Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Tramwaje znikają z Kasprzaka. Wrócą z metrem, za dwa lata

Warszawa

Tramwaje znikają z KasprzakaMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/4

Od poniedziałku budowa metra na Woli przyniesie poważne utrudnienia dla pasażerów. Na dwa lata tramwaje znikają z Prostej, Kasprzaka i Skierniewickiej.

Zmiany wchodzą w życie w poniedziałek rano.

"Na Kasprzaka rozpocznie się budowa szybu wydobywczego dla tarcz TBM drążących tunele II linii metra. Tarcze będą drążyły tunele z budowanej stacji Księcia Janusza w kierunku stacji Rondo Daszyńskiego. Gdy dotrą na Kasprzaka i skończą pracę, trzeba będzie je wyjąć spod ziemi. Dlatego na końcu komory torów odstawczych za stacją wybudowany zostanie szyb przez który dźwig wydobędzie rozmontowane tarcze na powierzchnię" - wyjaśniają urzędnicy.

Jakie zmiany dla pasażerów?

Tramwaje przestaną kursować ulicami Kasprzaka, Prostą i Skierniewicką na odcinku od ronda ONZ do Wolskiej. I tak będzie przez dwa lata.

Fragment torów na Skierniewickiej na odcinku od Wolskiej do Siedmiogrodzkiej ma być wykorzystywany. Tramwaje będą tam jeździć, ale tylko w jednym kierunku i tylko na potrzeby funkcjonowania zajezdni tramwajowej na Woli.

W związku z zamknięciem torów, Zarząd Transportu Miejskiego przygotował zmiany w komunikacji tramwajowej. Zaczną one obowiązywać od poniedziałku, 24 lipca.Linia 10 pojedzie zmienioną trasą Wolską, aleją "Solidarności", skręci w al. Jana Pawła II i dalej swoją trasą.Linia 44 zostanie przywrócona, choć na zmienionej trasie: Plac Narutowicza - Grójecka - pl. Zawiszy - Towarowa - Okopowa - al. Solidarności - Wolska - Cmentarz Wolski.Linia 70 zostanie natomiast zlikwidowana, a ostatnim dniem jej kursowania będzie 21 lipca (piątek).Jak podaje Zarząd Transportu Miejskiego, zawieszone zostaje funkcjonowanie przystanków:

NORBLIN 03 i 04RONDO DASZYŃSKIEGO 07, 08 i 71KAROLKOWA 03 i 04SZPITAL WOLSKI 05RONDO ONZ 08.

Ratusz podaje, że we wrześniu planowane są następne zmiany w ruchu w tym rejonie.

Zmiany przez budowę metra
targeo

Trzy nowe stacje

Stacja metra "Płocka" to jedna z trzech nowych stacji II linii, które powstaną w kierunku Bemowa w ramach tak zwanego etapu 3+3. Oprócz "Płockiej" planowane przystanki podziemnej kolejki to "Młynów" (pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny) i "Księcia Janusza" (pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza). Ten odcinek metra rozbuduje turecka firma Gulermak za ponad 1,1 mld zł.

ran/r