Tramwaje stały w centrum po awarii sieci trakcyjnej

Ulice

Awaria sieci trakcyjnej Tomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

Awaria sieci trakcyjnej na Jana Pawła II. Odciąg wybił szybę w tramwaju. Utrudnienia w centrum były duże. Tym większe, że przed budynkiem Ministerstwa Cyfryzacja trwa wycinanie drzewa, co ograniczyło ruch na Królewskiej.

- O godzinie 12.45 doszło do usterki sieci trakcyjnej na skrzyżowania Jana Pawła II i Anielewicza. Na miejscu jest wóz sieciowy z technikami. Trwa usuwanie usterki - informował Maciej Dutkiewicz, rzecznik prasowy Tramwajów Warszawskich.

Jak podawał Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl, tramwaj linii 33 miał uszkodzony pantograf. - Z sieci trakcyjnej zerwał się odciąg, czyli stalowa lina mocująca przewody sieci trakcyjnej do słupów. Odciąg wybił przednią szybę pojazdu. Tramwaj nie nadaje się do jazdy - dodawał. Przyczyną oderwania się odciągu była gałąź z pobliskiego drzewa, która spadła na trakcję.

Utrudnienia w ruchu

W związku z usuwaniem awarii wyłączono napięcie sieci trakcyjnej. O 13.20 ruch został na chwilę przywrócony, jednak dziesięć minut później ponownie został wstrzymany. Jak relacjonuje Tomasz Zieliński na miejsce wezwana została straż pożarna. - Z powodu silnego wiatru nadal jest ryzyko, że gałęzie pobliskich drzew mogą uszkodzić trakcję - mówił nasz reporter. - Strażacy usuną te gałęzie, na miejscu jest wóz z drabiną. Żeby mogli bezpiecznie pracować, konieczne jest ponowne wyłączenie napięcia sieci trakcyjnej- wyjaśniał.

Początkowo pojazdy służb Tramwajów Warszawskich i pogotowia energetycznego zajęły dwa pasy ruchu w kierunku centrum, potem skrajny pas jezdni był zajęty przez pojazdy straży pożarnej. Z utrudnieniami musieli liczyć się również kierowcy samochodów.

Zarząd Transportu Miejskiego ostrzegał przed utrudnieniami w kursowaniu tramwajów linii 10, 13, 17, 20, 23, 26, 33. Jak informował Dutkiewicz, napięcie trakcji wyłączone było w ciągu dwóch ulic. - W alei Solidarności na odcinku od Kercelaka do placu Bankowego i w alei Jana Pawła II od ronda ONZ do Stawek. Tramwaje omijają te miejsca na objazdach - mówił.

Uruchomiona została zastępcza linia autobusowa Z kursująca na trasie Rondo "Radosława" - al. Jana Pawła II - Dw. Centralny. Dodatkowo wydłużona została trasa autobusów linii 500.

O godzinie 15, jak poinformował ZTM, utrudnienia zakończyły się.

Interwencja na Królewskiej

Konar na trakcji sieci tramwajowej w alei Jana Pawła II to nie jedyne zdarzenie spowodowane dziś silnymi podmuchami wiatru. Podczas gdy przy skrzyżowaniu z Anielewicza usuwane były skutki awarii sieci trakcyjnej, na Królewskiej z ruchu wyłączona była część jezdni w kierunku Krakowskiego Przedmieścia.

Powodem tych utrudnień było niebezpiecznie pochylone drzewo przy budynku Ministerstwa Cyfryzacji. Konieczna była interwencja straży pożarnej. Jak poinformował nas starszy kapitan Łukasz Płaskociński z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, akcja została już zakończona i ruch w tym rejonie odbywa się normalnie.

bb/kk/mś/pm