Tragiczny majowy weekend: jednego dnia zginęło 13 motocyklistów

Warszawa

Tragiczny wypadek na krajowej "50"Lech Marcinczak/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/8

Policja podsumowała pierwsze półrocze na polskich drogach. Było mniej wypadków, rannych i zabitych, niż rok wcześniej, ale wciąż bardzo źle. W majowy weekend, jednego dnia zginęło aż 13 motocyklistów.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że od stycznia do czerwca w Polsce doszło do 14 127 wypadków, w których zginęło 1130 osób a 17 175 zostało rannych. To o 1249 mniej wypadków w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku, co daje spadek o blisko 7 procent.

Rannych było mniej o ponad 1000. Zabitych - o prawie 200.

Ładna pogoda, więcej wypadków

Jednak statystyki mogłyby być jeszcze bardziej optymistyczne, gdyby kierowcy zwolnili. Bo - zdaniem policji - to właśnie prędkość jest główną przyczyną wypadków."Warto dodać, że do najtragiczniejszych dochodzi podczas dobrej pogody, na prostych odcinkach drogi. Taka aura wywołuje u kierujących mylne przeświadczenie o tym, że mogą bagatelizować przepisy ruchu drogowego" - czytamy w komunikacie policji.Według funkcjonariuszy, to w związku z nadmierną prędkością dochodzi często do nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi. "Czasem kierujący źle oceniają odległości i drogę jaką potrzebują na zahamowanie czy inny tzw. manewr obronny. Pojazdy poruszające z nadmierną prędkością powodować mogą nieodpowiednią detekcję ich prędkości, a co za tym idzie tragiczną w skutkach reakcję uczestnika ruchu" - tłumaczą policjanci.

Zginęło 102 motocyklistów

Policjanci szczegółowo podają też liczby dotyczące wypadków z udziałem motocyklistów. Ci od początku roku uczestniczyli w 964 wypadkach. 102 zginęło. 855 zostało rannych.

Najtragiczniejszym był ostatni weekend maja, kiedy zginęło 13 motocyklistów.

Dlatego Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przygotowało film zwracający uwagę na konieczność stosowania się do przepisów.

Policja ostrzega kierowców
Policja Główna

"Wszechobecny pośpiech zawsze, również na drodze, jest złym doradcą" - przypominają funkcjonariusze.kz/r

Wypadek na ŁodygowejTomasz Zieliński/ tvnwarszawa.pl
wideo 2/3