:59

Marszałkowska róg Wilczej grupa kilkudziesięciu osób obrzuciła kamieniami i petardami policjantów oraz uczestników Kolorowej Niepodległej. Ponadto w okolicach Hożej czy Poznańskiej są niszczone zaparkowane samochody - informuje reporter tvnwarszawa.pl

15:51

Marsz Niepodległości wciąż legalny - miejskie Biuro Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego zdementowało informacje podawane przez biuro prasowe Ratusza.

15:40

Grupa około 100 osób, wśród nich członkowie organizacji lewicowych, która zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, zostało przewiezionych na komisariaty, gdzie zostanie przesłuchana - podaje TVN 24.

15.29

10 osób rannych w zamieszkach - informuje Marek Niemirski, rzecznik pogotowia ratunkowego. Trafili do szpitali m.in. na Solcu, Banacha, Lindleya.

15.26

Wstrzymany ruch na Trasie Łazienkowskiej w obu kierunkach.

15.20

Marsz idzie w kierunku południowym - w stronę ronda Jazdy Polskiej.

Trwają zamieszki od strony Marszałkowskiej.

15.13

Przynajmniej kilku funkcjonariuszy jest rannych - podaje TVN 24.

15.09

Policja dostała pozwolenie na użycie broni gładkolufowej. Użyła jej.

15.06

Tłum od strony placu Konstytucji napiera na kordon policyjny. Rzucają racami. Policja użyła gazu.

- Precz z komuną! Raz sierpem raz młotem czerwoną hołotę! - krzyczy tłum na placu Konstytucji.

15.02

- Zgromadzeni demolują przystanki na placu Konsytucji. Są ranni - informuje reporter tvnwarszawa.pl.

14.57

- Policja użyła armatek wodnych - informuje reporter tvnwarszawa.pl. Na miejscu duże siły policji z różnych miast.

14.50

Transparenty przed kordonem policji, który oddziela plac Konsytytucji od Marszałkowskiej:

Transparenty przed kordonem - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
Transparenty przed kordonem - fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl

Related content

14.48

- U zbiegu pl. Konsytucji i Marszałkowskiej grupy narodowców obrzucają policję przedmiotami. Prowokatorzy odpalają race. Armatki wodne funkcjonariuszy są przygotowane do działania - informuje Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

fot. Bartosz Andrejuk/tvnwarszawa.pl
fot. Bartosz Andrejuk/tvnwarszawa.pl

14:29

Im bliżej godziny 15.00, kiedy z pobliskiego Placu Konstytucji ma wyruszyć "Marsz Niepodległości" organizowany przez środowiska narodowe, przybywa uczestników wiecu zorganizowanego przez m.in. stowarzyszenie "Krytyka Polityczna". Organizatorzy szacują, że przed godz. 14.00 uczestników "Kolorowej Niepodległej" było ponad 2 tysiące - informuje tvn24.pl.

14:24

- Co chwila dochodzi do starć między uczestnikami Kolorowej Niepodległej a ich oponentami. W ruch poszły butelki i kamienie - mówi Bartosz Andrejuk, reporter tvnwarszawa.pl.

Niebezpiecznie jest w bocznych uliczkach, prowadzących do Marszałkowskiej (tam gromadzą się prowokatorzy starć z Kolorową Niepodległą) i na obrzeżach blokady, organizowanej przez środowiska antyfaszystowskiej.

Policja próbuje opanować sytuację. Przez megafony nawołuje do spokoju.

13.45

- Na skrzyżowaniu Marszałkowskiej z Wilczą jest bijatyka. Kilka osób zostało poszkodowanych. Co chwila grupy osób podchodzą w pobliże Kolorowej Niepodległej - mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl.

13:06

- Po godzinie 13.00 doszło do przepychanek. Policyjny kordon przerwali członkowie Kolorowej Niepodległej. Przewrócili dwóch policjantów na ulicę - relacjonuje Marcin Gula, reporter tvnwarszawa.pl.

Przyszły grupy osób, które starły się z uczestnikami Kolorowej Niepodległej. Zaczęli podchodzić do uczestników blokady. Obie grupy oddziela policja.

12:00

Na ulicy Marszałkowskiej, na wysokości numeru 64, zebrała się grupa uczestników manifestacji "Kolorowa Niepodległa".

Ulica została zamknięta od placu Konstytucji do ronda Dmowskiego.

11.50 Grupa około 100 osób zaatakowała policjantów na rogu ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej w Warszawie, a następnie zabarykadowała się w kawiarni na rogu ul. Nowy Świat i Świętokrzyskiej. Na miejsce wezwano dodatkowe siły policji. Według nieoficjalnych informacji, wśród tych osób są anarchiści z Niemiec. Ulica Nowy Świat została zamknięta. CZYTAJ WIĘCEJ

Czytaj też na tvn24.pl

fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Marcin Gula/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zielinski/tvnwarszawa.pl

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl
fot. Tomasz Zieliński/tvnwarszawa.pl

Utrudnienia w ruchu

Zablokowana jest ul. Marszałkowska od ronda Dmowskiego do ul. Pięknej w obu kierunkach. Utrudnień w ruchu będzie można spodziewać również się w rejonach: Al. Jerozolimskich, Al. Ujazdowskich oraz przy pl. Na Rozdrożu. Ruch na tych trasach jest kierowany przez policję.

Ze względu na bezpieczeństwo uczestników nie będą upublicznione informacje o trasach, którymi przejdą uczestnicy dwóch zgormadzeń. Taką decyzje podjęła Ewa Gawor, dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego.

Komunikacja miejska na objazdy

Wstrzymany jest ruch dla autobusów w ul. Marszałkowskiej na odcinku od ronda Jazdy Polskiej do ronda Dmowskiego. Autobusy skierowane są na trasy objazdowe.

Około 12:30 został wstrzymany również ruch tramwajowy na ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Zbawiciela do pl. Bankowego. Tramwaje z pl. Zbawiciela kierowane są na pl. Narutowicza, przez Nowowiejską, Filtrową, a tramwaje jadące w kierunku Żoliborza - z pl. Narutowicza kierowane Towarową-Okopową-Popiełuszki-do Metra Marymont.

Dwa zgromadzenia

Marsz Niepodległości, który miał ruszyć o godz. 15:00 jest organizowany przez m.in. Młodzież Wszechpolską i Obóz Narodowo-Radykalny.

Organizatorem Kolorowej Niepodległej jest antyfaszystowskie Porozumienie 11 Listopada.

as/mz